sobota, 6 lipca 2024

Analiza stanu baz danych ewidencji gruntów i budynków (#101)

  W dniu 16 sierpnia 2022 r. opublikowałem pierwszy wykaz błędów w identyfikatorach działek ewidencyjnych. Błędy z różnym nasileniem występowały aż w 133 powiatach. Publikacja błędów spotkała się w większości z pozytywnym odzewem powiatów, skutkującym w licznych przypadkach bardzo szybką poprawą wielu błędów. W pozostałych przypadkach Starostowie powiatów dostali stosowne wnioski o poprawę błędów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom powiatów publikuję systematycznie wykazy błędnych identyfikatorów począwszy od 18 sierpnia 2022 r. kiedy to stwierdzono występowanie błędów w 130 powiatach. Kontrole identyfikatorów działek i rozpoczęte później kontrole geometrii były realizowane w roku 2023 i są też kontynuowane w roku 2024, a ich aktualny stan przedstawiony został poniżej. W dniu 20 kwietnia 2024 r. do analiz włączam czwarty rodzaj błędów, dotyczący wzajemnego nakładania się granic działek (rozdział 4).

1. Błędy identyfikatorów działek

   Poniżej progres w poprawianiu błędów identyfikatorów działek w układzie miesięcznym. Na wykresie przedstawiono średnią liczbę powiatów z błędami, jaka występowała w danym miesiącu.


   Liczba powiatów pozostaje niezmienna w stosunku do poprzedniego zestawienia i wynosi obecnie 12. Liczba błędów to aktualnie 58369.
    W dalszym ciągu na liczbę błędów wpływa jeszcze braku zmian w powiecie radzyńskim (0615) wynikających z rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2023 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Dodatkowo w trakcie wykonywania kontroli stwierdzono 10 niedziałających usług WFS w powiatach:  
      Aktualny rozkład błędnych identyfikatorów w poszczególnych województwach przedstawia poniższy rysunek. 
Kliknij tutaj aby rozwinąć/zwinąć szczegółową listę powiatów z błędami identyfikatorów. Zmiany liczby błędów oznaczono kolorami: zielony=spadek liczby błędów, pomarańczowy=wzrost liczby błędów.

2. Błędy geometrii działek


   Poniżej progres w poprawianiu błędów geometrii działek w układzie miesięcznym. Na wykresie przedstawiono średnią liczbę powiatów z błędami, jaka występowała w danym miesiącu.



   W nowym zestawieniu mamy dalej  31 powiatów z błędami, w których liczba błędów zwiększyła się do  2775
 
   Rozkład błędnych geometrii działek ewidencyjnych w poszczególnych województwach przedstawia poniższy rysunek.

Kliknij tutaj aby rozwinąć/zwinąć szczegółową listę powiatów z błędami geometrii. Zmiany liczby błędów oznaczono kolorami: zielony=spadek liczby błędów, pomarańczowy=wzrost liczby błędów.

3. Braki geometrii działek


   W rezultacie podejmowanych od ponad roku działań, w przypadkach braku geometrii działek ewidencyjnych pozostało jeszcze 10 błędów w jednym powiecie tj.: powiecie kłobuckim,
 
co oznacza, że błędy są już tylko w województwie śląskim. Od ostatniego raportu liczba błędów zmniejszała się o jeden.
 

4. Błędy wynikające z wzajemnego nakładania się działek

     Od dzisiaj wprowadzam nową, bardzo istotną, kontrolę dotycząca występowania części wspólnej działek ewidencyjnych, co jest oczywiście błędem i nie powinno mieć miejsca. 
      Najczęściej problem wynika z podziału działki i pozostawieniu w bazie starej działki z przed podziału lub z niezgodności granic działek sąsiednich, co może pojawić się jako skutek wielu działań, w których nie dokonano uzgodnienia wprowadzanej do bazy nowej działki. Typowe sytuacje zilustrowano na dwóch poniższych rysunkach.

 W rezultacie pierwszej weryfikacji  w dniu 16 kwietnia 2024 r. uzyskano 13.905 błędów zlokalizowanych w 179 powiatach. Do każdego powiatu, w którym wystąpiły błędy wysłałem maila z taką informacją. W ciągu praktycznie jednego dnia w wielu powiatach błędy zostały poprawione zupełnie lub przynajmniej częściowo. 
 
 
  Od ostatniego zestawienia ubyło 2 powiaty, tj.: krapkowicki (1605) i ełcki (2805), ale przybyło 3 nowe tj.: radomski (1425), mielecki (1811) i pilski (3019).

