Monitoring powiatowych usług EGiB/WFS (2024)

1. Wprowadzenie

    Aktualne rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków, zobowiązuje powiaty do udostępniania zestandaryzowanych usług pobierania WFS, dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków. Od 6 maja 2022 r. już wszystkie powiaty udostępniają usługi WFS, a ich adresy dostępne w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju. Istnienie usług znacznie ułatwia użytkownikom dostęp do aktualnych danych ewidencji gruntów i budynków bezpośrednio z rejestru źródłowego, czyli z baz prowadzonych w powiatach.

2. Monitoring powiatowych usług WFS i WMS

   Aby z usług korzystać komfortowo, to powinny spełniać one wymagania wynikające z przepisów, a konkretnie z rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków, ale także co najważniejsze to przede wszystkim powinny być dostępne przynajmniej przez 99% czasu, co wynika wprost z Rozporządzenie Komisji (WE) nr 976/2009 z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie usług sieciowych


     W ramach Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w dniu 14 grudnia 2023 r. uruchomiłem serwis monitorujący te usługi w trybie ciągłym (24/7). Wyniki monitoringu na bieżąco można śledzić na stronie projektu https://monitoringpolishsdi.cenagis.edu.pl, a poniżej przedstawia statystykę dostępności usług WFS i WMS za rok 2024.

 2.1. Stan dostępności usług WFS w roku 2024

Średnia dostępność wszystkich 385 usług WFS wyniosła 98,23%, natomiast szczegółowe analizy przedstawione zostaną w dwóch grupach tj. usług mieszczących się w zapisach rozporządzenia (od 99% dostępności):

W grupie tej znalazło się 219 powiatów, a w przypadku 28 powiatów dostępność usług w 2024 r. wynosiła 100%. Lista tych powiatów przedstawiona została poniżej. Gratulacje!

 W drugiej grupie, która ma wyniki dostępności znacznie słabsze (poniżej 99% dostępności), histogram dostępności przedstawia się jak poniżej:

W grupie tej znalazło się 166 powiatów, a listę 16 powiatów z dostępnością najbardziej odbiegającą od oczekiwanej wartości 99% przedstawiono poniżej. Mam nadzieję, że w następnym roku wyniki te zostaną poprawione.

    Kompletną statystykę dostępności usług WFS przedstawiłem poniżej w tabeli uporządkowanej według najlepszych parametrów dostępności.
Tabela dostępności powiatowych usług WFS w roku 2024 r. »»» rozwiń / zwiń
....

4. Podsumowanie

    Jak już było powiedziane, średnia dostępność wszystkich 385 usług WFS dotyczących prowadzonych baz ewidencji gruntów i budynków wyniosła 98,23%, natomiast warto jeszcze zwrócić uwagę na statystyki wojewódzkie, które przedstawiam na poniższym kartogramie.

    Polecam więc Głównemu Geodecie Kraju i Wojewódzkim Inspektorom Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, aby dopilnowali spełniania wymogów dostępności usług WFS, a jak widać szczególnie w województwie świętokrzyskim, podlaskim i zachodniopomorskim nie wygląda to najlepiej i jest dobra okazja do poprawienia wyników w następnym roku.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski