Monitoring powiatowych portali mapowych (2024)

1. Wprowadzenie

    Powiatowe portale mapowe, to podstawowa forma przeglądania danych przestrzennych powiatów. Portale takie funkcjonują już we wszystkich powiatach i są od roku monitorowane przez serwis https://monitoringpolishsdi.cenagis.edu.pl utworzony w ramach Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Serwis został utworzony w dniu 14 grudnia 2023 r. i od tej chwili monitoruje portale w trybie ciągłym (24/7). Wyniki monitoringu na bieżąco można śledzić na stronie projektu https://monitoringpolishsdi.cenagis.edu.pl, a poniżej przedstawia statystykę dostępności powiatowych portali mapowych w roku 2024.

 2.1. Stan dostępności powiatowych portali mapowych w roku 2024

    Średnia dostępność wszystkich 385 portali wynosi 98,23% (w Gliwicach nie znalezione czegoś co można nazwać portalem mapowym, więc Gliwice nie zostały sklasyfikowane). Szczegółowe analizy portali mapowych przedstawione zostaną w dwóch grupach tj. portali których dostępność była na poziomie 91% - 100% i słabszych.

W pierwszej grupie znalazło się aż 374 powiatów, a w przypadku 70 powiatów dostępność portali mapowych w 2024 r. wynosiła 100%. W drugiej grupie znalazło się tylko 11 powiatów, których dostępność znacznie odbiegała od pozostałych. Szczegółowa tabela poniżej.
    Mam nadzieję, że w następnym roku wyniki te zostaną poprawione. Natomiast kompletną statystykę dostępności powiatowych portal mapowych przedstawiłem poniżej w tabeli uporządkowanej według najlepszych parametrów dostępności.
Szczegółowa tabela dostępności powiatowych portali mapowych w 2024 r. (rozwiń/zwiń) ↑↓
....

4. Podsumowanie

   Jak już było powiedziane, średnia dostępność wszystkich 385 powiatowych portali dla geodetów  wyniosła 98,23%, natomiast warto jeszcze zwrócić uwagę na statystyki wojewódzkie, które przedstawiam na poniższym kartogramie.
   Polecam więc Głównemu Geodecie Kraju i Wojewódzkim Inspektorom Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, aby zwrócili uwagę na dostępność powiatowych portali mapowych, a jak widać szczególnie w województwie opolskim, śląskim i kujawsko-pomorskim nie wygląda to najlepiej i jest dobra okazja do poprawienia wyników w następnym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski