Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przepisy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przepisy. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 20 września 2022

Tarcza prawna a sprawy geodezji

     Uchwalona przez Sejm ustawa z 15 września 2022 r.  o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców tzw. "Tarcza prawna"  zawiera też kilka regulacji dotyczących ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Jest to znaczne obcięcie propozycji, które jako GGK złożyłem do tej ustawy jeszcze w 2021 roku, ale to co jest też będzie przydatne w działaniach geodezyjnych. Natomiast o wszystkich propozycjach złożonych do "Tarczy prawnej", postaram się napisać przy najbliższej okazji.

    Do istotnych zmian należą:

  1. obowiązek wykładnie projektu operatu opisowo-kartograficznego ewidencji gruntów i budynków za pomocą środków komunikacji elektronicznej,
  2. likwidacja opłat za materiały przy pracach związanych ze scaleniem i wyminą gruntów.

Całość zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne  zapisana jest w art. 7 tej ustawy:

Art. 7. W ustawie z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1990 oraz z 2022 r. poz. 1846) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 24a ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Projekt operatu opisowo-kartograficznego podlega, na okres 15 dni roboczych, wyłożeniu do wglądu osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w siedzibie starostwa powiatowego, a także udostępnieniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).”;

2) w art. 28bb w ust. 1 skreśla się wyrazy „(Dz. U. z 2020 r. poz. 344)”;
3) w art. 40a w ust. 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) udostępnianie wykonawcy prac geodezyjnych lub prac kartograficznych materiałów zasobu – w przypadku prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wykonywanych w celu realizacji określonych w ustawie zadań organów administracji geodezyjnej i kartograficznej lub Głównego Geodety Kraju, po podpisaniu umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego obejmującego takie prace, a w przypadku prac scaleniowych lub wymiennych realizowanych na podstawie ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1223) po podpisaniu porozumienia na wykonanie takich prac;”.

Obecnie ustaw została skierowana do Senatu.

piątek, 12 sierpnia 2022

Ocena proponowanych zmian rozprzadzenia ws. egib przekazana do Ministra Rozwoju i Technologii

    W lipcu Pani p. o. GGK wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych zmiany rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Miałem wiele wątpliwości do proponowanych zmian, które wyraziłem w następujących publikacjach:

    W dniu dzisiejszym moje zastrzeżenia przedstawiłem na piśmie Ministrowi Rozwoju i Technologii. Mam nadzieję, że wskazane przeze mnie argumenty zostaną poddane analizie, a zmiany, których szkodliwość uzasadniłem nie zostaną uwzględnione w wykazie prac legislacyjnych. 

Wysłane pismo udostępniam poniżej.



 

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Komentarz do zniesienie opłat za korzystanie z systemu ASG-EUPOS

    Uchwalona przez Sejm ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego zawiera w swoim art. 16 zmianę ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. 


    W praktyce oznacza, to że już w miesiąc po jej ogłoszeniu, nie będą pobierane opłaty za korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS z czego bardzo się cieszę.

 Co zostanie usprawnione

    Uchwalone zapisy przyczynią się do usprawnienia realizacji pomiarów wykorzystujących precyzyjne techniki GNSS. Usprawnienia będą dotyczyły nie tylko geodezji, budownictwie czy rolnictwie precyzyjnym ale także zastosowań systemu ASG-EUPOS do dowolnych celów. W rezultacie uwolnienie dostępu do systemu ASG-EUPOS przyniesie dużo większe korzyści dla państwa niż przynoszą obecnie pobierane opłaty za korzystanie z systemu.

Dlaczego takie zmiany 

    Zamiar wprowadzenia takich zmian miałem już przynajmniej od roku 2020, co było wielokrotnie zapowiadane publicznie w wystąpieniach na różnych konferencjach. Uwolnienie korzystania z systemu ASG-EUPOS było konieczne dla ułatwienia i usprawnienia pracy geodetów oraz rozwoju naszej infrastruktury danych przestrzennych.
    Praktyczna możliwość do dokonania takiej zmiany pojawiła się właśnie przy okazji ustawy o CPK, w której już była zapisana propozycja uwolnienia dostępu do systemu ASG-EUPOS, ale jedynie dla realizacji zadań związanych z CPK. Dzięki życzliwemu wsparciu Pana Ministra Piotra Uścińskiego w procesie uzgodnień resortowych udało się wprowadzić zmianę, polegająca na zupełnym zniesieniu opłat za korzystanie z systemu ASG-EUPOS, co jest zapisane w oczekującym na podpis Prezydenta projekcie ustawy

Podziękowania

   Bardzo się cieszę z wprowadzonych zmian i w tym miejscu bardzo dziękuję Panu Ministrowi Piotrowi Uścińskiemu za życzliwość i wsparcie, bo bez jego pomocy tych zmian nie udałoby się wprowadzić.


czwartek, 28 lipca 2022

Proponowane zmiany w rozporządzeniu EGiB - podsumowanie

 Jak wynika z informacji podanych przez GUGiK w dniu 21 lipca 2022 r. Pani p.o. GGK wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych zmiany rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Jakie zmiany GUGiK proponuje? 

    Do najważniejsze zmian zaproponowanych do wprowadzenia w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków należą m.in.:

  1. wprowadzenie możliwości wykazania adresu do korespondencji, w tym adresu do e-doręczeń;
  2. możliwość wydawania wypisów z rejestru gruntów dla wybranych działek ewidencyjnych oraz likwidacja uproszczonych wypisów z rejestru gruntów;
  3. wprowadzenie na stałe specjalnego trybu ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych zajętych pod cieki i zbiorniki wodne;
  4. przywrócenie możliwości oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej;
  5. dopuszczenie szczególnego sposobu numeracji działek po uzgodnieniu z WINGiK;
  6. zmiana sposobu tworzenia jednostek rejestrowych;
  7. uproszczenie zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi.

    Nie wiem jakie konkretnie rozwiązania zostaną ostatecznie zaproponowane, ale po samej  propozycji, do czterech zmian pkt 1, 4, 5 i 6 odniosłem się wcześniej, a dzisiaj przedstawię swoją opinie do pkt 2, 3 i 7.

2. Likwidacja wypisów uproszczonych

    To jest bardzo dobra propozycja, z tym, że trzeba będzie zmienić prawo geodezyjne i kartograficzne ponieważ mamy tam w cenniku taki twór jak wypis uproszczony (tabela 11 pkt 13), czyli bez adnotacji dotyczących jakości danych ewidencyjnych oraz klauzuli upoważniającej do oznaczania nieruchomości w księdze wieczystej na podstawie tego dokumentu. Dlatego w obecnym rozporządzeniu taki twór pozostał, do czasu kiedy planowaliśmy zmienić prawo geodezyjne i kartograficzne. Jeśli teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii zechce wprowadzić likwidację wypisu uproszczonego, to chyba też najpierw będzie musiało zmienić ustawę?

    Po likwidacji wypisu uproszczonego będzie tylko jeden wypis i oczywiście powinien być dostępny także dla wybranych działek ewidencyjnych, a nie tylko dla całej jednostki rejestrowej.

3. Wprowadzenie na stałe specjalnego trybu ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych zajętych pod cieki i zbiorniki wodne

    Należy poczekać na skonkretyzowanie zapisów tej propozycji. Warto tylko pamiętać, że sprawa ustalenia linii brzegu jest uregulowana w ustawie prawo wodne i rozporządzenie ws. ewidencji gruntów i budynków nie może wyręczać innych organów za wydawanie odpowiednich decyzji.

7. Uproszczenie zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi 

   W tej kwestii poczekajmy również na skonkretyzowanie zapisów. Należy jednak zwrócić uwagę, że podstawowe problemy w tej kwestii wynikają z braku precyzyjnego określenia obszaru (zasięgu geometrycznego) wyłączenia gruntów z produkcji rolnej lub leśnej w decyzjach wydawanych na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W związku z tym najpierw powinno się dokonać się odpowiednich zmian w tej ustawie, aby na etapie wyłączenia określony był precyzyjnie jego obszar, a nie tylko sama powierzchnia wyłączenia.

Podsumowanie 

    Podsumowując przeprowadzoną analizę zasadne jest więc skierowanie prośby do Pani p.o. GGK o udostępnienie wniosków jakie wpłynęły do GUGiK w kwestii zmian rozporządzenia egib w proponowanym zakresie. Uczyniłem to dzisiaj (28 lipca 2022 r.), w trybie dostępu do informacji publicznej prosząc o:
  1. Udostępnienie wszystkich wniosków jakie wpłynęły do GUGiK w kwestii konieczności zmian przedmiotowego rozporządzenia.
  2. Udostępnienia kopii wniosku z 21 lipca 2022 r. skierowanego do MRiT wraz z kompletem załączników.
Mam nadzieję, że odpowiedź szybko uzyskam i będę mógł się nią z Państwem podzielić.

środa, 27 lipca 2022

Proponowane zmiany w rozporządzeniu EGiB - czyli niepotrzebne dublowanie adresów

    Jak wynika z informacji podanych przez GUGiK w dniu 21 lipca 2022 r. Pani p.o. GGK wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych zmiany rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Jakie zmiany GUGiK proponuje? 

    Do najważniejsze zmian zaproponowanych do wprowadzenia w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków należą m.in.:

  1. wprowadzenie możliwości wykazania adresu do korespondencji, w tym adresu do e-doręczeń;
  2. możliwość wydawania wypisów z rejestru gruntów dla wybranych działek ewidencyjnych oraz likwidacja uproszczonych wypisów z rejestru gruntów;
  3. wprowadzenie na stałe specjalnego trybu ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych zajętych pod cieki i zbiorniki wodne;
  4. przywrócenie możliwości oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej;
  5. dopuszczenie szczególnego sposobu numeracji działek po uzgodnieniu z WINGiK;
  6. zmiana sposobu tworzenia jednostek rejestrowych;
  7. uproszczenie zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi.

    Nie wiem jakie konkretnie rozwiązania zostaną ostatecznie zaproponowane, ale już po samej  propozycji, do dwóch zmian pkt 4 i 5 odniosłem się wczoraj, a dzisiaj przedstawię swoją opinie do pkt 1 i 6.

 Adres obywatela a rejestry

    W praktyce funkcjonowania różnych rejestrów państwowych, każdy z nich gromadził zwykle wszystkie potrzebne dane, aby być od nikogo i niczego niezależnym. W przypadku obywatela jedną z istotniejszych danych jest jego adres zameldowania, który siłą rzeczy trafiał do różnych rejestrów, a wobec niezależności wpisów w poszczególnych rejestrach, wielokrotnie adresy te są zupełnie różne, nie tylko ze względu na błędy w zapisach, ale również dlatego, że  nie wszędzie obywatele te adresy zaktualizowali. Takie funkcjonowanie rejestrów jest bardzo problematyczne dla każdego, kto zmienia adres zameldowania i potem musi dokonywać wędrówki po wszystkich urzędach prowadzących różne rejestry, aby dokonać stosownych zawiadomień o zmianie.  

Adres do korespondencji i adres do e-Doręczeń w egib

   Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne wskazuje w art. 20 ust. 2 pkt 2 wyłącznie jeden adres „miejsce pobytu stałego”. Z art. 24 ust 2 ustawy o ewidencji ludności jasno wynika obowiązek zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Wprawdzie od 1 stycznia 2013 roku z kodeksu wykroczeń wyeliminowano przepis art. 147 i tym samym sankcje za niewywiązanie się z obowiązku meldunkowego, ale nie zmienia to faktu, że obowiązek meldunkowy istnieje.  
    Dla sprawnego funkcjonowanie ewidencji gruntów i budynków źródłem danych adresowych dla podmiotów powinien być publiczny rejestr referencyjny, czyli PESEL lub REGON. Ewidencja gruntów i budynków nie powinna służyć do powielania informacji znajdujących się w innych rejestrach, prowadzonych przez organy właściwe w sprawach przechowywania urzędowych informacji o adresach obywateli i przedsiębiorcach. Jeżeli źródłowe rejestry takiej jak PESEL, REGON zostaną rozszerzone o adres do korespondencji, ewidencja gruntów będzie mieć do nich dostęp. 

    W procesie legislacyjnym rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków wyeliminowaliśmy z egib różne adresy pozostawiając jedynie adres zameldowania. Złożono przy tym, że będzie on aktualizowany na podstawie adresu ujawnionego w rejestrze PESEL. Nie stanowi to dzisiaj żadnego problemu, ponieważ wszystkie powiaty posiadają odpowiednie usługi, umożliwiające komunikację z rejestrem PESEL, a z art. 24 ust. 2b pkt1 lit. g ustawy jasno wynika, że zmian w ewidencji można dokonać na podstawie wpisów w innych rejestrach publicznych, a w tym przypadku mamy do czynienia z taką sytuacją.

    Uważam więc, że na obecnym etapie nie ma potrzeby wprowadzanie zmian w rozporządzeniu ws. egib i dodawanie dodatkowego atrybutu jakim jest adres do korespondencji. Natomiast warto zachęcać obywateli do zakładania kont w systemie e-Doręczeń, co powoduje automatyczne rozwiązanie problemu z adresem do korespondencji.

    W tym miejscu też zwrócić uwagę, że nie ma potrzeby przechowywania w egib adresu do e-Doręczeń ponieważ jest on do ustalenia na podstawie numerów PESEL i REGON.


Zmiana sposobu tworzenia jednostek rejestrowych

    W komunikacie nie określono szczegółowo propozycji zmian dotyczących tworzenia jednostek rejestrowych. Obecny zapis §13 ust. 1 stanowi, że "Działki ewidencyjne położone w granicach jednego obrębu ewidencyjnego i będące przedmiotem identycznych praw i odpowiadających im udziałów, o których mowa w § 11 pkt 2 lit. a i § 12 pkt 1 i 3, tworzą jednostkę rejestrową gruntów".

Jeśli w tej kwestii miałoby się coś zmienić, a przypuszczam, że może chodzić o identyczność jednostki rejestrowej z nieruchomością objętą jedną księgą wieczystą, to pomysł jest zły i potencjalny przepis będzie zmuszał starostów do ciągłego przerzucania działek z jednej jednostki rejestrowej do drugiej.

Jeśli chcemy coś usprawnić, to proponuję odważne zlikwidowanie jednostek rejestrowych. Ewidencja gruntów i budynków tylko na tym zyska, ponieważ jednostki rejestrowe są reliktem przeszłości związanym z papierową formą prowadzenia rejestru.

Podsumowanie

    Podsumowując nie widzę potrzeby zmian w zaproponowanych pkt 1, 4, 5 i 6. O pozostałych propozycjach napiszę jak czas pozwoli.

 

 

wtorek, 26 lipca 2022

Proponowane zmiany w rozporządzeniu EGiB - czyli kto za tym stoi?

    Jak wynika z informacji podanych przez GUGiK w dniu 21 lipca 2022 r. Pani p.o. GGK wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych zmiany rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Jakie zmiany GUGiK proponuje? 

    Do najważniejsze zmian zaproponowanych do wprowadzenia w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków należą m.in.:

  1. wprowadzenie możliwości wykazania adresu do korespondencji, w tym adresu do e-doręczeń;
  2. możliwość wydawania wypisów z rejestru gruntów dla wybranych działek ewidencyjnych oraz likwidacja uproszczonych wypisów z rejestru gruntów;
  3. wprowadzenie na stałe specjalnego trybu ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych zajętych pod cieki i zbiorniki wodne;
  4. przywrócenie możliwości oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej;
  5. dopuszczenie szczególnego sposobu numeracji działek po uzgodnieniu z WINGiK;
  6. zmiana sposobu tworzenia jednostek rejestrowych;
  7. uproszczenie zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi.

    Nie wiem jakie konkretnie rozwiązania zostaną ostatecznie zaproponowane, ale już po samej  propozycji, co do kilku zmian należy stanowczo zaprotestować, ponieważ jest to propozycja powrotu do zamieszania i bałaganu w prowadzeniu ewidencji gruntów i budynków. Dotyczy to przede wszystkim zmian w pkt 4 i 5 czyli sprawy obecności arkusza w identyfikatorze działki i sposobu numeracji działek. 

Czym są arkusze? 

    Podział na arkusze jest pozostałością po papierowym prowadzeniu ewidencji gruntów, w sytuacjach kiedy obręby dotyczyły dużego obszaru i nie można ich było w żaden sposób zmieścić na jednym arkuszu mapy ewidencyjnej. Wprowadzano wtedy podział na arkusze w ramach obrębu, a dla wygody prowadzenia egib numerację działek prowadzono w sposób ciągły w ramach arkusza.

Obecne uregulowania prawne 

    Obecne rozporządzenie ws. ewidencji gruntów i budynków zakłada, że zgodnie § 44 ust. 5 numer arkuszy powinny być sukcesywnie eliminowane i powinny zniknąć najpóźniej do 31 grudnia 2024 r.

"W przypadku gdy w dotychczasowej numeracji działek ewidencyjnych występuje oznaczenie arkusza mapy ewidencyjnej, numer działki ewidencyjnej pozostawia się w dotychczasowej postaci do czasu ustalenia nowych identyfikatorów, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2024 r."

    Na etapie procesu legislacyjnego rozporządzenia ws. egib pojawiały się pewne obawy związane z usunięciem oznaczenia arkusza z identyfikatora działki. Zostało to jednak przeanalizowane i szczegółowo wyjaśnione i w rezultacie zaakceptowane przez uczestników procesu legislacyjnego.

    W wyjaśnieniach szczególnie podkreślano, że: "Podział na arkusze jest pozostałością po ewidencji papierowej i już dawno powinien zostać wyeliminowany. Podział na arkusze jest niezrozumiały dla obywateli i w skali kraju jest znikomy. Ponadto utrudnia informatyzację.(...)Obawy dotyczące konieczności przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów i budynków są w tym względzie nieuzasadnione, ponieważ organ prowadzący ewidencję ma m. in. możliwość dokonania nowego podziału na obręby z uwzględnieniem istniejącego podziału na arkusze (...)".

    Przedstawiona argumentacja była poprzedzona w 2021 r. analizami i pozostaje dalej aktualna. Nie powinno się więc dokonywać żadnych zmian w tej kwestii w rozporządzeniu ws. egib, a  oznaczenia arkuszy powinny być sukcesywnie eliminowane. 

Skala problemu 

   Z analizy obecnych danych egib wynika, że działek z występującymi oznaczeniami arkuszy w identyfikatorach działek jest ok. 3,7 mln co stanowi tylko ok. 10% wszystkich działek (wykres poniżej).

Wszystkich powiatów, w których występują oznaczenia arkuszy jest 116, a w  kilkunastu z nich problem jest do usunięcia błyskawicznie, ponieważ udział działek z arkuszem w stosunku do wszystkich działek nie przekracza 1%. Są to powiaty wymienione poniżej:

Jak widać z przedstawionej powyżej tabeli są nawet powiaty z jedną lub dwoma działkami, w których jest oznaczenie arkusza może być przypadkowe. 
 
Więcej działań może być potrzebnych w pozostałych powiatach, w których oznaczenia arkusza występuje przy każdej działce ewidencyjnej.

Jak rozwiązać problem? 

    W większości przypadków jedynym działaniem koniecznym do pozbycia się arkuszy jest ich zwyczajne usunięcie i co ważne nie spowoduje to dublowania się identyfikatorów i problem w 3,1 mln działek zniknie, a pozostanie jedynie 600 tys. działek, dla których usuniecie oznaczenia arkuszy powoduje brak unikalności identyfikatora, a to już jest tylko ok. 2% wszystkich działek w Polsce.

    Tak więc powiaty, w których występuje problem powinny podjąć stosowne działania, zamiast lobbować u Pani p.o. GGK czy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przywrócenie arkusza w identyfikatorze. Czasu jest jeszcze bardzo dużo i sprawa jest do zrealizowania, a uzyskany porządek w ewidencji gruntów i budynków - bezcenny

Numeracja działek powstających z podziału? 

    Podobnie jak w przypadku oznaczenia arkusza przepisy powinny pozostać w obecnym kształcie ze względu na dążenie do ujednolicenia prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, co jest konieczne dla jej sprawnego i powszechnie zrozumiałego funkcjonowania. Tak jak poprzednio kilkanaście powiatów w Polsce powinno się dostosować do większościowego systemu numeracji działek.

 Aktualny przepis zakłada, że nowe numery działek nadawane przy podziale (§ 7 ust. 6) są tworzone jako ułamek q/p, w którym q jest liczbą naturalną oznaczającą numer działki ewidencyjnej pierwotnej podlegającej podziałowi, zaś p jest najmniejszą liczbą naturalną umożliwiającą wyróżnienie każdej nowej działki ewidencyjnej. Stare numery obowiązują do wykonania modernizacji ewidencji gruntów i  budynków § 44 ust. 6., który stanowi, że:  "W przypadku gdy do czasu wejścia w życie rozporządzenia stosowany był inny niż określony w § 7 ust. 6 sposób oznaczania nowych działek ewidencyjnych, dotychczasowy sposób ich oznaczania może być dalej stosowany do czasu przeprowadzenia modernizacji ewidencji, o której mowa w art. 24a ustawy."

Podsumowanie

    Poruszone dwa tematy nie powinny być zmieniane, tylko dlatego, że lokalnie wymaga to pracy od organów prowadzących ewidencję gruntów i budynków. Jest jeszcze dużo czasu na dostosowane, ale trzeba to zacząć robić, a nie szukać możliwości zmiany przepisów, aby pozostało tak jak jest! A swoją drogą ciekawe czy są jakieś oficjalne wystąpienie w tych kwestiach i czyje one są oraz jakie jest w nich uzasadnienie?

    Jednorodna ewidencja gruntów i budynków jest w interesie państwa, ponieważ jest znacznie łatwiejasza i tańsza do prowadzenia, a także zrozumiała dla obywateli.

Do propozycji pozostałych zmian mam nadzieję odnieść się w najbliższym czasie.