Pokazywanie postów oznaczonych etykietą siedziba GUGiK. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą siedziba GUGiK. Pokaż wszystkie posty

środa, 5 lipca 2023

Co dalej ze zmianą statutu GUGiK i Biurem Regionalnym GUGiK w Łodzi

     Szerzej o sprawie informowałem we wcześniejszych postach (14 marca 2023 r., 28 kwietnia 2023 r., 6 czerwca 2023 r., 15 czerwca 2023 r.). Proces zmiany statutu rozpoczął się 1 lutego 2023 r. kiedy Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi, po tym jak nie powiodła się próba przeniesienia całego GUGiK do Łodzi. Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.  i wpisuje się w konsekwentne działanie Ministra Waldemara Budy, mające na celu ulokowanie siedziby GUGiK w Łodzi. A działania w tym kierunku rozpoczął już w czasie kiedy był Wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i w konsekwencji doprowadził do wypowiedzenia umowy dotyczącej ówczesnej siedziby GUGiK przy ul. Wspólnej 2, a pismo w tej sprawie wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych.

    Kolejne działania doprowadziły do powstania projektu  rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, który wyraźnie stanowi, że w ramach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ma funkcjonować Biuro Regionalne w Łodzi. 
 

A jak czytamy w uzasadnieniu, lokalizacji oddziału w Łodzi wynika z faktu, że  "znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu", co oczywiście mija się z prawdą, bo wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i w latach 2018-2022 kiedy byłem Głównym Geodeta Kraju nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników.

    W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii  w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego.

    Niestety Premier w sprawie się nie wypowiedział, a jedynie 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało 5 lipca 2023 r. po kolejnych 30 dniach, co przedstawiam poniżej.

 

    Ciekawe jest to, że z pisma wynika, jakoby GUGiK także nie chciał tworzyć Departamentu Prawno-Legislacyjnego: 

"Dodatkowo informuję, że w odpowiedzi na zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące wprowadzenia do struktury organizacyjnej GUGiK Departamentu Prawno-Legislacyjnego, Minister Rozwoju i Technologii w uzgodnieniu z GUGIK wskazał, iż obecnie dokonanie takiej zmiany byłoby niezasadne."

Co jest o tyle dziwne, że dotychczas było wiele wniosków o utworzenie takiego departamentu kierowanych do nadzorujących GGK ministrów, a ostatnie wystąpienie było właśnie do Ministra Waldemara Budy w maju 2022 r., czyli tuż przed moim odwołaniem,

    Jak widać, jest duża determinacja Pana Ministra Waldemara Budy w dążeniu do stworzenia Biura Regionalnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Łodzi i uroczystego przecięcia wstęgi - jeszcze przed wyborami.

 


 

czwartek, 15 czerwca 2023

Czy Ministra Budę można jeszcze powstrzymać od kompletnego zdemolowania GUGiK?

 

    W związku z trwającym procesem uzgodnień projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, w który Minister Waldemar Buda dalej forsuje utworzenie Biuro Regionalne w Łodzi i to niezwłocznie (II kwartał 2023 r.), wystąpiłem z pismem do Pani Minister Finansów z prośbą o przeanalizowanie celowości takich działań  z punktu widzenia finansów Skarbu Państwa.

   

Fragment OSR do projektu rozporządzenia

    Szerzej o sprawie informowałem we wcześniejszych postach (14 marca 2023 r., 28 kwietnia 2023 r., 6 czerwca 2023 r.). Proces zmiany statutu rozpoczął się 1 lutego 2023 r. kiedy Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi, po tym jak nie powiodła się próba przeniesienia całego GUGiK do Łodzi. Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.  i wpisuje się w konsekwentne działanie Ministra Waldemara Budy, mające na celu ulokowanie siedziby GUGiK w Łodzi. A działania w tym kierunku rozpoczął już w czasie kiedy był Wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i w konsekwencji doprowadził do wypowiedzenia umowy dotyczącej ówczesnej siedziby GUGiK przy ul. Wspólnej 2, a pismo w tej sprawie wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych.
    Kolejne działania doprowadziły do powstania projektu  rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, który wyraźnie stanowi, że w ramach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ma funkcjonować Biuro Regionalne w Łodzi. 
 

A jak czytamy w uzasadnieniu, lokalizacji oddziału w Łodzi wynika z faktu, że  "znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu", co oczywiście mija się z prawdą, bo wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i w latach 2018-2022 kiedy byłem Głównym Geodeta Kraju nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników.

    W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii  w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego. Niestety Premier w sprawie się nie wypowiedział, a jedynie 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

 

 


 

wtorek, 6 czerwca 2023

Przeniesiemy GUGiK do Łodzi i co nam zrobicie?

 

    Jak informowałem we wcześniejszych postach (14 marca 2023 r., 28 kwietnia 2023 r. ) w dniu 1 lutego 2023 r. Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi. Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.  i wpisuje się w konsekwentne działanie Ministra Waldemara Budy, mające na celu ulokowanie siedziby GUGiK w Łodzi. A działania w tym kierunku rozpoczął już w czasie kiedy był Wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i w konsekwencji doprowadził do wypowiedzenia umowy dotyczącej ówczesnej siedziby GUGiK przy ul. Wspólnej 2, a pismo w tej sprawie wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych.
    Kolejne działania doprowadziły do powstania projektu  rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, który wyraźnie stanowi, że w ramach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ma funkcjonować Biuro Regionalne w Łodzi. 
 
A jak czytamy w uzasadnieniu, lokalizacji oddziału w Łodzi wynika z faktu, że  "znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu", co oczywiście mija się z prawdą, bo wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników.

    W dniu 6 maja 2023 r. zwróciłem się do Premiera Mateusza Morawieckiego z pismem, w którym proszę o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii  w kontekście możliwości zaistnienia nieuzasadnionych interesem publicznym działań i kosztów, związanych najpierw z próbą przeniesienia siedziby Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do Łodzi, a następnie próby utworzenia w Łodzi przynajmniej jego oddziału czy Biura Terenowego.

    Wczoraj 5 czerwca 2023 r. (po 30 dniach) otrzymałem odpowiedź, że moje pismo przekazano do rozpatrzenia przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 


    Czekam więc na listę argumentów przemawiających za propozycjami zapisanymi w projekcie rozporządzenia, które w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów zapisane jest pod numerem 205, a w uzasadnieniu potrzeby zmian czytamy: "Nowy statut ma na celu usprawnienie pracy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, zwanego dalej „Urzędem”, poprzez jego rozwój i zwiększenie możliwości pozyskiwania do pracy w Urzędzie wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie informatyki oraz geodezji i kartografii w dużym ośrodku miejskim, położonym w regionie centralnej Polski (...)"

I dalej w opisie istoty przyjętych rozwiązań czytamy: "Utworzenie Biura Regionalnego w Łodzi - w dużym ośrodku miejskim, położonym w regionie centralnej Polski otwiera nowe możliwości rynku pracy. Dodatkowo trzeba wspomnieć, iż znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu."

 I na koniec powtórzę tytuł tego posta - Przeniesiemy GUGiK do Łodzi i co nam zrobicie?

 

 

 

 

 


 

piątek, 28 kwietnia 2023

Co dalej z lokalizacją GUGiK w Łodzi?

    Jak informowałem 14 marca 2023 r.  w dniu 1 lutego 2023 r. Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi. Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.  Kolejne działania były następujące:
  1. W dniu 21 lutego 2023 r. Pani p.o. GGK wysłała do MRiT propozycję zmiany statutu GUGiK, w której zaproponowano wprowadzenie możliwości tworzenia przez GGK delegatur zamiejscowych w miastach wojewódzkich.
  2. W dniu 9 marca 2023 r. do GUGiK wpłynął projekt statutu z wprowadzonymi uwagami komórek organizacyjnych MRiT.
  3.  Następnie już 13 marca 2023 r. GUGiK odesłał projekt po analizie zgłoszonych uwag.
  4. Potem była jeszcze wymiana korespondencji z MRiTR.
  5. W rezultacie 11 kwietnia 2023 r. Pani p.o. GGK przesłała do MRiT kolejną wersję:
  W rezultacie wspólnych działań MRiT i p.o. GGK przedstawiono projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, który wyraźnie stanowi, że w ramach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ma funkcjonować Biuro Regionalne w Łodzi. 
 
A jak czytamy w uzasadnieniu, lokalizacji oddziału w Łodzi wynika z faktu, że  "znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu", co oczywiście mija się z prawdą, bo wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników.
 
Wobec przedstawionych powyżej i wcześniejszych faktów pojawia się kilka kluczowych pytań:

  1. Dlaczego Minister Waldemar Buda z taką determinacją dąży do lokalizacji Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii lub jego części akurat w Łodzi?
  2. Jakie korzyści dla geodezji, dla państwa wynikają z przedstawionych działań? 
  3. Czy kariera polityczna/poselska Pana Waldemara Budy musi się rozwijać kosztem geodezji?
  4. Czy utworzenie oddziału GUGiK w Łodzi to przysługa za jaką Pani p.o. GGK zostanie w końcu powołana na pełnoprawnego Głównego Geodetę Kraju?
  5. Czy dlatego MRiT nie rozstrzyga  konkursu na GGK (minęło już 6 miesięcy od terminu składania dokumentów) aby najpierw mieć gwarancje, że kandydat będzie popierał istnienie oddziału GUGiK w Łodzi?

     Koncepcja wyrzucenia GUGiK z obecnej siedziby na ul. Wspólnej 2, była forsowana przez Ministra Waldemara Budę jeszcze kiedy był wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Ponieważ jako ówczesny GGK nie chciałem się na to zgodzić, było to być może także przyczyną mojego odwołania z funkcji GGK, bo pismo w sprawie wypowiedzenia siedziby wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych. 


 


 

wtorek, 14 marca 2023

A jednak część GUGiK ma być w Łodzi i to na prośbę Pani p.o. GGK

Jak dowiedziałem się z dokumentów uzyskanych dzisiaj z GUGiK, w dniu 1 lutego 2023 r. Pani p.o. GGK Alicja Kulka wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy z prośbą o akceptację utworzenia oddziału  GUGiK w Łodzi.
 

Jak wynika z pisma w Łodzi Pani Kulka chce utworzenia oddziału, którego zadania mają dotyczyć:
  • budowy i rozwoju systemów informatycznych oraz konfiguracją i udostępnianiem usług w oparciu o produkty Systemów Informatycznych GUGiK;
  • prowadzenie i rozbudowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach;
  • prowadzeniem ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych.

Minister oczywiście wyraził na to zgodę, co potwierdza pismo z 6 lutego 2023 r.

Koncepcja wyrzucenia GUGiK z obecnej siedziby na ul. Wspólnej 2, była forsowana przez Ministra Waldemara Budę jeszcze kiedy był wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Ponieważ jako ówczesny GGK nie chciałem się na to zgodzić, to było być może także przyczyną mojego odwołania z funkcji GGK, bo pismo w sprawie wypowiedzenia siedziby wpłynęło do GUGiK dokładnie w dniu mojego odwołania 13 maja 2023 r. w godzinach popołudniowych. 

 

Wobec przedstawionych powyżej faktów pojawia się kilka kluczowych pytań:

  1. Czyim pomysłem jest sprawa oddziału w Łodzi?
  2. Czy to pomysł Pana Ministra Waldemara Budy czy Pani Alicji Kulki?
  3. Dlaczego GUGiK w odpowiedzi udzielonej portalowi geoforum.pl zapewniał, że nie planuje przenieść jakichkolwiek biur/wydziałów/departamentów do Łodzi, mimo, że wiedział o niniejszych pismach?
  4. Jakie korzyści dla geodezji wynikają z przedstawionych propozycji Pani p.o. GGK? 
  5. Jaki związek z lokalizacją oddziału w Łodzi ma odejście 15 pracowników z GUGiK?
  6. Czy utworzenie oddziału GUGiK w Łodzi to przysługa za jaką Pani p.o. GGK zostanie w końcu powołana na pełnoprawnego Głównego Geodetę Kraju?
  7. Czy dlatego MRiT nie rozstrzyga  konkursu na GGK (minęło już 5 miesięcy od terminu składania dokumentów) aby najpierw mieć gwarancje, że kandydat będzie popierał istnienie GUGiK w Łodzi?
  8. Czy kariera polityczna/poselska Pana Waldemara Budy musi się rozwijać kosztem geodezji?