W dniu 20 października 2022r. opublikowałem pierwszy wykaz działek z błędami geometrii. Błędy były różnego rodzaju. Wielokrotnie trudno jest jednoznacznie zlokalizować miejsce wystąpienie błędu. Nie wszystkie programy korzystające z usług WFS sygnalizują takie błędy w sposób czytelny i w efekcie często po wczytaniu danych, nawet nie widać, że są w nich błędy geometrii.
W pierwszej kontroli wykonanej 20 października 2022r. stwierdzono występowanie błędów w 42 powiatach, a liczba błędów wynosiła 293. W kontroli tej wykrywane były jedynie przypadki braków geometrii dla działek ewidencyjnych, co opisuję szerzej w rozdziale 1, natomiast rozpoczętą w grudniu 2022 r. kontrolę geometrii działek pod kątem jej zgodności z rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków, opisuję w rozdziale 2. Ogólnie postępy w naprawianiu błędów w geometrii działek ewidencyjnych opisywane były w kolejnych postach postach, odpowiednio:
a progres w eliminowaniu błędów, w postaci średniej liczby powiatów z błędami w danym miesiącu, widoczny jest na poniższym wykresie.
Tradycyjnie poniżej przedstawiam rozkład otrzymanych błędów geometrii w poszczególnych województwach.
1. Kontrola istnienia geometrii działek ewidencyjnych
W rezultacie podejmowanych działań w przypadkach braku geometrii działek ewidencyjnych pozostało dalej 11 błędów w jednym powiecie tj.: powiecie kłobuckim,
l.p. | powiat | liczba rekordów |
1. | 2406 - kłobucki rozwiń / zwiń | 11 |
co oznacza, że błędy są już tylko w województwie śląskim.
2. Kontrola poprawności geometrii działek ewidencyjnych
W tej kontroli geometria istnieje, natomiast nie jest geometrią poprawną dla działki ewidencyjnej, gdyż np. geometria zawiera odcinki samo przecinające się lub składa się z dwóch lub więcej nieprzylegających do siebie obszarów, czyli geometria jest tzw. multipoligonem. Jest to niedopuszczalne rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków, ponieważ zgodnie z § 7 ust. 1 "działkę ewidencyjną stanowi ciągły obszar gruntu, położony w granicach jednego obrębu ewidencyjnego, jednorodny pod względem prawnym, wydzielony z otoczenia za pomocą granic działek ewidencyjnych".
Poniżej przedstawiono szczegółową tabelę dla powiatów, w których wykazano działki z błędną geometrią. Po kliknięciu na identyfikatorze błędnej działki uruchamia się serwis polska.e-mapa.net z zaznaczoną błędną działką.
2.1. Wykaz działek z błędną geometrią
3. Podsumowanie
O wynikach przeprowadzanych kontroli informowałem i informuję na bieżąco odpowiednich Geodetów
Powiatowych, Wojewódzkich Inspektorów
Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego oraz Głównego
Geodetę Kraju. Niestety w ostatnim czasie postęp był niewielki, co mnie bardzo dziwi, ponieważ wiele błędów przy odrobinie dobrej woli można szybko naprawić, a mimo to nie były podejmowane działania w tym kierunku.
Ponieważ moje dotychczasowe działania przestały być skuteczne, więc postanowiłem zaangażować w sprawę Ministerstwo
Rozwoju i Technologi, co przedstawiam chronologicznie w poście z 18 maja 2023 r., i kiedy to otrzymałem z GUGiK uzupełnienie do odpowiedzi MRiT z 9 maja 2023 r., w którym napisano, że: "Zespół
GUGiK wykonał analizę jakości danych ewidencji gruntów i budynków
(EGiB) udostępnionych przez starostwa powiatowe za pomocą usługi WFS
oraz zgodności danych z rejestrem PRG. Wstępne wyniki analizy zostały
przekazane jednostkom samorządu terytorialnego odpowiedzialnym za
prowadzenie EGiB. Analizy te będą wykonywane w sposób cykliczny."
Cieszyłem się, że w końcu udało się zaangażować GUGiK do
monitorowania jakości danych EGiB, ale niestety nadzieje się nie spełniły i dzisiaj na wykresie wyraźnie widać, że od początku 2023 roku stan danych się nie poprawia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski