poniedziałek, 21 sierpnia 2023
Skarga do MRiT na szkodliwe dla rozwoju geodezji interpretacje Pani GGK
poniedziałek, 7 sierpnia 2023
Co dalej ze zmianą statutu GUGiK i Biurem Regionalnym GUGiK w Łodzi (#2)
Szerzej o sprawie informowałem we wcześniejszych postach (14 marca 2023 r., 28 kwietnia 2023 r., 6 czerwca 2023 r., 15 czerwca 2023 r., 5 lipca 2023 r.). Proces zmiany statutu rozpoczął się 1 lutego 2023 r. kiedy Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału GUGiK w Łodzi, po tym jak nie powiodła się próba przeniesienia całego GUGiK do Łodzi.
Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r. i wpisuje się w konsekwentne działanie Ministra Waldemara Budy, mające na celu ulokowanie siedziby GUGiK w Łodzi. A działania w tym kierunku rozpoczął już w czasie kiedy był Wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i w konsekwencji doprowadził do wypowiedzenia umowy dotyczącej ówczesnej siedziby GUGiK przy ul. Wspólnej 2, a pismo w tej sprawie wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych.
W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego.
Niestety Premier w sprawie się nie wypowiedział, a jedynie 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało 5 lipca 2023 r. po kolejnych 30 dniach, co przedstawiam poniżej.
Ciekawe jest to, że z pisma wynika, jakoby GUGiK także nie chciał tworzyć Departamentu Prawno-Legislacyjnego:
"Dodatkowo informuję, że w odpowiedzi na zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące wprowadzenia do struktury organizacyjnej GUGiK Departamentu Prawno-Legislacyjnego, Minister Rozwoju i Technologii w uzgodnieniu z GUGIK wskazał, iż obecnie dokonanie takiej zmiany byłoby niezasadne."
Co jest o tyle dziwne, że dotychczas było wiele wniosków o utworzenie takiego departamentu kierowanych do nadzorujących GGK ministrów, a ostatnie wystąpienie było właśnie do Ministra Waldemara Budy w maju 2022 r., czyli tuż przed moim odwołaniem,
Jak widać, jest duża determinacja Pana Ministra Waldemara Budy w dążeniu do stworzenia Biura Regionalnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Łodzi i uroczystego przecięcia wstęgi - jeszcze przed wyborami.
Ponieważ proces legislacyjny się zatrzymał na 12 czerwca 2023 r., co przedstawiam na obrazie z systemu obsługującego Rządowy Proces Legislacyjny
zapytałem 26 lipca 2023 r. KPRM co dzieje się z projektem i dzisiaj
7.08.2023 r. otrzymałem odpowiedź, że projekt nie został jeszcze przekazany przez MRiT do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
[Aktualizacja 11 sierpnia 2023 r.]
Zaktualizowano wpisy w systemie obsługującym Rządowy Proces Legislacyjny i w aktualnym projekcie rozporządzenia, który został przyjęty przez Komitet Stały RM nie ma już zapisów o Biurze Regionalnym w Łodzi.
Czyli udało się wyeliminować szkodliwe zapisy zaproponowane przez ministra Waldemara Budę, co bardzo cieszy.piątek, 14 lipca 2023
Plagiat Pani Alicji Kulki w koncepcji rozwoju GUGiK zgłoszonej w ramach konkursu na GGK
Być może opracowania te udostępniono w związku z moją sugestią, że Pani Alicja Kulka mogła takiego opracowania nie złożyć, a i tak została wybrana na GGK, ponieważ posłusznie współpracuje z Ministrem Waldemarem Budą w procesie przenoszenia GUGiK do Łodzi. Ale pomyliłem się w tej kwestii. Opracowanie Pani Alicji Kulki jest i to dosyć okazałe, bo liczące 14 stron.
Jest jednak problem i to nawet poważniejszy niż brak tego opracowania. Otóż opracowanie Pani Alicji Kulki jest plagiatem zawierającym "żywcem" przepisane akapity z następujących pozycji:
- Pujer K. Danielak W. (2017) Zarządzanie rozwojem organizacji w zmiennym otoczeniu Skopiowane fragmenty ze stron: 18, 19, 23 i 24.
- Włóka M. Jędrzejas N. (2014) Teoretyczne aspekty zarządzania strategicznego w kontekście funkcjonowania podmiotów administracji publicznej. Skopiowane obszerne fragmenty ze stron: 91, 92, 93, 94, 95, 98.
- Gałka E. (2020) Wizja, misja, strategia. Praktycznie skopiowana jest całość.
- Fleszer D. (2013) Kontrola wewnętrzna jako istotna funkcja zarządzania w jednostkach administracji publicznej. Skopiowane obszerne fragmenty ze stron: 129, 130, 131, 133, 134, 135, 137, 139, 140.
- GUGiK (2012) Strategia Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Praktycznie skopiowana jest całość opracowania z niewielkimi modyfikacjami.
[Aktualizacja 24 lipca 2023 r.]
[Aktualizacja 25 lipca 2023 r.]
Dzisiaj występuję do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z wnioskiem w trybie dostępu do informacji publicznej o udostępnienie mojej karty oceny i cierpliwie czekam.
[Aktualizacja 8 sierpnia 2023 r.]
I tu wyraźnie widać złamanie przez MRiT przepisów prawa związanych z procedurą konkursową opisana wyraźnie w ustawie Prawo geodezyjne (art. 6b. ust. 11).
Przepis ten był przestrzegany we wszystkich dotychczasowych konkursach, natomiast w tym konkursie o wyborze poinformowano dopiero 27 czerwca 2023 r. (już po wręczeniu nominacji), co jest ewidentnym złamaniem zapisów ustawy.
Zapewne gdyby Minister Rozwoju i Technologii przestrzegał zapisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, dotyczących konkursu na GGK i wyniki naboru zostały ogłoszone wcześniej, to Premier Mateusz Morawicki nie byłby narażony na mianowanie na stanowisko Głównego Geodety Kraju osoby, która popełniającej plagiat w pracy konkursowej.
środa, 12 lipca 2023
Czy konkurs na GGK był otwarty i konkurencyjny?
Chcąc poznać szczegóły wyłaniania kandydatów, w otwartym i konkurencyjnym naborze, w dniu 28 czerwca 2023 r. skierowałem więc, w trybie dostępu do informacji publicznej, prośbę o następujące dokumenty:
- Protokoły ze wszystkich posiedzeń zespołu.
- Protokołu z przeprowadzonego naboru, o którym mowa w art. 6b ust.10 Pgik.
- Przedstawionych przez Alicję Kulkę i przez Sebastiana Ptaka opracowań pt. „Koncepcji rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK”, których obowiązek złożenia wynikał z ogłoszenia o naborze.
- Pisma do Premiera Mateusza Morawieckiego z rekomendacją wybranych kandydatów.
Wniosek dotyczył prostego zebrania i przesłania istniejących dokumentów, wytworzonych w toku procedury konkursowej.
Po 14 dniach otrzymałem zadziwiającą odpowiedź, w której poinformowano mnie że nie dostanę teraz takich dokumentów, ponieważ Ministerstwo Rozwoju i Technologii widzi konieczność "przeprowadzenia pogłębionej analizy sprawy" , którą to analizę wykonywało będzie do 11 sierpnia 2023 r.
Najprościej było rozwiać wszystkie wątpliwości udostępniając odpowiedzi na zadane pytania, a tak pozostaje niedosyt i budzące się wątpliwości:
- Czy dokumenty o które pytam istnieją, skoro Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie chce ich udostępnić?
- Czy może będą dopiero tworzone lub uzupełniane i potrzeba na to czasu?
- Czy może dokumenty zawierają jakieś wstydliwe fakty, że Ministerstwo będzie lawirować i tworzyć interpretacje, aby dokumentów nie udostępnić?
- Czy zwycięzca konkursu Pani Alicja Kulka w ogóle złożyła opracowanie pt. „Koncepcji rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK”,skoro i tak miała miał być wybrana na Głównego Geodetę Kraju za posłuszne działania wobec Pana Ministra Waldemara Budy w przenoszeniu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi?
- Czy więc wobec tych faktów konkurs spełnił wymagania ustawowe tzn. czy rzeczywiście był otwarty i konkurencyjny?
Aby zachęcić Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowania dokumentów, o które prosiłem, udostępniam swoje opracowanie pt. "Koncepcji rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK", które złożyłem na konkurs.
czwartek, 6 lipca 2023
MRiT broni Pani GGK jak niepodległości - czyli skarga na GGK bezasadna
- Szkodliwych działań, które spowodowały masowe odejścia pracowników, a dodatkowo potwierdzone zgłoszenia mobbingowe i trwające procesy sądowe wytaczane przez pracowników.
- Destrukcyjnych działań w procesie poprawiania błędów w powiatowych bazach ewidencji gruntów i budynków, która zamiast zachęcać powiaty do poprawy zgłaszanych przeze mnie od 16 sierpnia 2022 r. błędów, kierowała do przedstawicieli Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (SGiK) przekaz "aby zbytnio nie angażowali się w reakcje na pisma Izdebskiego", co miało też potwierdzenie w oficjalnych pismach kierowanych do SGiK.
- Zaniechań we wprowadzaniu zamian w Państwowym Rejestrze Granic, zgłaszanych przez powiaty. Niektóre zmiany oczekiwały wiele miesięcy, co powodowało perturbacje w prowadzeniu ewidencji gruntów i budynków w powiatach.
- GUGiK wykonał kontrolę danych EGiB potwierdzającą błędy, które są zgłaszane przeze mnie już od sierpnia 2022 r. Brawo ! Dodał też trochę od siebie, aby błędów było więcej. Wrzucił tam więc arkusze, ok. 4 mln błędów, błędne identyfikatory budynków kolejne 6 mln błędów, tyle tylko że do 31 grudnia 2024 r. to nie są błędy, ponieważ do tego czasu przepisy dopuszczają istnienie tych identyfikatorów w obecnej postaci. Rozróżnianie wielkości liter w nazwach obrębów w PRG nie jest najlepszym rozwiązaniem i generuje duże zamieszanie i wiele niepotrzebnych błędów. Nie są to więc najważniejsze sprawy, ale niemniej jednak cieszę się z wykonanej kontroli, a radość będzie jeszcze większa jak błędy będą w końcu poprawiane. Póki co mamy wyraźny zastój w tym temacie i coraz trudniej jest skłonić powiaty do poprawy prostych błędów.
- MRiT w pełni akceptuje, aby zmiany w PRG wprowadzane były przez GUGiK z kilkumiesięcznym opóźnieniem.
- Za sytuację kadrową w GUGiK odpowiada Pani Dyrektor Generalna, a nie Pani GGK. Pozostaje więc zapytać Panią Dyrektor Generalną dlaczego doprowadziła Urząd do zapaści kadrowej.
środa, 5 lipca 2023
Co dalej ze zmianą statutu GUGiK i Biurem Regionalnym GUGiK w Łodzi
Szerzej o sprawie informowałem we wcześniejszych postach (14 marca 2023 r., 28 kwietnia 2023 r., 6 czerwca 2023 r., 15 czerwca 2023 r.). Proces zmiany statutu rozpoczął się 1 lutego 2023 r. kiedy Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału GUGiK w Łodzi, po tym jak nie powiodła się próba przeniesienia całego GUGiK do Łodzi. Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r. i wpisuje się w konsekwentne działanie Ministra Waldemara Budy, mające na celu ulokowanie siedziby GUGiK w Łodzi. A działania w tym kierunku rozpoczął już w czasie kiedy był Wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i w konsekwencji doprowadził do wypowiedzenia umowy dotyczącej ówczesnej siedziby GUGiK przy ul. Wspólnej 2, a pismo w tej sprawie wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych.
W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego.
Niestety Premier w sprawie się nie wypowiedział, a jedynie 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało 5 lipca 2023 r. po kolejnych 30 dniach, co przedstawiam poniżej.
Ciekawe jest to, że z pisma wynika, jakoby GUGiK także nie chciał tworzyć Departamentu Prawno-Legislacyjnego:
"Dodatkowo informuję, że w odpowiedzi na zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące wprowadzenia do struktury organizacyjnej GUGiK Departamentu Prawno-Legislacyjnego, Minister Rozwoju i Technologii w uzgodnieniu z GUGIK wskazał, iż obecnie dokonanie takiej zmiany byłoby niezasadne."
Co jest o tyle dziwne, że dotychczas było wiele wniosków o utworzenie takiego departamentu kierowanych do nadzorujących GGK ministrów, a ostatnie wystąpienie było właśnie do Ministra Waldemara Budy w maju 2022 r., czyli tuż przed moim odwołaniem,
Jak widać, jest duża determinacja Pana Ministra Waldemara Budy w dążeniu do stworzenia Biura Regionalnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Łodzi i uroczystego przecięcia wstęgi - jeszcze przed wyborami.
czwartek, 15 czerwca 2023
Czy Ministra Budę można jeszcze powstrzymać od kompletnego zdemolowania GUGiK?
W związku z trwającym procesem uzgodnień projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, w który Minister Waldemar Buda dalej forsuje utworzenie Biuro Regionalne w Łodzi i to niezwłocznie (II kwartał 2023 r.), wystąpiłem z pismem do Pani Minister Finansów z prośbą o przeanalizowanie celowości takich działań z punktu widzenia finansów Skarbu Państwa.
Fragment OSR do projektu rozporządzenia
W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego. Niestety Premier w sprawie się nie wypowiedział, a jedynie 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
czwartek, 27 kwietnia 2023
Co się dzieje w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii?
wtorek, 14 marca 2023
A jednak część GUGiK ma być w Łodzi i to na prośbę Pani p.o. GGK
- budowy i rozwoju systemów informatycznych oraz konfiguracją i udostępnianiem usług w oparciu o produkty Systemów Informatycznych GUGiK;
- prowadzenie i rozbudowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach;
- prowadzeniem ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych.
Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.
- Czyim pomysłem jest sprawa oddziału w Łodzi?
- Czy to pomysł Pana Ministra Waldemara Budy czy Pani Alicji Kulki?
- Dlaczego GUGiK w odpowiedzi udzielonej portalowi geoforum.pl zapewniał, że nie planuje przenieść jakichkolwiek biur/wydziałów/departamentów do Łodzi, mimo, że wiedział o niniejszych pismach?
- Jakie korzyści dla geodezji wynikają z przedstawionych propozycji Pani p.o. GGK?
- Jaki związek z lokalizacją oddziału w Łodzi ma odejście 15 pracowników z GUGiK?
- Czy utworzenie oddziału GUGiK w Łodzi to przysługa za jaką Pani p.o. GGK zostanie w końcu powołana na pełnoprawnego Głównego Geodetę Kraju?
- Czy dlatego MRiT nie rozstrzyga konkursu na GGK (minęło już 5 miesięcy od terminu składania dokumentów) aby najpierw mieć gwarancje, że kandydat będzie popierał istnienie GUGiK w Łodzi?
- Czy kariera polityczna/poselska Pana Waldemara Budy musi się rozwijać kosztem geodezji?
poniedziałek, 17 października 2022
Złożyłem dokumenty w konkursie na Głównego Geodetę Kraju
Szanowni Państwo
Dzisiaj złożyłem swoje dokumenty w konkursie na Głównego Geodetę Kraju. Zmiany, które razem przez prawie cztery lata realizowaliśmy zinformatyzowały geodezję i znacznie uprościły realizację prac geodezyjnych oraz umożliwiły szeroki dostęp do danych dla wszystkich obywateli. Dzisiaj nikt już nie składa papierowego operatu, a bezpłatny dostęp do ASG-EUPOS jest spełnieniem wieloletnich oczekiwań wszystkich geodetów. Urzędy prowadzące ewidencję gruntów i budynków weszły na wyższy poziom informatyzacji i mają zautomatyzowany dostęp do wielu państwowych rejestrów, co znacznie ułatwia i usprawnia prowadzenie tej ewidencji.
Trzeba te korzystne zmiany kontynuować i nie mogłem zawieść tych osób, które oczekiwały mojego udziału w tym konkursie, widząc moją osobę jak gwaranta realizacji postępu w dziedzinie geodezji i kartografii. Serdecznie za to zaufanie dziękuję i zapewniam, że ze swojej strony zrobiłem wszystko co możliwe, aby ponownie zostać Głównym Geodetą Kraju, reszta nie zależy już ode mnie.
Zapewniam też, że jeśli zostanę ponownie wybrany na to stanowisko, to swoje obowiązki będę, tak jak poprzednio, realizował z maksymalnym zaangażowaniem, w trosce o rozwój geodezji i kartografii oraz usprawnienia dla całego środowiska geodezyjnego.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Izdebski
czwartek, 1 września 2022
Podsumowanie okresu pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
- Podsumowanie pierwszego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
- Podsumowanie drugiego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
- Podsumowanie trzeciego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
- Podsumowanie czwartego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
Główne priorytety podczas pełnienia funkcji GGK
Najważniejsze osiągnięcia w okresie pełnienia funkcji
Najważniejsze osiągnięcia w okresu pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju przedstawiono poniżej w podziale na 11 podstawowych obszarów.- Utworzenie sieci usług danych przestrzennych (geodezyjnych) dla obywateli, instytucji, administracji i inwestorów. Dzisiaj dla dowolnego miejsca w Polsce dostępne są bardzo szczegółowe dane geodezyjne z wielu rejestrów. Dane udostępniane są z wykorzystaniem odpowiednich usług, które widoczne są nie tylko geoportalu krajowym www.geoportal.gov.pl, ale są także dostępne dla systemów informacyjnych państwa i systemów komercyjnych, a więc służą całemu społeczeństwu. Szczegółowy opis utworzonych usług znajduje się poniżej: (rozwin/zwiń)
- Doprowadzono do publikacji usług WMS dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków ze wszystkich 380 powiatów i zintegrowano je usłudze zbiorczej (KIEG – Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów). Usługa KIEG jest wykorzystywana do celów urzędowych, jak i komercyjnych i osiąga aktualnie ok. 200.000.000 wywołań miesięcznie.
- Doprowadzono do publikacji usług WMS dotyczących uzbrojenia terenu ze wszystkich 380 powiatów i zintegrowano je w usłudze zbiorczej (KIUT - Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu). Usługa KIUT jest wykorzystywana do celów urzędowych, jak i komercyjnych i osiąga aktualnie ponad 50.000.000 wywołań miesięcznie.
- Wprowadzono usługę zbiorczą zawierającej zinformatyzowane plany zagospodarowania przestrzennego (KIMPZP – Krajowa Integracja Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego). Aktualnie usługa obejmuje już 1262 usługi gminne, co stanowi ponad 50% wszystkich polskich gmin.
- Uruchomiono usługę integrującą dane o osnowach szczegółowych z powiatów.
- Uruchomiono usługę integrującą dane o obiektach topograficznych z powiatów.
- Rozbudowano usługę wyszukiwania działki (ULDK) po jej identyfikatorze lub numerze działki ewidencyjnej i nazwie obrębu. Usługa ta osiąga obecnie już ok. 80.000.000 wywołań miesięcznie i razem z KIEG są najważniejszymi usługami w zakresie dostępu do aktualnych danych ewidencji gruntów i budynków.
- Doprowadzono do utworzenia wszystkich 380 powiatowych usług WFS umożliwiających pobieranie danych dotyczących działek ewidencyjnych i budynków w skali całego kraju. Adresy tych usług dostępne są na stronie Ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych. Obowiązek utworzenia takich usług wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować do pobrania przynajmniej dane o geometrii działek i budynków. Działania te otwierają wiele nowych możliwości wykorzystania danych ewidencyjnych oraz kontroli ich poprawności. W ostatnim czasie publikowałem na blogu informacje o kontrolach danych egib, które wykonałem w celu podniesienia jakości, a przede wszystkim ujednolicenia danych w skali całego kraju. Przeprowadzenie tych kontroli było możliwe dzięki zakończonym w kwietniu tego roku działaniom mobilizującym powiaty do uruchomienia usług WFS.
- Utworzono usługę NMT do wyznaczania wysokości w dowolnym miejscu Polski na podstawie numerycznego modelu terenu w siatce 1m x 1m wraz z innymi funkcjonalnościami, jak np. wyznaczanie wysokości dla grupy punktów czy obliczanie objętości mas ziemnych.
- Uruchomiono usługi geokodowania, która umożliwia lokalizację przestrzenną punktu adresowego, ulicy lub miejscowości, obiektów geograficznych, a także słupków kilometrowych przy głównych drogach oraz przejazdów kolejowych.
- Zmieniono rozporządzenie ws. ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych, wprowadzająca obowiązek podawania adresów usług, co uporządkowało całą ewidencję.
- Uruchomiono szereg usług przeglądania WMS/WMTS dotyczących danych z centralnej części PZGiK. Wykaz tych wszystkich usług dostępny jest na stronie: https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms.
- Uruchomiono szereg usług pobierania danych wektorowych WFS z centralnej części PZGiK. Wykaz tych wszystkich usług dostępny jest na stronie: https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-pobierania-wfs.
- Uruchomiono
szereg usług pobierania WCS dotyczących danych rastrowych z centralnej części PZGiK.
Wykaz tych wszystkich usług dostępny jest na stronie: https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-sieciowa-wcs.
- Udostępniono usługi do pobierania danych z Centralnego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego w postaci paczek danych, Usługi są wykorzystywane w serwisie www.geoportal.gov.pl w sekcji "Dane do pobrania", ale także mogą być wykorzystywane w dowolnym oprogramowaniu.
- Wprowadzono usługi sieciowe takie jak KIEG, KIUT, KIMPZP i inne do części mapowej portalu e-budownictwo (https://e-budownictwo.gunb.gov.pl).
- W całym okresie pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju podejmowałem intensywne działania umożliwiające rozwój rządowego serwisu www.geoportal.gov.pl zarówno pod względem funkcjonalności, jak i dostępnych danych. W tym okresie rozbudowano serwisu o nowe dane i funkcjonalności umożliwiające jego szerokie wykorzystanie przez obywateli oraz systemy informatyczne państwa. Aktualnie serwis oferuje łatwy dostęp do kompleksowej, aktualnej i wiarygodnej informacji przestrzennej. Do najistotniejszych zmian należą zaliczyć: (rozwin/zwiń)
- Uproszczenie interfejsu użytkownika.
- Wprowadzenie funkcjonalności umożliwiającej generowanie wydruków.,
- Zwiększenie poziomu możliwego powiększenia do skali 1:250.
- Wprowadzenie urozmaiconego wyszukiwania danych (działek, adresów i innych obiektów).
- Umożliwienie startu serwisu z obszarem widoczności odpowiadającym wskazanej w wywołaniu działce ewidencyjnej lub okolicy wskazanego w wywołaniu punktu adresowego.
- Wprowadzenie grupy warstw „Dane innych instytucji”, w której dodawane są warstwy pochodzące z różnych instytucji i gdzie sukcesywnie dodawane są nowe warstwy. Aktualnie zgrupowane są w niej dane ok. 20 instytucji.
- Wprowadzenie grupy warstw „Dane do pobrania”, która jest kluczowym elementem udostępniania danych. W grupie tej, adekwatnie do zmian przepisów, sukcesywnie pojawiają się różne dane, które mogą być bezpłatnie pobierane.
- Wprowadzenie grupy warstw „Siatki i układy współrzędnych”, która jest dedykowana geodetom i zawiera wiele przydatnych informacji specjalistycznych jak: podział na strefy układów współrzędnych, sekcje map, dostęp do informacji o różnicach w modelach wysokościowych czy stanie informatyzacji ZUD.
- Wprowadzenie warstwy „Portale mapowe”, która pozwala przełączyć się z Geoportalu, na widok tego samego obszaru w powiatowym lub gminnym portalu mapowym.
- Wprowadzenie możliwości podglądu parametrów punktów osnowy podstawowej, pobierania opisów topograficznych oraz zgłaszania uwag do stanu punktów osnowy podstawowej.
- Wprowadzenie warstwy "Monitoring pozyskiwania danych", na której na bieżącego publikowana jest informacja o planowanych i realizowanych aktualizacjach: ortofotomapy, danych LIDAR i BDOT10k.
- Uruchomiono nową kompozycję mapową serwisu www.geoportal.gov.pl dostosowaną do urządzeń mobilnych. Kompozycja uruchamia się automatycznie w chwili wejścia z takiego urządzenia na adres www.geoportal.gov.pl oraz zawsze może być uruchomiona niezależnie.
- Wprowadzono mechanizm do analiz przestrzennych dotyczących danych BDOT10k oraz rozbudowano narzędzia do analiz z wykorzystaniem NMT i NMPT oraz planowania tras.
- W interfejsie użytkownika aplikacji mapowej wprowadzona została dodatkowa pozycję w menu „Pobieranie danych”, w której zaimplementowano narzędzia służące do bezpośredniego pozyskania danych z wykorzystaniem usług WCS i WFS.
- W wyniku podpisanego porozumienia pomiędzy Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, odpowiedzialnym za serwis eRolnik, możliwe jest bezpośrednie przejście z tego serwisu do serwisu www.geoportal.gov.pl, wykadrowanego na widoku danej działki.
- Wprowadzono w serwisie funkcjonalności oparte na usłudze NMT pozwalające odczytać, na podstawie numerycznego modelu terenu (NMT), wysokość terenu w dowolnym punkcie leżącym na terytorium Polski.
- Wprowadzenie funkcjonalności związanych z wykorzystaniem usługi NMT, takich jak: profil podłużny terenu, analiza widoczności czy obliczanie objętości mas ziemnych.
- Umożliwienie przejścia z geoportalu do rejestru Elektronicznej Księgi Wieczystej na podstawie numeru księgi wieczystej zaznaczonej działki (obecnie funkcjonalność wstrzymana na podstawie decyzji Prezesa UODO z 24 sierpnia 2020 r., do czasu wyjaśnienia, czy numer księgi wieczystej należy uznawać za daną osobową).
- Wprowadzono możliwości wprowadzania własnych treści graficznych (szkicownik), które następnie mogą być wydrukowane razem z treścią prezentowaną w geoportalu.
- Wprowadzono warstwy obrazującej tereny zamknięte.
- Wprowadzono warstwę przebiegu sieci najwyższego napięcia z zasobów PSE S.A.
- Wprowadzono panel porównawczy, dający możliwość wygodnego porównywania danych.
- Wprowadzono „Newsletter", czyli narzędzie umożliwiające otrzymywanie na podany adres e-mail informacji publikowanych w sekcji ,,Aktualności" serwisu geoportal.
- Wprowadzono warstwę „Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń" udostępniającej lokalizację oraz informacje o wnioskach, decyzjach i zgłoszeniach w sprawach budowlanych,
- Wprowadzenie narzędzia do przeglądania i analiz (np. pomiary, przekroje) na podstawie danych pochodzących ze skaningu laserowego.
- Działania podejmowane przeze mnie i moich współpracowników związane z popularyzacją bardzo zaniedbanego i niezwykle potrzebnego systemu ZSIN doprowadziły do rozwoju wielu nowych funkcjonalności. Na szczególną uwagę zasługuje:(rozwin/zwiń)
- Wzbogacenie portalu ZSIN nowymi warstwami takimi jak: orofotomapa, uzbrojenie terenu, plany zagospodarowania przestrzennego oraz wprowadzenie ulepszonego wyszukiwania działek ewidencyjnych opartego na usłudze ULDK.
- Wprowadzenie usług sieciowych do wizualizacji danych, Aktualnie w ZSIN możemy znaleźć każdą działkę ewidencyjna i zobaczyć jej podstawowe atrybuty, a przez połączenie z Elektroniczną Księgą Wieczystą dotrzeć także do informacji o właścicielach.
- Wprowadzono komunikację powiatowych systemów do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków z systemem Elektronicznej Księgi Wieczystej. Funkcjonalność jest już wdrożona we wszystkich 380 jednostkach prowadzących ewidencję gruntów i budynków.
- Udostępnienie powiatowym systemom do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków możliwości bezpośredniej komunikacji z rejestrem PESEL. Funkcjonalność jest już wdrożona we wszystkich 380 jednostkach prowadzących ewidencję gruntów i budynków i ponieważ znacznie ułatwia prowadzenie ewidencji gruntów i budynków cieszy się bardzo dużym wykorzystaniem.
- Udostępnienie powiatowym systemom do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków możliwości bezpośredniej komunikacji z rejestrem REGON.
- Uruchomiono elektroniczną komunikację rejestrów ewidencji gruntów i budynków z księgami wieczystymi z wykorzystaniem mechanizmów ZSIN. Uruchomienie tego narzędzia wymaga prowadzenia rozmów między GUGiK, Ministerstwem Sprawiedliwości, starostami prowadzącymi egib oraz prezesami sądów rejonowych prowadzącymi księgi wieczyste. Niemniej, obecnie już blisko 200 powiatów odbiera zawiadomienia o zmianach z ksiąg wieczystych. Łącznie od chwili wdrożenia usługi pobierania zawiadomień, pobrano już ponad 800.000 dokumentów elektronicznych. Efektem tych działań są już znaczne oszczędności związane z wysyłką zawiadomień papierowych rzędu kilku milionów złotych, ale korzyści będą jeszcze większe po wdrożeniu we wszystkich powiatach.
- W czasie kiedy jeszcze byłem GGK odbyły się również z sukcesem testy komunikacji w drugą stronę tzn. przekazywania zawiadomień z ewidencji gruntów i budynków do ksiąg wieczystych. Produkcyjne wdrożenie tej funkcjonalności będzie jednak możliwe po wejściu w życie nowego rozporządzenia ws. ZSIN.
- Zrealizowano szereg działań związanych z podniesieniem poziomu aktualności i dostępności bazy BDOT10k. Na uwagę zasługują następujące działania: (rozwin/zwiń)
- Udostępnienie bazy BDOT10k do pobierania z paczkach powiatowych i wojewódzkich.
- Udostępnienie wtyczki do GQIS słyzącej do wizualizacji kartograficznej bazy BDOT10k.
- Opracowanie portalu do wizualizacji i analiz danych BDOT10k (bdot10k.geoportal.gov.pl).
- Opracowanie automatycznego procesu generowanie wizualizacji kartograficznej bazy BDOT10k w skali 1 :10 000 i udostępnienie ich w formacie PDF.
- Opracowanie automatycznego procesu generowania wizualizacji kartograficznej bazy BDOT10k w skali 1:25 000 i udostępnienie ich w formacie PDF.
- Wprowadzono systematyczne aktualizowanie bazy BDOT10k w powiązaniu z pozyskiwaniem innych dancyh takich jak ortofotomapa czy LIDAR.
- Konsekwentnie realizowane rożne prace wdrożeniowe w powiatach takie jak wdrożenie układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH czy narad koordynacyjnych. (rozwin/zwiń)
- Nowy układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH jest obecnie wdrożony już 272 powiatów, czyli 71% wszystkich powiatów, wdrożyło nowy układ. W czerwcu 2018 r., kiedy zaczynałem pełnić funkcję GGK jedynie ok. 20 powiatów pracowało w nowym układzie. Przez cały okres pełnienia funkcji GGK udzielałem wsparcia merytorycznego i finansowego. Porozumienia w tym zakresie były podpisane z kilkudziesięcioma powiatami, a kwota przeznaczona na wsparcie znacznie przekroczyła już 8 mln złotych.
- Aktualny prowadzenie elektronicznych
narad koordynacyjnych funkcjonuje w 328 powiatów, czyli 86% wszystkich
powiatów.
Przypominam, że gdy zaczynałem w czerwcu 2018 r., to narady
koordynacyjne były zinformatyzowane jedynie w kilkunastu powiatach.
- Zmiany organizacyjne przeprowadzone w GUGiK w zakresie zamówień publicznych, które pozytywnie wpłynęły na usprawnienie ich realizacji. (rozwin/zwiń)
- Wprowadzono prowadzenie postępowań na aktualizację baz BDOT10k w układzie powiatowym.
- Wprowadzono konkursy jako efektywne narzędzie wysokiego poziomu merytorycznego realizacji zamówień i wprowadzające realny wzrost konkurencyjności.
- Usprawnienie procesu nadawania uprawnień zawodowych (rozwin/zwiń)
- Wprowadzono zinformatyzowany sposób
prowadzenia egzaminów.
- Wprowadzono portal do testowania swojej wiedzy.
- Wprowadzono automatyczną aktualizację wykazu geodetów uprawnionych.
- Zmiany w przepisach, to przede wszystkim przeprowadzenie nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, która była skoncentrowana na ułatwieniu pracy geodetom oraz jej maksymalnej informatyzacji i uwolnieniu danych, a także usprawnieniu całego procesu inwestycyjnego. W wyniku reformy wiele rzeczy się uprościło, a dodatkowo o ok. 30% wzrosły dochody do budżetów powiatów. Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne: (rozwin/zwiń)
- eliminuje zjawiska biurokratyczne w obsłudze prac geodezyjnych (np. dokument licencji wydawany obecnie praktycznie do każdego dokumentu wydawanego z ośrodków dokumentacji),
- wprowadza uproszczony i jednorazowy sposób opłat za materiały do prac geodezyjnych, uwalnia dane o osnowie szczegółowej z zasobów powiatowych oraz o osnowie podstawowej z zasobu centralnego, co powoduje, że geodeci będą mogli wykorzystywać informacje o dowolnych punktach osnowy bez żadnych ograniczeń,
- umożliwia zgłoszenie prac geodezyjnych w 5 dni po ich rozpoczęciu, a więc - w powiązaniu z powszechną dostępnością osnowy - wykonanie pomiaru nie będzie związane z koniecznością wcześniejszego zgłoszenia pracy geodezyjnej, bo zgłoszenie takie będzie można wykonać później,
- eliminuje konieczność zgłaszania prac geodezyjnych związanych z tyczeniem budynków i sieci uzbrojenia terenu,
- informatyzuje proces inwestycyjny, wprowadzając numeryczną postać mapy do celów projektowych i numeryczną postać inwentaryzacji powykonawczej,
- uwalnia geometrię i podstawowe atrybuty opisowe działek ewidencyjnych i budynków z zasobów powiatowych,
- wprowadza mechanizmy ułatwiające wprowadzanie niektórych zmian w ewidencji gruntów i budynków, tzw zmiany w trybie czynności materialno-technicznej,
- uwalnia wszystkie istotne zasoby danych geodezyjnych ze szczebla wojewódzkiego i centralnego, takie jak BDOTl0k, NMT, dane pomiarowe LI DAR, ortofotomapę,
- wprowadza zabezpieczenie dla powiatów, że w budżecie na kolejny rok ma znaleźć się na geodezję przynajmniej tyle środków, ile przychodów z geodezji osiągnięto w roku bieżącym.
- Zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 2020 r. spowodowały konieczność opracowania nowych przepisów wykonawczych do tej ustawy. Na opracowanie 14 rozporządzeń ustawodawca przewidział tylko 12 miesięcy. Z dumą mogę powiedzieć, że w tym czasie i przy ogromie pracy udało się wprowadzić przełomowe zmiany w geodezji. W szczególności mam tu na uwadze operat elektroniczny i podniesienie rangi geodety uprawnionego - kierownika prac geodezyjnych. Od 1 stycznia 2022 r. do weryfikacji mogą być przekazywane operaty tylko w formie elektronicznej, zapisane w plikach PDF, a operat przyjęty do zasobu jest automatycznie gotowy do udostępniania i nie wymaga od pracowników ośrodków dokumentacji żadnych działań. Zważywszy, że w Polsce jest ok. 1.200.000 operatów rocznie, więc skala informatyzacji i usprawnień jest bardzo istotna. Choć wprowadzenie tych zmian nie było łatwe to korzyści płynące z takiej formy komunikacji z urzędem przyniosły wymierne korzyści, szczególne w okresie pandemii, której nie mogłem przewidzieć na etapie ich wprowadzania. Poniżej wykaz wszystkich rozporządzeń: (rozwin/zwiń)
- Rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii,
- Rozporządzenie w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu.
- Rozporządzenie w sprawie formularzy dotyczących zgłaszania prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.
- Rozporządzenie w sprawie udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty.
- Rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych.
- Rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Rozporządzenie w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
- Rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
- Rozporządzenie w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
- Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogolnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych.
- Rozporządzenie w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów.
- Rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.
- Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.
- Nowelizacja ustawy z 2020 r. uwolniła znaczną ilość danych geodezyjnych, które już służą społeczeństwu, w ostatnim roku przygotowano projekty zmian legislacyjnych do uwolnienia dalszych danych, a także usług. Potencjał danych geodezyjnych skłonił mnie do podjęcia działań prowadzących do przygotowania projektów uwolnienia pozostałcyh danych geodezyjnych (opłaty pozostałyby wyłącznie za wydawane dokumenty), a także zwolnienia z opłat za korzystanie z systemu ASG-EUPOS. Szczegóły poniżej: (rozwin/zwiń)
- W najbliższym czasie wejdą w życie przepisy zwalniające z opłat za korzystanie z systemu ASG-EUPOS.
- Opracowano projektu rozporządzenia ws. ZSIN i przeprowadzono jego konsultacje i opiniowanie. Aktualnie rozporządzenie jest na końcowym etapie procedowania w RCL.
- Niestety pozostałe zmiany, które proponowałem w kolejnej nowelizacji zostały zablokowane przez mają następczynię.
- W ramach innych działań warto zapamiętać, że:(rozwin/zwiń)
- W roku 2019 przygotowano, a następnie w 2021 zaktualizowano budynki 3D w standardzie LoD1 dla obszaru całej Polski.
- Opracowano wysokorozdzielczą ortofotomapę dla prawie wszystkich miast w Polsce.
- Pozyskano dane LIDAR dla znacznego obszaru Polski.
- Opracowano długookresowy plan pozyskiwania danych centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego obejmującego ortofotomapę, LIDAR i BDOT10k.
- Zainicjowano przejmowanei stacji referencyjnych ASG-EUPOS, które dotychas były zarządzane przez inne instytucje (Mielcu, Proszowice, Nowym Sącz, Tarnów i Nowy Targ).
- Ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs na aplikację do łączenia plików PDF, która została udostępniona dla uzytkowników wraz z odpowiednimi filmami instruktażowymi.
- Opracowanie modelu quasi-geoidy, co zrealizowano w formie konkursu zorganizowanego przez Głównego Geodetę Kraju.
- W konsorcjum z Chorwacją i Holandią zrealizowano projekt wspomagający budowę Infrastruktury Danych Przestrzennych w Mołdawii.
- Zakończono realizację projektu dotyczącego „Podnoszenie kompetencji cyfrowych e administracji – działania edukacyjno-szkoleniowe dla użytkowników infrastruktury informacji przestrzennej – etap II” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W trakcie trwania Projektu przeszkolono 1078 pracowników administracji państwowej i samorządowej z 300 różnych instytucji.
- W ramach projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 opublikowano książkę pt. „Praktyczne Aspekty Infrastruktury Danych Przestrzennych w Polsce część I”. Książka jest bardzo przydatna dla wszystkich użytkowników danych przestrzennych w Polsce.
- W ramach projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 opublikowano książkę pt. „Praktyczne Aspekty Infrastruktury Danych Przestrzennych w Polsce część II”. Książka jest bardzo przydatna dla wszystkich użytkowników danych przestrzennych w Polsce.
- Przeniesiono stronę internetową GUGiK na platformę gov.pl
- Uruchomienie specjalnego portalu mapowego https://prng.geoportal.gov.pl, w którym można przeglądać polskie nazwy geograficzne świata na tle danych przestrzennych.
- Wspieranie służb takich jak: Policja, Straż Pożarna, Powiadamianie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, KAS i innych w umożliwieniu wygodnego korzystania z aktualnych danych geodezyjnych zgromadzonych w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym.
- W zakresie wykorzystania serwisu www.geoportal.gov.pl przeszkolono ponad tysiąc pracowników administracji centralnej.
- Zrealizowano wiele wideokonferencji, które popularyzowały dane przestrzenne zgromadzone w PZGiK, usługi danych przestrzennych oraz serwis www.geoportal.gov.pl.
- Ogłoszono konkurs na opracowanie walidatora plików GML dotyczących baz EGiB, GESUT i BDOT500. Niestety natępczyni konkurs anaulowała.
- Ogłoszono konkurs na wtyczki do QGIS słuzące do wizualizacji plików GML w formie mapy zasadniczej. Niestety natępczyni konkurs anaulowała.
- Opracowano i udostępniono „Wytyczne do przygotowania projektu modernizacji ewidencji gruntów i budynków i jej wykonania” oraz „Przykładowy projekt modernizacji”.
- Opracowanie nowej metodyki kontroli stosowanej przez Wojewódzką Inspekcję Geodezyjną i Kartograficzną podczas kontroli w powiatach.
Podsumowanie
Blisko cztery lata pełnienia przeze mnie funkcji Głównego Geodety Kraju przyniosło bardzo dużo zmian, które mam nadzieje przysłużą się podniesieniu rangi zawodu geodety i usprawnia wykonywanie prac geodezyjnych. Jest jeszcze wiele do zrobienia i będę dopingował moich następców do działania. Jednocześnie mam nadzieję, że ciężka prac wykonana przeze mnie i moich współpracowników nie zostanie zaprzepaszczona przez obecną Panią p.o. GGK.
Podziękowania
W tym miejscu serdecznie dziękuję, tym wszystkim którzy współpracowali ze mną i wspierali moje działania w okresie pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju. Nie wymieniam z imienia i nazwiska, ale zainteresowani wiedzą o kogo chodzi. Bardzo Wam dziękuję, było warto, zrobiliście fantastyczne rzeczy, które najpełniej zostaną docenione dopiero w przyszłości!








































