W dniu 20 października 2022r. opublikowałem pierwszy wykaz działek z błędami geometrii. Błędy były różnego rodzaju. Wielokrotnie trudno jest jednoznacznie zlokalizować miejsce wystąpienie błędu. Nie wszystkie programy korzystające z usług WFS sygnalizują takie błędy w sposób czytelny i w efekcie często po wczytaniu danych, nawet nie widać, że są w nich błędy geometrii.
W pierwszej kontroli wykonanej 20 października 2022r. stwierdzono występowanie błędów w 42 powiatach, a liczba błędów wynosiła 293. W kontroli tej wykrywane były jedynie przypadki braków geometrii dla działek ewidencyjnych, co opisuję szerzej w rozdziale 1, natomiast rozpoczętą w grudniu 2022 r. kontrolę geometrii działek pod kątem jej zgodności z rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków, opisuję w rozdziale 2. Ogólnie postępy w naprawianiu błędów w geometrii działek ewidencyjnych opisywane były w kolejnych postach postach, odpowiednio:
27 maja 2023 r.a progres w eliminowaniu błędów widoczny jest na poniższym wykresie.
W ostatnim liczba powiatów z błędami jest identyczna ponieważ ubyły powiat gryficki (3205) oraz miasto Zawiercie (241602). Natomiast przybyły powiaty wołomiński (1434) oraz kamieński (3207). Tak więc w rezultacie pozostaje 40 powiatów z błędami. Liczba działek z błędami globalnie wynosi obecnie 3444.l.p. | powiat | liczba rekordów |
1. | 2406 - kłobucki rozwiń / zwiń | 11 |
W wyniku dzisiejszej kontroli znaleziono 3444 działek, w których geometria jest błędna. Działki z błędami geometrii występują w 40 powiatach. Tradycyjnie poniżej przedstawiam także rozkład tych błędów w województwach.
2.1. Wykaz działek z błędną geometrią
3. Podsumowanie
- Identyfikatory budynków zawierające numery działek nie są błędami jeszcze do 31 grudnia 2024 r.
- Występowanie numeru arkusza w ID_Dzialki nie jest błędem także od 31 grudnia 2024 r., co innego jest czy ten numer arkusza jest dopuszczalny tzn. czy ma wartość numeryczną.
- Rozróżnianie wielkości liter w nazwach obrębów w PRG nie jest najlepszym rozwiązaniem i generuje wiele zamieszania.
- Kontrolowanie położenia działki idealnie w granicach obrębu obecnie nie ma większego sensu i powinniśmy się jedynie skupić na zgodności numerów obrębów, jednostek ewidencyjnych w PRG i EGiB. Natomiast modyfikacje geometrii obrębów, będą wystarczające, jeśli będą się odbywać przynajmniej raz w roku wraz ze wszystkimi zmianami wynikającymi z "Rozporządzeń Rady Ministrów ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast ..."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski