sobota, 14 września 2024

Analiza stanu baz danych ewidencji gruntów i budynków (#111)

  W dniu 16 sierpnia 2022 r. opublikowałem pierwszy wykaz błędów w identyfikatorach działek ewidencyjnych. Błędy z różnym nasileniem występowały aż w 133 powiatach. Publikacja błędów spotkała się w większości z pozytywnym odzewem powiatów, skutkującym w licznych przypadkach bardzo szybką poprawą wielu błędów. W pozostałych przypadkach Starostowie powiatów dostali stosowne wnioski o poprawę błędów. Na blogu  publikuję systematycznie wykazy błędnych identyfikatorów począwszy od 18 sierpnia 2022 r. kiedy to stwierdzono występowanie błędów w 130 powiatach. Kontrole identyfikatorów działek i rozpoczęte później kontrole geometrii były realizowane w roku 2023 i są też kontynuowane w roku 2024, a ich aktualny stan przedstawiony został poniżej. W dniu 20 kwietnia 2024 r. do analiz włączam czwarty rodzaj błędów, dotyczący wzajemnego nakładania się działek (rozdział 4). Kontrola danych odbywa się na podstawie usług sieciowych WFS, których aktualna średnia ocena z lipca 2024 wynosi 8.16, natomiast średnia ocena usług WMS wynosi 8.83.

1. Błędy identyfikatorów działek

   Poniżej progres w poprawianiu błędów identyfikatorów działek w układzie miesięcznym. Na wykresie przedstawiono średnią liczbę powiatów z błędami, jaka występowała w danym miesiącu.
   Liczba powiatów z błędami identyfikatorów zmniejszyła się o 1 wynosi obecnie 16. Liczba błędów identyfikatorów we wszystkich powiatach zmniejszyła się i wynosi obecnie, to 59 744.
    W dalszym ciągu na liczbę błędów wpływa jeszcze braku zmian w powiecie radzyńskim (0615) wynikających z rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2023 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. W tej sprawie powiat radzyński wspólnie z Panią GGK zapracowali na skargę, którą Ministra Rozwoju i Technologii uznał za zasadną i zobowiązał Panią GGK "do podejmowania działań zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, wypełniając w ten sposób ustawowe zadania".

Dodatkowo w trakcie wykonywania kontroli stwierdzono 5 niedziałających usług WFS w powiatach:  
      Aktualny rozkład błędnych identyfikatorów w poszczególnych województwach przedstawia poniższy rysunek.

 
Kliknij tutaj aby rozwinąć/zwinąć szczegółową listę powiatów z błędami identyfikatorów. Zmiany liczby błędów oznaczono kolorami: zielony=spadek liczby błędów, pomarańczowy=wzrost liczby błędów.

2. Błędy geometrii działek


   Poniżej progres w poprawianiu błędów geometrii działek w układzie miesięcznym. Na wykresie przedstawiono średnią liczbę powiatów z błędami, jaka występowała w danym miesiącu.

   W nowym zestawieniu liczba powiatów z błędami zmniejszyła się o  1 (choszczeński 3202) i  wynosi 28. Liczba błędów się zmniejszyła się o 19 i wynosi aktualnie 3 053.
 
   Rozkład błędnych geometrii działek ewidencyjnych w poszczególnych województwach przedstawia poniższy rysunek.


Kliknij tutaj aby rozwinąć/zwinąć szczegółową listę powiatów z błędami geometrii. Zmiany liczby błędów oznaczono kolorami: zielony=spadek liczby błędów, pomarańczowy=wzrost liczby błędów.

3. Braki geometrii działek


   W rezultacie podejmowanych od ponad roku działań, w przypadkach braku geometrii działek ewidencyjnych pozostało jeszcze 6 błędów w jednym powiecie tj.: powiecie kłobuckim,
 
co oznacza, że błędy są już tylko w województwie śląskim. Od ostatniego raportu liczba błędów zmniejszała się o dwa.
 

4. Błędy wynikające z wzajemnego nakładania się działek

     Od dzisiaj wprowadzam nową, bardzo istotną, kontrolę dotycząca występowania części wspólnej działek ewidencyjnych, co jest oczywiście błędem i nie powinno mieć miejsca. 
      Najczęściej problem wynika z podziału działki i pozostawieniu w bazie starej działki z przed podziału lub z niezgodności granic działek sąsiednich, co może pojawić się jako skutek wielu działań, w których nie dokonano uzgodnienia wprowadzanej do bazy nowej działki. Typowe sytuacje zilustrowano na dwóch poniższych rysunkach.

 W rezultacie pierwszej weryfikacji  w dniu 16 kwietnia 2024 r. uzyskano 13.905 błędów zlokalizowanych w 179 powiatach. Do każdego powiatu, w którym wystąpiły błędy wysłałem maila z taką informacją. W ciągu praktycznie jednego dnia w wielu powiatach błędy zostały poprawione zupełnie lub przynajmniej częściowo. 

   Od ostatniego zestawienia ubyło 7 powiatów: chełmski (0603), zielonogórski (0809), bocheński (1201), chrzanowski (1203), przysuski (1423), słupski (2212), ostródzki (2815) i nic nowego nie przybyło.

    Pozostało 8 639 błędów w 89 powiatach (szczegóły w tabeli), a rozkład błędów w poszczególnych województwach przedstawia poniższy rysunek. Żadnych błędów obecnie nie ma w województwach:dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i opolskim  a w dwóch kolejnych pozostaje już tylko po jednym błędzie.

Kliknij tutaj aby rozwinąć/zwinąć szczegółową listę powiatów z błędami nakładania się działek. Po rozwinięciu listy błędów danym powiecie można kliknąć na wybranej pozycji i zobaczyć szczegóły błędu w portalu mapowym. W tabeli podano także w nawiasie, obok liczby błędów, wartość zmiany +/- na przestrzeni ostatniego tygodnia. Zmiany liczby błędów oznaczono także kolorami: zielony=spadek liczby błędów, pomarańczowy=wzrost liczby błędów.
 

5. Postęp w eliminacji arkuszy

     W ciągu tyogodnia ubyło kolejne ok. 10.000 działek z oznaczeniem arkusza w identyfikatorze. A od początku monitorowania ponad 750 tys. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem ws. egib oznaczenia arkuszy powinny zostać wyeliminowane do 31 grudnia 2024 r. Aktualnie powiatów z występującycm oznaczeniem arkuszy jest 111, a aktualny stan działań związanych z eliminacją oznaczenia arkuszy można zobaczyć na na dedykowanej stronie interetowej.

  Zachęcam Państwa do zintensyfikowania działań w kwestii eliminacji arkuszy i przypominam, że zgodnie z §44 ust. 7 rozporządzenia ws. egib, w przypadku gdy w dotychczasowej numeracji działek ewidencyjnych występuje oznaczenie arkusza mapy ewidencyjnej, informację o dostosowaniu ich do obowiązujących przepisów, starosta zamieszcza na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej oraz ogłasza w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, na okres 14 dni. 
 
 6. Podsumowanie
 
    O wynikach przeprowadzanych kontroli informowałem i informuję na bieżąco odpowiednich Geodetów Powiatowych, Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego oraz Głównego Geodetę Kraju.
    Ponieważ moje dotychczasowe działania przestały być skuteczne, więc postanowiłem znów zaangażować w sprawę Ministerstwo Rozwoju i Technologi, aby w końcu zaangażować GUGiK do monitorowania jakości danych EGiB. W rezultacie otrzymaliście Państwo pismo od Pani GGK, aby zająć się tematem, a po piśmie chyba i postępy większe.
 
   Tak czy inaczej zamierzam doporowadzić sprawę do końca, wieć opór będzie nieskuteczny. Zmieniła się także ostatnio rekcja WINGiK-ów i większość moich skarg uznają za zasdane. Można było tak od poczatku, ale lepiej późno niż wcale.
 Pojawiło się natomiast pierwsze województwo bez błędów, tj. warmińsko-mazurskie (gratuluję), a blisko wyeliminowania błędów jest także kujawsko-pomorskie.
 


 Liczba wszystkich błędów zwiejszyła się o 442 i wynosi obecnie 71 442 co przekłąda się na przedsawiony w tabeli ranking województw. Gratuluję tym z górnej części tabeli i zachęcam do działania, tych z jej dolnej cześci.

W sumie błędy występują w 116 powiatach i aby było łatwiej, poniżej zamieszczam tabelę powiatów z błędami w kolejności od największej liczby błędów do najmniejszej.  Najpierw pierwsze 58.

Potem drugie 58:

7. Historia kontroli

Kliknij tutaj aby rozwinąć/zwinąć kontroli historycznych.