    Pozostało 9476 błędów w 109 powiatach (szczegóły w tabeli), a rozkład błędów w poszczególnych województwach przedstawia poniższy rysunek. Żadnych błędów obecnei nie ma w województwach (opolskim i dolnośląskim)  a w dwóch kolejnych pozostaje już tylko po jednym błędzie.




Kliknij tutaj aby rozwinąć/zwinąć szczegółową listę powiatów z błędami nakładania się działek. Po rozwinięciu listy błędów danym powiecie można kliknąć na wybranej pozycji i zobaczyć szczegóły błędu w portalu mapowym. W tabeli podano także w nawiasie, obok liczby błędów, wartość zmiany +/- na przestrzeni ostatniego tygodnia. Zmiany liczby błędów oznaczono także kolorami: zielony=spadek liczby błędów, pomarańczowy=wzrost liczby błędów.
 

5. Postęp w eliminacji arkuszy

     W ciągu tyogodnia ubyło kolejne ponad 90.000 działek z oznaczenim identyfikatora. A od początku monitorowania ponad 700 tys. Poniżej przedstawiam postęp w eliminacji oznaczenia arkuszy w identyfikatorach działek ewidencyjnych. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem ws. egib oznaczenia arkuszy powinny zostać wyeliminowane do 31 grudnia 2024 r.
 

Aktualnie powiatów z występujacycm oznaczeniem arkuszy jest 114, a procentowy rozkład działek z oznaczeniami arkusza w poszczególnych województwach przedstawia poniższy rysunek. Warto zawuażyć, że w województwach zachodnipomorskim i podkarpackim żadna działka nie ma oznaczenia arkusza w identyfikatorze. Aktualny stan działań związanych z eliminacją oznaczenia arkuszy można zobaczyć na na dedykowanej stronie interetowej.
 

  Zachęcam Państwa do zintensyfikowania działań w kwestii eliminacji arkuszy i przypominam, że zgodnie z §44 ust. 7 rozporządzenia ws. egib, w przypadku gdy w dotychczasowej numeracji działek ewidencyjnych występuje oznaczenie arkusza mapy ewidencyjnej, informację o dostosowaniu ich do obowiązujących przepisów, starosta zamieszcza na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej oraz ogłasza w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, na okres 14 dni. 
 
 6. Podsumowanie
 
    O wynikach przeprowadzanych kontroli informowałem i informuję na bieżąco odpowiednich Geodetów Powiatowych, Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego oraz Głównego Geodetę Kraju.
    Ponieważ moje dotychczasowe działania przestały być skuteczne, więc postanowiłem zaangażować w sprawę Ministerstwo Rozwoju i Technologi, co przedstawiam chronologicznie w poście z 18 maja 2023 r., i kiedy to otrzymałem z GUGiK uzupełnienie do odpowiedzi MRiT z 9 maja 2023 r., w którym napisano, że: "Zespół GUGiK wykonał analizę jakości danych ewidencji gruntów i budynków (EGiB) udostępnionych przez starostwa powiatowe za pomocą usługi WFS oraz zgodności danych z rejestrem PRG. Wstępne wyniki analizy zostały przekazane jednostkom samorządu terytorialnego odpowiedzialnym za prowadzenie EGiB. Analizy te będą wykonywane w sposób cykliczny." cieszyłem się, że w końcu udało się zaangażować GUGiK do monitorowania jakości danych EGiB, ale niestety nadzieje się nie spełniły i na wykresach wyraźnie widać, że w 2023 roku stan danych się nie poprawiał. A dlaczego? Myślę, że powodem są ludzie, którzy ostatnio zarządzali geodezją i dla których nie liczy się nic oprócz własnej kariery.
   Ale moje działania stały się teraz bardziej skuteczne, co widać po powiatach z błedami idenyfikatorów. Zaczynaliśmy od 130, a teraz pozostało już tylko 12. Zmieniła się także rekcja WINGiK-ów i ostatnio wszystkie moje skargi uznają za zasdane. Można było tak od poczatku, ale lepiej późno niż wcale.
 Aktualnie błędów nie ma w 6 województwach: małopolskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim  i warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim. W zestawieniu zbiorczym dla województw nie uwzględniam jeszcze błędów z nakładaniem się działek.
 

5. Historia kontroli


Kliknij tutaj aby rozwinąć/zwinąć kontroli historycznych.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski