Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Główny Geodeta Kraju. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Główny Geodeta Kraju. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Skarga do MRiT na szkodliwe dla rozwoju geodezji interpretacje Pani GGK

     Widząc coraz bardziej destrukcyjne działania Pani GGK w zarządzaniu geodezją wystąpiłem dzisiaj ze skargą do Ministra Rozwoju i Technologi dotyczącą jej szkodliwych działań związanych z blokowania informatyzacji geodezji oraz ograniczaniem dostępu do danych geodezyjnych. Działania te przejawiają się m.in. rozsyłaniem do powiatów pism sugerujących możliwość wyłączania usług i serwisów internetowych, które z natury rzeczy powinny działać 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Całość skargi dostępna jest w tym miejscu wraz z załącznikiem.

    Mam nadzieję, że ta i podobne szkodliwe interpretacje zostaną szybko wycofane i nie będą przyczyną ograniczania informatyzacji i likwidacji ułatwień w dostępie do danych i usług.

poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Co dalej ze zmianą statutu GUGiK i Biurem Regionalnym GUGiK w Łodzi (#2)

     Szerzej o sprawie informowałem we wcześniejszych postach (14 marca 2023 r., 28 kwietnia 2023 r., 6 czerwca 2023 r., 15 czerwca 2023 r., 5 lipca 2023 r.). Proces zmiany statutu rozpoczął się 1 lutego 2023 r. kiedy Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi, po tym jak nie powiodła się próba przeniesienia całego GUGiK do Łodzi. 

    Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.  i wpisuje się w konsekwentne działanie Ministra Waldemara Budy, mające na celu ulokowanie siedziby GUGiK w Łodzi. A działania w tym kierunku rozpoczął już w czasie kiedy był Wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i w konsekwencji doprowadził do wypowiedzenia umowy dotyczącej ówczesnej siedziby GUGiK przy ul. Wspólnej 2, a pismo w tej sprawie wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych.

    Kolejne działania doprowadziły do powstania projektu  rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, który wyraźnie stanowi, że w ramach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ma funkcjonować Biuro Regionalne w Łodzi. 
 

A jak czytamy w uzasadnieniu, lokalizacji oddziału w Łodzi wynika z faktu, że  "znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu", co oczywiście mija się z prawdą, bo wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i w latach 2018-2022 kiedy byłem Głównym Geodeta Kraju nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników.

    W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii  w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego.

    Niestety Premier w sprawie się nie wypowiedział, a jedynie 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało 5 lipca 2023 r. po kolejnych 30 dniach, co przedstawiam poniżej.

 

    Ciekawe jest to, że z pisma wynika, jakoby GUGiK także nie chciał tworzyć Departamentu Prawno-Legislacyjnego: 

"Dodatkowo informuję, że w odpowiedzi na zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące wprowadzenia do struktury organizacyjnej GUGiK Departamentu Prawno-Legislacyjnego, Minister Rozwoju i Technologii w uzgodnieniu z GUGIK wskazał, iż obecnie dokonanie takiej zmiany byłoby niezasadne."

Co jest o tyle dziwne, że dotychczas było wiele wniosków o utworzenie takiego departamentu kierowanych do nadzorujących GGK ministrów, a ostatnie wystąpienie było właśnie do Ministra Waldemara Budy w maju 2022 r., czyli tuż przed moim odwołaniem,

    Jak widać, jest duża determinacja Pana Ministra Waldemara Budy w dążeniu do stworzenia Biura Regionalnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Łodzi i uroczystego przecięcia wstęgi - jeszcze przed wyborami. 

  Ponieważ proces legislacyjny się zatrzymał na 12 czerwca 2023 r., co przedstawiam na obrazie z systemu obsługującego Rządowy Proces Legislacyjny

 

zapytałem 26 lipca 2023 r. KPRM co dzieje się z projektem i dzisiaj 7.08.2023 r. otrzymałem odpowiedź, że projekt nie został jeszcze przekazany przez MRiT do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 


[Aktualizacja 11 sierpnia 2023 r.]

  Zaktualizowano wpisy w systemie obsługującym  Rządowy Proces Legislacyjny i w aktualnym projekcie rozporządzenia, który został przyjęty przez Komitet Stały RM nie ma już zapisów o Biurze Regionalnym w Łodzi.

  Czyli udało się wyeliminować szkodliwe zapisy zaproponowane przez ministra Waldemara Budę, co bardzo cieszy.

  Natomiast trzeba będzie kiedyś wrócić do utworzenia w GUGiK Departamentu Prawo-Legislacyjnego, aby niezależnie od tego kto będzie GGK pilnował wszelkich procesów legislacyjnych dotykających ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz prowadził wszelkie prace legislacyjne związane z rozporządzeniami wykonawczymi.

 

piątek, 14 lipca 2023

Plagiat Pani Alicji Kulki w koncepcji rozwoju GUGiK zgłoszonej w ramach konkursu na GGK

    Niedawno opublikowałem informacje dotyczące konkursu na Głównego Geodetę Kraju w kontekście niechęci Ministerstwa Rozwoju i Technologii, abym uzyskał dokumenty z tego postępowania. A powód jest taki, że byłem przecież jego uczestnikiem i jestem bardzo ciekawy, jak w tym postępowaniu wypadłem.
 
    Ja na swoje zapytanie złożone w trybie dostępu do informacji publicznej nie uzyskałem odpowiedzi, ale redakcja Geoforum.pl taką odpowiedź wczoraj dostała. Jak wynika z opublikowanej informacji MRiT przekazało protokół Komisji Konkursowej oraz opracowania Pani Alicji Kulki i Pana Sebastiana Ptaka dotyczące "Koncepcji rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK”, których obowiązek złożenia wynikał z ogłoszenia o naborze na GGK. Dzisiaj te opracowania, wraz z moim udostępnionym wcześniej, są już dostępne na stronie Geoforum.pl.

    Być może opracowania te udostępniono w związku z moją sugestią, że Pani Alicja Kulka mogła takiego opracowania nie złożyć, a i tak została wybrana na GGK, ponieważ posłusznie współpracuje z Ministrem Waldemarem Budą w procesie przenoszenia GUGiK do Łodzi. Ale pomyliłem się w tej kwestii. Opracowanie Pani Alicji Kulki jest i to dosyć okazałe, bo liczące 14 stron.

    Jest jednak problem i to nawet poważniejszy niż brak tego opracowania. Otóż opracowanie Pani Alicji Kulki jest plagiatem zawierającym "żywcem" przepisane akapity z następujących pozycji:

  1. Pujer K. Danielak W. (2017) Zarządzanie rozwojem organizacji w zmiennym otoczeniu Skopiowane fragmenty ze stron: 18, 19, 23 i 24.
  2. Włóka M. Jędrzejas N. (2014) Teoretyczne aspekty zarządzania strategicznego w kontekście funkcjonowania podmiotów administracji publicznej. Skopiowane obszerne fragmenty ze stron: 91, 92, 93, 94, 95, 98.
  3. Gałka E. (2020) Wizja, misja, strategia. Praktycznie skopiowana jest całość.
  4. Fleszer D. (2013) Kontrola wewnętrzna jako istotna funkcja zarządzania w jednostkach administracji publicznej. Skopiowane obszerne fragmenty ze stron: 129, 130, 131, 133, 134, 135, 137, 139, 140. 
  5. GUGiK (2012) Strategia Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Praktycznie skopiowana jest całość opracowania z niewielkimi modyfikacjami.

Poniżej przedstawiam:

 
    Temat pozostawiam bez komentarza, a co w tej sprawie zrobi Pan Minister Waldemar Buda, który Panią Alicję Kulkę rekomendował i Pan Premier Mateusz Morawiecki, który ją powołał, to czas pokaże, ponieważ wczoraj złożyłem w tej sprawie stosowną skargę do Pana Premiera z kompletem załączników.

 

[Aktualizacja 24 lipca 2023 r.]

    W związku problemem w uzyskaniu z MRiT dokumentów dotyczących konkursu na GGK, że jakoby podlegały ochronie ze względu na dane osobowe kandydatów, poniżej publikuję oświadczenie, w którym wyrażam zgodę na udostępnienie materiałów dotyczących mojej osoby. 
 
 Mam nadzieję, że oświadczenie przyczyni się  do  wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w konkursie.

[Aktualizacja 25 lipca 2023 r.]

    Dzisiaj występuję do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z wnioskiem w trybie dostępu do informacji publicznej o udostępnienie mojej karty oceny i cierpliwie czekam.


 [Aktualizacja 8 sierpnia 2023 r.]

    Jest odpowiedź, która jest niestety kolejną kompromitacją Ministerstwa Rozwoju i Technologii, ponieważ jest to złamanie ustawy o dostępie do informacji publicznej, ponieważ przy złożonym moim oświadczeniu o rezygnacji z ochrony prywatności (art. 5 ust 2. ustawy o  dostępie do informacji publicznej), moja karta może być udostępniona każdemu, kto o nią zapyta. Natomiast odpowiedź jest  widać na poniższym rysunku, że MRiT nie może mi udostępnić mojej karty.
 
 
  [Aktualizacja 9 sierpnia 2023 r.]

    Wobec powyższego piszę ponaglenie w tej sprawie wskazując, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii postępuje niezgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej i wzywam je do natychmiastowego udostępnienia moje karty oceny, ponieważ zgodnie z ustawa o dostępie do  informacji i publicznej i wobec mojego oświadczenia jest ona informacją publiczną i jest dostępna dla każdego, kto o nią zapyta.
 

 
  [Aktualizacja 10 sierpnia 2023 r.]
 
  Dzisiaj dostałem odpowiedź na swój wniosek z 28 czerwca 2023 r., w którym proszę o udostępnienie dokumentów z konkursu, których pierwotnie nie chciano mi udostępnić, przedłużając termin do 11 sierpnia 2023 r., co było mi.in jedna z przyczyn mojej skargi na Ministra Waldemara Budę do Premiera Mateusza Morawickiego. 
    Wśród nieznanych dotychczas dokumentów otrzymałem wniosek Ministra Waldemara Budy do Premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie Pani Alicji Kulki datowany na 17 maja 2023r.

 

    I tu wyraźnie widać złamanie przez MRiT przepisów prawa związanych z procedurą konkursową opisana wyraźnie w ustawie Prawo geodezyjne (art. 6b. ust. 11).

   Przepis ten był przestrzegany we wszystkich dotychczasowych konkursach, natomiast w tym konkursie o wyborze poinformowano dopiero 27 czerwca 2023 r. (już po wręczeniu nominacji), co jest ewidentnym złamaniem zapisów ustawy.

 

   Zapewne gdyby Minister Rozwoju i Technologii przestrzegał zapisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, dotyczących konkursu na GGK i wyniki naboru zostały ogłoszone wcześniej, to Premier Mateusz Morawicki nie byłby narażony na mianowanie na stanowisko Głównego Geodety Kraju osoby, która popełniającej plagiat w pracy konkursowej.



środa, 12 lipca 2023

Czy konkurs na GGK był otwarty i konkurencyjny?

Na postawie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (art. 6b ust. 1) "Głównego Geodetę Kraju powołuje, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa". Minister Rozwoju i Technologii taki konkurs ogłosił 30 września 2022 r. do którego zgłosiło się 6 kandydatów. Ich nazwiska nie zostały podane do publicznej wiadomości, a publicznie udział w konkursie  zadeklarowałem jedynie ja, w dniu  17 października 2022 r.


 
Po wyczerpującej 9-cio miesięcznej pracy komisja konkursowa wydała werdykt wskazując jako najlepszego kandydata Panią Alicję Kulkę, chociaż w ogłoszonym komunikacie znalazło się również nazwisko Pana Sebastiana Ptaka.

 

Chcąc poznać szczegóły wyłaniania kandydatów, w otwartym i konkurencyjnym naborze, w dniu 28 czerwca 2023 r. skierowałem więc, w trybie dostępu do informacji publicznej, prośbę o następujące dokumenty:

  1. Protokoły ze wszystkich posiedzeń zespołu.
  2. Protokołu z przeprowadzonego naboru, o którym mowa w art. 6b ust.10 Pgik.
  3. Przedstawionych przez Alicję Kulkę i przez Sebastiana Ptaka opracowań pt. „Koncepcji rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK”, których obowiązek złożenia wynikał z ogłoszenia o naborze.
  4. Pisma do Premiera Mateusza Morawieckiego z rekomendacją wybranych kandydatów.

Wniosek dotyczył prostego zebrania i przesłania istniejących dokumentów, wytworzonych w toku procedury konkursowej.

Po 14 dniach otrzymałem zadziwiającą odpowiedź, w której poinformowano mnie że nie dostanę teraz takich dokumentów, ponieważ Ministerstwo Rozwoju i Technologii widzi konieczność "przeprowadzenia pogłębionej analizy sprawy" , którą to analizę wykonywało będzie do 11 sierpnia 2023 r.


Najprościej było rozwiać wszystkie wątpliwości udostępniając odpowiedzi na zadane pytania, a tak pozostaje niedosyt i budzące się wątpliwości:

  1. Czy dokumenty o które pytam istnieją, skoro Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie chce ich udostępnić?
  2. Czy może będą dopiero tworzone lub uzupełniane i potrzeba na to czasu?
  3. Czy może dokumenty zawierają jakieś wstydliwe fakty, że Ministerstwo będzie lawirować i tworzyć interpretacje, aby dokumentów nie udostępnić?
  4. Czy zwycięzca konkursu Pani Alicja Kulka w ogóle złożyła opracowanie pt. „Koncepcji rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK”,skoro i tak miała miał być wybrana na Głównego Geodetę Kraju za posłuszne działania wobec Pana Ministra Waldemara Budy w przenoszeniu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi? 
  5. Czy więc wobec tych faktów konkurs spełnił wymagania ustawowe tzn. czy rzeczywiście był otwarty i konkurencyjny?

Aby zachęcić Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowania dokumentów, o które prosiłem, udostępniam swoje opracowanie pt. "Koncepcji rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK", które złożyłem na konkurs.











 

 

czwartek, 6 lipca 2023

MRiT broni Pani GGK jak niepodległości - czyli skarga na GGK bezasadna

     Widząc coraz gorsze funkcjonowanie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z powodu działań p. o. GGK Pani Alicji Kulki, w dniu 13 maja wystąpiłem ze skargą na Panią p.o. GGK do Ministra Rozwoju i Technologi dotyczącą:
  1. Szkodliwych działań, które spowodowały masowe odejścia pracowników, a dodatkowo potwierdzone zgłoszenia mobbingowe i trwające procesy sądowe wytaczane przez pracowników.
  2. Destrukcyjnych działań w procesie poprawiania błędów w powiatowych bazach ewidencji gruntów i budynków, która zamiast zachęcać powiaty do poprawy zgłaszanych przeze mnie od 16 sierpnia 2022 r. błędów, kierowała do przedstawicieli Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (SGiK) przekaz "aby zbytnio nie angażowali się w reakcje na pisma Izdebskiego", co miało też potwierdzenie w oficjalnych pismach kierowanych do SGiK.
  3. Zaniechań we wprowadzaniu zamian w Państwowym Rejestrze Granic, zgłaszanych przez powiaty. Niektóre zmiany oczekiwały wiele miesięcy, co powodowało perturbacje w prowadzeniu ewidencji gruntów i budynków w powiatach.
   Wszystkie wymienione punkty zostały wsparte odpowiednimi dowodami, a cała skarga jest dostępna w tym miejscu wraz z załącznikami.
    Po miesiącu, tj. 13 czerwca 2023 r otrzymałem zawiadomienie (DAB V.051.13.2023.DW.2) w którym Minister Rozwoju i Technologii wyznacza nowy termin załatwienia skargi na 30 czerwca 2023 r. Mimo wydłużenia czasu nie otrzymałem odpowiedzi w terminie. Odpowiedź dotarła 3 lipca 2023 r., a treść odpowiedzi jest rozbrajająca. 
 
 Otóż dowiaduje się z niej mniej więcej tyle, że:
  1. GUGiK wykonał kontrolę danych  EGiB potwierdzającą błędy, które są zgłaszane przeze mnie już od sierpnia 2022 r. Brawo ! Dodał też trochę od siebie, aby błędów było więcej. Wrzucił tam więc arkusze, ok. 4 mln błędów, błędne identyfikatory budynków kolejne 6 mln błędów, tyle tylko że do 31 grudnia 2024 r. to nie są błędy, ponieważ do tego czasu przepisy dopuszczają istnienie tych identyfikatorów w obecnej postaci. Rozróżnianie wielkości liter w nazwach obrębów w PRG nie jest najlepszym rozwiązaniem i generuje duże zamieszanie i wiele niepotrzebnych błędów. Nie są to więc najważniejsze sprawy, ale niemniej jednak cieszę się z wykonanej kontroli, a radość będzie jeszcze większa jak błędy będą w końcu poprawiane. Póki co mamy wyraźny zastój w tym temacie i coraz trudniej jest skłonić powiaty do poprawy prostych błędów.
  2. MRiT w pełni akceptuje, aby zmiany w PRG wprowadzane były przez GUGiK z kilkumiesięcznym opóźnieniem.
  3. Za sytuację kadrową w GUGiK odpowiada Pani Dyrektor Generalna, a nie Pani GGK. Pozostaje więc zapytać Panią Dyrektor Generalną dlaczego doprowadziła Urząd do zapaści kadrowej.
    Na podstawie uzyskanej odpowiedzi należy stwierdzić, że Pan Minister Waldemar Buda jest w pełni świadomy stanu rzeczy i jednocześnie taki stan akceptuje i ponosi za niego pełną odpowiedzialność. Szczególne w sytuacji, kiedy osobę, która ma problemy ze sprawnym  kierowaniem Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii i jednocześnie jest posądzana o mobbing w stosunku do podległych pracowników, rekomenduje Premierowi do powołania na stanowisko Głównego Geodety Kraju. Osoba ta ma jednak jedną niepodważalną zaletę, konsekwentnie działa w kierunku utworzenia w Łodzi Biura Regionalnego GUGiK, co jest jednym z priorytetów w działaniach Pana Ministra.

środa, 5 lipca 2023

Co dalej ze zmianą statutu GUGiK i Biurem Regionalnym GUGiK w Łodzi

     Szerzej o sprawie informowałem we wcześniejszych postach (14 marca 2023 r., 28 kwietnia 2023 r., 6 czerwca 2023 r., 15 czerwca 2023 r.). Proces zmiany statutu rozpoczął się 1 lutego 2023 r. kiedy Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi, po tym jak nie powiodła się próba przeniesienia całego GUGiK do Łodzi. Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.  i wpisuje się w konsekwentne działanie Ministra Waldemara Budy, mające na celu ulokowanie siedziby GUGiK w Łodzi. A działania w tym kierunku rozpoczął już w czasie kiedy był Wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i w konsekwencji doprowadził do wypowiedzenia umowy dotyczącej ówczesnej siedziby GUGiK przy ul. Wspólnej 2, a pismo w tej sprawie wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych.

    Kolejne działania doprowadziły do powstania projektu  rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, który wyraźnie stanowi, że w ramach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ma funkcjonować Biuro Regionalne w Łodzi. 
 

A jak czytamy w uzasadnieniu, lokalizacji oddziału w Łodzi wynika z faktu, że  "znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu", co oczywiście mija się z prawdą, bo wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i w latach 2018-2022 kiedy byłem Głównym Geodeta Kraju nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników.

    W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii  w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego.

    Niestety Premier w sprawie się nie wypowiedział, a jedynie 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało 5 lipca 2023 r. po kolejnych 30 dniach, co przedstawiam poniżej.

 

    Ciekawe jest to, że z pisma wynika, jakoby GUGiK także nie chciał tworzyć Departamentu Prawno-Legislacyjnego: 

"Dodatkowo informuję, że w odpowiedzi na zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące wprowadzenia do struktury organizacyjnej GUGiK Departamentu Prawno-Legislacyjnego, Minister Rozwoju i Technologii w uzgodnieniu z GUGIK wskazał, iż obecnie dokonanie takiej zmiany byłoby niezasadne."

Co jest o tyle dziwne, że dotychczas było wiele wniosków o utworzenie takiego departamentu kierowanych do nadzorujących GGK ministrów, a ostatnie wystąpienie było właśnie do Ministra Waldemara Budy w maju 2022 r., czyli tuż przed moim odwołaniem,

    Jak widać, jest duża determinacja Pana Ministra Waldemara Budy w dążeniu do stworzenia Biura Regionalnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Łodzi i uroczystego przecięcia wstęgi - jeszcze przed wyborami.

 


 

czwartek, 15 czerwca 2023

Czy Ministra Budę można jeszcze powstrzymać od kompletnego zdemolowania GUGiK?

 

    W związku z trwającym procesem uzgodnień projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, w który Minister Waldemar Buda dalej forsuje utworzenie Biuro Regionalne w Łodzi i to niezwłocznie (II kwartał 2023 r.), wystąpiłem z pismem do Pani Minister Finansów z prośbą o przeanalizowanie celowości takich działań  z punktu widzenia finansów Skarbu Państwa.

   

Fragment OSR do projektu rozporządzenia

    Szerzej o sprawie informowałem we wcześniejszych postach (14 marca 2023 r., 28 kwietnia 2023 r., 6 czerwca 2023 r.). Proces zmiany statutu rozpoczął się 1 lutego 2023 r. kiedy Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi, po tym jak nie powiodła się próba przeniesienia całego GUGiK do Łodzi. Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.  i wpisuje się w konsekwentne działanie Ministra Waldemara Budy, mające na celu ulokowanie siedziby GUGiK w Łodzi. A działania w tym kierunku rozpoczął już w czasie kiedy był Wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i w konsekwencji doprowadził do wypowiedzenia umowy dotyczącej ówczesnej siedziby GUGiK przy ul. Wspólnej 2, a pismo w tej sprawie wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych.
    Kolejne działania doprowadziły do powstania projektu  rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, który wyraźnie stanowi, że w ramach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ma funkcjonować Biuro Regionalne w Łodzi. 
 

A jak czytamy w uzasadnieniu, lokalizacji oddziału w Łodzi wynika z faktu, że  "znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu", co oczywiście mija się z prawdą, bo wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i w latach 2018-2022 kiedy byłem Głównym Geodeta Kraju nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników.

    W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii  w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego. Niestety Premier w sprawie się nie wypowiedział, a jedynie 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

 

 


 

czwartek, 27 kwietnia 2023

Co się dzieje w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii?

       Z dochodzących do mnie informacji wynika, że Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii niestety dzieje się coraz gorzej. Do znanego już tematu eksmisji GUGiK z ul. Wspólnej dochodzą problemy związane ze złym funkcjonowaniem usług danych przestrzennych oraz wręcz masowymi odejściami pracowników, a co za tym idzie likwidacjami ważnych Wydziałów w Urzędzie. Zwracam się więc dzisiaj do Pana Ministra Waldemara Budy ze stosownym pismem, w którym proszę o podjęcie działań zaradczych i ewentualne wyjaśnienia dotyczące zaistniałych problemów.

 

wtorek, 14 marca 2023

A jednak część GUGiK ma być w Łodzi i to na prośbę Pani p.o. GGK

Jak dowiedziałem się z dokumentów uzyskanych dzisiaj z GUGiK, w dniu 1 lutego 2023 r. Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi.
 

Jak wynika z pisma w Łodzi Pani Kulka chce utworzenia oddziału, którego zadania mają dotyczyć:
  • budowy i rozwoju systemów informatycznych oraz konfiguracją i udostępnianiem usług w oparciu o produkty Systemów Informatycznych GUGiK;
  • prowadzenie i rozbudowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach;
  • prowadzeniem ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych.

Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.

Koncepcja wyrzucenia GUGiK z obecnej siedziby na ul. Wspólnej 2, była forsowana przez Ministra Waldemara Budę jeszcze kiedy był wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Ponieważ jako ówczesny GGK nie chciałem się na to zgodzić, to było być może także przyczyną mojego odwołania z funkcji GGK, bo pismo w sprawie wypowiedzenia siedziby wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych. 

 

Wobec przedstawionych powyżej faktów pojawia się kilka kluczowych pytań:

  1. Czyim pomysłem jest sprawa oddziału w Łodzi?
  2. Czy to pomysł Pana Ministra Waldemara Budy czy Pani Alicji Kulki?
  3. Dlaczego GUGiK w odpowiedzi udzielonej portalowi geoforum.pl zapewniał, że nie planuje przenieść jakichkolwiek biur/wydziałów/departamentów do Łodzi, mimo, że wiedział o niniejszych pismach?
  4. Jakie korzyści dla geodezji wynikają z przedstawionych propozycji Pani p.o. GGK? 
  5. Jaki związek z lokalizacją oddziału w Łodzi ma odejście 15 pracowników z GUGiK?
  6. Czy utworzenie oddziału GUGiK w Łodzi to przysługa za jaką Pani p.o. GGK zostanie w końcu powołana na pełnoprawnego Głównego Geodetę Kraju?
  7. Czy dlatego MRiT nie rozstrzyga  konkursu na GGK (minęło już 5 miesięcy od terminu składania dokumentów) aby najpierw mieć gwarancje, że kandydat będzie popierał istnienie GUGiK w Łodzi?
  8. Czy kariera polityczna/poselska Pana Waldemara Budy musi się rozwijać kosztem geodezji?

 







 

poniedziałek, 17 października 2022

Złożyłem dokumenty w konkursie na Głównego Geodetę Kraju

Szanowni Państwo

    Dzisiaj złożyłem swoje dokumenty w konkursie na Głównego Geodetę Kraju. Zmiany, które razem przez prawie cztery lata realizowaliśmy zinformatyzowały geodezję i znacznie uprościły realizację prac geodezyjnych oraz umożliwiły szeroki dostęp do danych dla wszystkich obywateli. Dzisiaj nikt już nie składa papierowego operatu, a bezpłatny dostęp do ASG-EUPOS jest spełnieniem wieloletnich oczekiwań wszystkich geodetów. Urzędy prowadzące ewidencję gruntów i budynków weszły na wyższy poziom informatyzacji i mają zautomatyzowany dostęp do wielu państwowych rejestrów, co znacznie ułatwia i usprawnia prowadzenie tej ewidencji.

    Trzeba te korzystne zmiany kontynuować i nie mogłem zawieść tych osób, które oczekiwały mojego udziału w tym konkursie, widząc moją osobę jak gwaranta realizacji postępu w dziedzinie geodezji i kartografii. Serdecznie za to zaufanie dziękuję i zapewniam, że ze swojej strony zrobiłem wszystko co możliwe, aby ponownie zostać Głównym Geodetą Kraju, reszta nie zależy już ode mnie.

    Zapewniam też, że  jeśli zostanę ponownie wybrany  na to stanowisko, to swoje obowiązki będę, tak jak poprzednio, realizował z maksymalnym zaangażowaniem, w trosce o rozwój geodezji i kartografii oraz usprawnienia dla całego środowiska geodezyjnego.

Pozdrawiam serdecznie

Waldemar Izdebski



czwartek, 1 września 2022

Podsumowanie okresu pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju

    Minęło już ponad 3 miesiące od odwołania mnie z funkcji Głównego Geodety Kraju. Korzystając jeszcze z chwili wakacji postanowiłem zamknąć ten okres w podsumowaniu przedstawiającym najważniejsze osiągnięcia z okresu sprawowania funkcji Głównego Geodety Kraju. Jednocześnie przypominam, że każdy rok mojego funkcjonowania miał swoje bardziej szczegółowe podsumowanie, publikowane na bieżąco na łamach Przeglądu Geodezyjnego:
  • Podsumowanie pierwszego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju 
  • Podsumowanie drugiego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju 
  • Podsumowanie trzeciego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju 
  • Podsumowanie czwartego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju 

Główne priorytety podczas pełnienia funkcji GGK

     Moje kluczowe założenia związane z objęciem funkcji Głównego Geodety Kraju dotyczyły przede wszystkim informatyzacji geodezji i kartografii, co jest oczywiście mocno połączone z usprawnieniem dostępu do danych geodezyjnych i kartograficznych, czy może bardziej ogólnie do danych przestrzennych. Z podejmowanych działań i wypowiedzi zawsze wynikało to bardzo wyraźnie, a dowodzi tego chociażby jeden z wywiadów, w którym redakcja Magazynu Geoinformacyjnego GEODETA użyła znamiennego podtytułu Informatyzacji nie odpuszczę nikomu
 

     Jako osoba od pond 30 lat informatyzująca polską geodezję i kartografię w firmie komercyjnej i jednocześnie pracownik naukowy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej - uważam, że tylko dzięki informatyzacji możemy sprostać współczesnym oczekiwaniom obywateli, administracji i firm komercyjnych, w szczególności dotyczącym łatwego dostępu do danych geodezyjnych i kartograficznych, które są bardzo istotnym elementem rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Tak modne słowa jak: SmartCity, nawigacja, pojazdy autonomiczne nie mogą zaistnieć bez danych geodezyjnych, czy w szerszym rozumieniu - danych przestrzennych.
    Oprócz informatyzacji, istotne działania musiały być także zrealizowane w otoczeniu prawnym, aby ułatwić i przyspieszyć procesy, za które odpowiedzialna jest geodezja i kartografia.
     
    Dzięki podjętym działaniom w okresie pełnienia przeze mnie funkcji Głównego Geodety Kraju poziom informatyzacji uległ znacznemu podwyższeniu, a także przygotowano nowelizacje wielu przepisów, które już korzystnie wpłynęły na funkcjonowanie geodezji i kartografii i które będą miały także korzystny wpływ na funkcjonowanie geodezji i kartografii w najbliższej przyszłości.

    Podejmowane działania były widoczne i doceniane nie tylko w kraju, ale także za granicą, czego konkretnym dowodem jest przyznana Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii w 2021 r. nagroda Geospatial World Innovation Award w kategorii "Spatial Data Infrastructure". 
 

    W uzasadnieniu przyznania nagrody przeczytamy, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii został nagrodzony za ułatwienie dostępu do oficjalnych danych przestrzennych z wykorzystaniem serwisu www.geoportal.gov.pl oraz za uwolnienie znacznej części danych przestrzennych sprzyjające ich popularyzacji w społeczeństwie i zwiększeniu poziomu wykorzystania.
 

Najważniejsze osiągnięcia w okresie pełnienia funkcji

 Najważniejsze osiągnięcia w okresu pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju przedstawiono poniżej w podziale na 11 podstawowych obszarów.

  1. Utworzenie sieci usług danych przestrzennych (geodezyjnych) dla obywateli, instytucji, administracji i inwestorów. Dzisiaj dla dowolnego miejsca w Polsce dostępne są bardzo szczegółowe dane geodezyjne z wielu rejestrów. Dane udostępniane są z wykorzystaniem odpowiednich usług, które widoczne są nie tylko geoportalu krajowym www.geoportal.gov.pl, ale są także dostępne dla systemów informacyjnych państwa i systemów komercyjnych, a więc służą całemu społeczeństwu. Szczegółowy opis utworzonych usług znajduje się poniżej:   (rozwin/zwiń)
  2. W całym okresie pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju podejmowałem intensywne działania umożliwiające rozwój rządowego serwisu www.geoportal.gov.pl zarówno pod względem funkcjonalności, jak i dostępnych danych. W tym okresie rozbudowano serwisu o nowe dane i funkcjonalności umożliwiające jego szerokie wykorzystanie przez obywateli oraz systemy informatyczne państwa. Aktualnie serwis oferuje łatwy dostęp do kompleksowej, aktualnej i wiarygodnej informacji przestrzennej. Do najistotniejszych zmian należą zaliczyć: (rozwin/zwiń)
  3. Działania podejmowane przeze mnie i moich współpracowników związane z popularyzacją bardzo zaniedbanego i niezwykle potrzebnego systemu ZSIN doprowadziły do rozwoju wielu nowych funkcjonalności. Na szczególną uwagę zasługuje:(rozwin/zwiń)
  4. Zrealizowano szereg działań związanych z podniesieniem poziomu aktualności i dostępności bazy BDOT10k. Na uwagę zasługują następujące działania: (rozwin/zwiń)
  5. Konsekwentnie realizowane rożne prace wdrożeniowe w powiatach takie jak wdrożenie układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH czy narad koordynacyjnych. (rozwin/zwiń)
  6. Zmiany organizacyjne przeprowadzone w GUGiK w zakresie zamówień publicznych, które pozytywnie wpłynęły na usprawnienie ich realizacji. (rozwin/zwiń)
  7. Usprawnienie procesu nadawania uprawnień zawodowych (rozwin/zwiń)
  8. Zmiany w przepisach, to przede wszystkim przeprowadzenie nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, która była skoncentrowana na ułatwieniu pracy geodetom oraz jej maksymalnej informatyzacji i uwolnieniu danych, a także usprawnieniu całego procesu inwestycyjnego. W wyniku reformy wiele rzeczy się uprościło, a dodatkowo o ok. 30% wzrosły dochody do budżetów powiatów. Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne: (rozwin/zwiń)
  9. Zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 2020 r. spowodowały konieczność opracowania nowych przepisów wykonawczych do tej ustawy. Na opracowanie 14 rozporządzeń ustawodawca przewidział tylko 12 miesięcy. Z dumą mogę powiedzieć, że w tym czasie i przy ogromie pracy udało się wprowadzić przełomowe zmiany w geodezji. W szczególności mam tu na uwadze operat elektroniczny i podniesienie rangi geodety uprawnionego - kierownika prac geodezyjnych. Od 1 stycznia 2022 r. do weryfikacji mogą być przekazywane operaty tylko w formie elektronicznej, zapisane w plikach PDF, a operat przyjęty do zasobu jest automatycznie gotowy do udostępniania i nie wymaga od pracowników ośrodków dokumentacji żadnych działań. Zważywszy, że w Polsce jest ok. 1.200.000 operatów rocznie, więc skala informatyzacji i usprawnień jest bardzo istotna. Choć wprowadzenie tych zmian nie było łatwe to korzyści płynące z takiej formy komunikacji z urzędem przyniosły wymierne korzyści, szczególne w okresie pandemii, której nie mogłem  przewidzieć na etapie ich wprowadzania. Poniżej wykaz wszystkich rozporządzeń: (rozwin/zwiń)
  10. Nowelizacja ustawy z 2020 r. uwolniła znaczną ilość danych geodezyjnych, które już służą społeczeństwu, w ostatnim roku przygotowano projekty zmian legislacyjnych do uwolnienia dalszych danych, a także usług. Potencjał danych geodezyjnych skłonił mnie do podjęcia działań prowadzących do przygotowania projektów uwolnienia pozostałcyh danych geodezyjnych (opłaty pozostałyby wyłącznie za wydawane dokumenty), a także zwolnienia z opłat za korzystanie z systemu ASG-EUPOS. Szczegóły poniżej:  (rozwin/zwiń)
  11. W ramach innych działań warto zapamiętać, że:(rozwin/zwiń)

Podsumowanie

    Blisko cztery lata pełnienia przeze mnie funkcji  Głównego Geodety Kraju przyniosło bardzo dużo zmian, które mam nadzieje przysłużą się podniesieniu rangi zawodu geodety i usprawnia wykonywanie prac geodezyjnych. Jest jeszcze wiele do zrobienia i będę dopingował moich następców do działania. Jednocześnie mam nadzieję, że ciężka prac wykonana przeze mnie i moich współpracowników nie zostanie zaprzepaszczona przez obecną Panią p.o. GGK. 

Podziękowania

   W tym miejscu serdecznie dziękuję, tym wszystkim którzy współpracowali ze mną i wspierali moje działania w okresie pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju. Nie wymieniam z imienia i nazwiska, ale zainteresowani wiedzą o kogo chodzi. Bardzo Wam dziękuję, było warto, zrobiliście fantastyczne rzeczy, które najpełniej zostaną docenione dopiero w przyszłości!