Statystyki dotyczące weryfikacja operatów

    Kiedy w roku 2020 była nowelizowana ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne jednym z najważniejszych celów było uporządkowanie spraw związanych z weryfikacją operatów.  Działania w tym zakresie dotyczyły zarówno sfery technicznej jak i organizacyjnej. W sferze technicznej dokonano znacznego uproszczenia dokumentacji wchodzącej w skład operatu technicznego przez wyeliminowanie np. dzienników pomiarowych czy dokumentacji związanej z osnową pomiarową oraz wprowadzono formę elektroniczną operatu jako formę obowiązkową. W sferze organizacyjnej natomiast zrezygnowano m.in. z przekazywania operatów dotyczących tycznia obiektów budowlanych oraz w uzgodnieniu z powiatami wprowadzono maksymalne terminy na weryfikację operatów uzależnione od wielkości pracy, czyli:
  1. do 1 ha – nie później niż w terminie 7 dni roboczych,
  2. powyżej 1 ha do 10 ha – nie później niż w terminie 10 dni roboczych,
  3. powyżej 10 ha – nie później niż w terminie 20 dni roboczych.

1.   Badanie opóźnienia w weryfikacjach

Sprawa opóźnień w weryfikacji była badana na bieżąco od chwili wejścia w życie nowych przepisów, czyli jeszcze w czasach kiedy byłem Głównym Geodetą Kraju. Badania prowadzone są nadal i dzięki temu mamy niezbędny materiał analityczny, ale także badania te w dużej mierze przyczyniają się do zmniejszenia opóźnień weryfikacji. W pierwszym badaniu wykonanym w 2021 r. za IV kwartał roku 2020 było ok. 30% prac geodezyjnych weryfikowanych z opóźnieniem. Natomiast dzięki ciągłemu monitorowaniu, ostatnie badanie za I kwartał roku 2024 wykazuje już tylko pojedyncze procenty prac opóźnionych.

Analiza wyników pokazuje, że w każdym województwie nastąpiła wyraźna poprawa w respektowaniu maksymalnych terminów weryfikacji.

2. Propozycje badania efektywności weryfikacji

Przedstawione powyżej badania opóźnień, to tylko jeden z elementów rozwiązania problemów z weryfikacjami, bo ustawodawca, tak jak wszyscy geodeci, oczekuje że weryfikacja będzie następowała wcześniej niż w maksymalnych przewidzianych terminach, czyli zgodnie z zapisem ustawowym „nie później niż”.

W związku z powyższym postanowiłem sprawdzić jak sformułowanie „nie później niż” wygląda aktualnie w powiatach. Na podstawie zapytań w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej będę przedstawiał ocenę poszczególnych powiatów pod kątem osiąganego współczynnika terminowości weryfikacji będącego stosunkiem czasu wykorzystanego na weryfikację do czasu przewidzianego ustawowo na weryfikację pracy.

Współczynnik taki można obliczyć dla każdej pracy, co pozwala na standaryzację prac i dalej daje możliwości wykonania różnych opracowań statystycznych.

3. Wyniki dla województw

W kolejnych podrozdziałach przedstawimy wyniki z poszczególnych województw w miarę kompletowania uzyskiwanych informacji. Dane w każdym województwie obejmują standardowo okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r., a w tabelach opócz współczynnika terminowości weryfikacji w poszczególnych latach podano także liczbę prac geodezyjnych oraz sumę wszystkich prac geodezyjnych w analizowanym okresie.

3.1 Województwo dolnośląskie (02)

Statystyka dla województwa dolnośląskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)


3.2 Województwo kujawsko-pomorskie (04)

Statystyka dla województwa kujawsko-pomorskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)


3.3 Województwo lubelskie (06)

Statystyka dla województwa lubelskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)


3.4 Województwo lubuskie (08)

Statystyka dla województwa lubuskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)


3.5 Województwo łódzkie (10)

Statystyka prac geodezyjnych województwa łódzkiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)


3.6 Województwo małopolskie (12)

Statystyka prac geodezyjnych województwa małopolskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)


3.7 Województwo mazowieckie (14)

Statystyka prac geodezyjnych województwa małopolskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)



3.8 Województwo opolskie (16)

Statystyka prac geodezyjnych województwa opolskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)

3.9 Województwo podkarpackie (18)

Statystyka prac geodezyjnych województwa podkarpackiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)


3.10 Województwo podlaskie (20)

Statystyka prac geodezyjnych województwa podlaskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)


3.11 Województwo pomorskie (22)

Statystyka prac geodezyjnych województwa pomorskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)

3.12 Województwo śląskie (24)

Statystyka prac geodezyjnych województwa śląskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)

3.13 Województwo świętokrzyskie (26)

Statystyka prac geodezyjnych województwa świętokrzyskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)

3.14 Województwo warmińsko-mazurskie (28)

Statystyka prac geodezyjnych województwa warmińsko-mazurskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)

3.15 Województwo wielkopolskie (30)

Statystyka prac geodezyjnych województwa wielkopolskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)

3.16 Województwo zachodniopomorskie (32)

Statystyka prac geodezyjnych województwa zachodniopomorskiego (rozwiń wyniki szczegółowe ↓)

 4. Wnioski

W najbliższym czasie analizie będą poddane kolejne województwa, a wszystko to będzie przedmiotem kolejnych publikacji. Zachęcam więc do bezproblemowego udostępniania danych statystycznych, bo z częścią powiatów są niestety problemy. Zachęcam też Wojewódzkich Inspektorów Geodezyjnych i Kartograficznych do wykorzystania tych danych, a także tych które pojawią się w przyszłości, w nadzorze realizowanym nad powiatami, aby poznać współczynniki terminowości weryfikacji w swoim województwie i ewentualnie wpływać na ich poprawę, pamiętając, że w ustawie są podane terminy maksymalne ale można weryfikacji dokonać wcześniej. Doskonałym przykładem jest powiat krapkowicki, który na weryfikację operatów potrzebował w 2024 r. tylko 13% czasu ustawowego.
Inny ciekawym wnioskiem z analizy danych dotyczących prac geodezyjnych jest fakt, że 95 % prac geodezyjnych trwa max. 180 dni, więc używanie argumentów, że dużym problemem jest brak możliwości zgłaszanie prac na okres dłuższy niż rok jest zupełnie nieuprawnione, tym bardziej, że termin realizacji każdej pracy można przedłużyć dowolną liczbę razy. Przy czym za każdym razem może być to przedłużenie o kolejny rok.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski