Minęło już ponad 3 miesiące od odwołania mnie z funkcji Głównego Geodety Kraju. Korzystając jeszcze z chwili wakacji postanowiłem zamknąć ten okres w podsumowaniu przedstawiającym najważniejsze osiągnięcia z okresu sprawowania funkcji Głównego Geodety Kraju. Jednocześnie przypominam, że każdy rok mojego funkcjonowania miał swoje bardziej szczegółowe podsumowanie, publikowane na bieżąco na łamach Przeglądu Geodezyjnego:
- Podsumowanie pierwszego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
- Podsumowanie drugiego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
- Podsumowanie trzeciego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
- Podsumowanie czwartego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju
Główne priorytety podczas pełnienia funkcji GGK
Moje kluczowe założenia związane z objęciem funkcji Głównego Geodety Kraju dotyczyły przede wszystkim informatyzacji geodezji i kartografii, co jest oczywiście mocno połączone z usprawnieniem dostępu do danych geodezyjnych i kartograficznych, czy może bardziej ogólnie do danych przestrzennych. Z podejmowanych działań i wypowiedzi zawsze wynikało to bardzo wyraźnie, a dowodzi tego chociażby jeden z wywiadów, w którym redakcja Magazynu Geoinformacyjnego GEODETA użyła znamiennego podtytułu
Informatyzacji nie odpuszczę nikomu.
Jako osoba od pond 30 lat informatyzująca polską geodezję i kartografię w firmie komercyjnej i jednocześnie pracownik naukowy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej - uważam, że tylko dzięki informatyzacji możemy sprostać współczesnym oczekiwaniom obywateli, administracji i firm komercyjnych, w szczególności dotyczącym łatwego dostępu do danych geodezyjnych i kartograficznych, które są bardzo istotnym elementem rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Tak modne słowa jak: SmartCity, nawigacja, pojazdy autonomiczne nie mogą zaistnieć bez danych geodezyjnych, czy w szerszym rozumieniu - danych przestrzennych.
Oprócz informatyzacji, istotne działania musiały być także zrealizowane w otoczeniu prawnym, aby ułatwić i przyspieszyć procesy, za które odpowiedzialna jest geodezja i kartografia.
Dzięki podjętym działaniom w okresie pełnienia przeze mnie funkcji Głównego Geodety Kraju poziom informatyzacji uległ znacznemu podwyższeniu, a także przygotowano nowelizacje wielu przepisów, które już korzystnie wpłynęły na funkcjonowanie geodezji i kartografii i które będą miały także korzystny wpływ na funkcjonowanie geodezji i kartografii w najbliższej przyszłości.
Podejmowane działania były widoczne i doceniane nie tylko w kraju, ale także za granicą, czego konkretnym dowodem jest przyznana Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii w 2021 r. nagroda Geospatial World Innovation Award w kategorii "Spatial Data Infrastructure".
W uzasadnieniu przyznania nagrody przeczytamy, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii został nagrodzony za ułatwienie dostępu do oficjalnych danych przestrzennych z wykorzystaniem serwisu
www.geoportal.gov.pl oraz za uwolnienie znacznej części danych przestrzennych sprzyjające ich popularyzacji w społeczeństwie i zwiększeniu poziomu wykorzystania.
Najważniejsze osiągnięcia w okresie pełnienia funkcji
Najważniejsze osiągnięcia w okresu pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju przedstawiono poniżej w podziale na 11 podstawowych obszarów.
-
Utworzenie sieci usług danych przestrzennych (geodezyjnych) dla obywateli, instytucji, administracji i inwestorów. Dzisiaj dla dowolnego miejsca w Polsce dostępne są bardzo szczegółowe dane geodezyjne z wielu rejestrów. Dane udostępniane są z wykorzystaniem odpowiednich usług, które widoczne są nie tylko geoportalu krajowym www.geoportal.gov.pl, ale są także dostępne dla systemów informacyjnych państwa i systemów komercyjnych, a więc służą całemu społeczeństwu. Szczegółowy opis utworzonych usług znajduje się poniżej:
(rozwin/zwiń)
-
Doprowadzono do publikacji usług WMS dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków ze wszystkich 380 powiatów i zintegrowano je usłudze zbiorczej (KIEG – Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów). Usługa KIEG jest wykorzystywana do celów urzędowych, jak i komercyjnych i osiąga aktualnie ok. 200.000.000 wywołań miesięcznie.
- Doprowadzono do publikacji usług WMS dotyczących uzbrojenia terenu ze wszystkich 380 powiatów i zintegrowano je w usłudze zbiorczej (KIUT - Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu). Usługa KIUT jest wykorzystywana do celów urzędowych, jak i komercyjnych i osiąga aktualnie ponad 50.000.000 wywołań miesięcznie.
- Wprowadzono usługę zbiorczą zawierającej zinformatyzowane plany zagospodarowania przestrzennego (KIMPZP – Krajowa Integracja Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego). Aktualnie usługa obejmuje już 1262 usługi gminne, co stanowi ponad 50% wszystkich polskich gmin.
- Uruchomiono usługę integrującą dane o osnowach szczegółowych z powiatów.
- Uruchomiono usługę integrującą dane o obiektach topograficznych z powiatów.
- Rozbudowano usługę wyszukiwania działki (ULDK) po jej identyfikatorze lub numerze działki ewidencyjnej i nazwie obrębu. Usługa ta osiąga obecnie już ok. 80.000.000 wywołań miesięcznie i razem z KIEG są najważniejszymi usługami w zakresie dostępu do aktualnych danych ewidencji gruntów i budynków.
- Doprowadzono do
utworzenia wszystkich 380 powiatowych usług WFS umożliwiających pobieranie danych
dotyczących działek ewidencyjnych i budynków w skali całego kraju.
Adresy tych
usług dostępne są na stronie Ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych.
Obowiązek utworzenia takich usług wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB,
które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem
geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować do pobrania
przynajmniej dane o geometrii działek i budynków. Działania te otwierają
wiele nowych możliwości wykorzystania danych ewidencyjnych oraz
kontroli ich poprawności. W ostatnim czasie publikowałem na blogu
informacje o kontrolach danych egib, które wykonałem w celu podniesienia
jakości, a przede wszystkim ujednolicenia danych w skali całego kraju.
Przeprowadzenie tych kontroli było możliwe dzięki zakończonym w kwietniu
tego roku działaniom mobilizującym powiaty do uruchomienia usług WFS.
- Utworzono usługę NMT do wyznaczania wysokości w dowolnym miejscu Polski na podstawie numerycznego modelu terenu w siatce 1m x 1m wraz z innymi funkcjonalnościami, jak np. wyznaczanie wysokości dla grupy punktów czy obliczanie objętości mas ziemnych.
- Uruchomiono usługi geokodowania, która umożliwia lokalizację przestrzenną punktu adresowego, ulicy lub miejscowości, obiektów geograficznych, a także słupków kilometrowych przy głównych drogach oraz przejazdów kolejowych.
- Zmieniono rozporządzenie ws. ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych, wprowadzająca obowiązek podawania adresów usług, co uporządkowało całą ewidencję.
- Uruchomiono
szereg usług przeglądania WMS/WMTS dotyczących danych z centralnej części PZGiK.
Wykaz tych wszystkich usług dostępny jest na stronie: https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms.
- Uruchomiono szereg usług pobierania danych wektorowych WFS z centralnej części PZGiK. Wykaz tych wszystkich usług dostępny jest na stronie: https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-pobierania-wfs.
- Uruchomiono
szereg usług pobierania WCS dotyczących danych rastrowych z centralnej części PZGiK.
Wykaz tych wszystkich usług dostępny jest na stronie: https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-sieciowa-wcs.
- Udostępniono usługi do pobierania danych z Centralnego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego w postaci paczek danych, Usługi są wykorzystywane w serwisie www.geoportal.gov.pl w sekcji "Dane do pobrania", ale także mogą być wykorzystywane w dowolnym oprogramowaniu.
- Wprowadzono usługi sieciowe takie jak KIEG, KIUT, KIMPZP i inne do części mapowej portalu e-budownictwo (https://e-budownictwo.gunb.gov.pl).
-
W całym okresie pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju podejmowałem intensywne działania umożliwiające rozwój rządowego serwisu www.geoportal.gov.pl
zarówno pod względem funkcjonalności, jak i dostępnych danych. W tym okresie rozbudowano serwisu o nowe dane i funkcjonalności umożliwiające jego szerokie wykorzystanie przez obywateli oraz systemy informatyczne państwa. Aktualnie serwis oferuje łatwy dostęp do kompleksowej, aktualnej i
wiarygodnej informacji przestrzennej. Do najistotniejszych zmian należą zaliczyć:
(rozwin/zwiń)
- Uproszczenie interfejsu użytkownika.
- Wprowadzenie funkcjonalności umożliwiającej generowanie wydruków.,
- Zwiększenie poziomu możliwego powiększenia do skali 1:250.
- Wprowadzenie urozmaiconego wyszukiwania danych (działek, adresów i innych obiektów).
- Umożliwienie startu serwisu z obszarem widoczności odpowiadającym wskazanej w wywołaniu działce ewidencyjnej lub okolicy wskazanego w wywołaniu punktu adresowego.
- Wprowadzenie grupy warstw „Dane innych instytucji”, w której dodawane są warstwy pochodzące z różnych instytucji i gdzie sukcesywnie dodawane są nowe warstwy. Aktualnie zgrupowane są w niej dane ok. 20 instytucji.
- Wprowadzenie grupy warstw „Dane do pobrania”, która jest kluczowym elementem udostępniania danych. W grupie tej, adekwatnie do zmian przepisów, sukcesywnie pojawiają się różne dane, które mogą być bezpłatnie pobierane.
- Wprowadzenie grupy warstw „Siatki i układy współrzędnych”, która jest dedykowana geodetom i zawiera wiele przydatnych informacji specjalistycznych jak: podział na strefy układów współrzędnych, sekcje map, dostęp do informacji o różnicach w modelach wysokościowych czy stanie informatyzacji ZUD.
- Wprowadzenie warstwy „Portale mapowe”, która pozwala przełączyć się z Geoportalu, na widok tego samego obszaru w powiatowym lub gminnym portalu mapowym.
- Wprowadzenie możliwości podglądu parametrów punktów osnowy podstawowej, pobierania opisów topograficznych oraz zgłaszania uwag do stanu punktów osnowy podstawowej.
- Wprowadzenie warstwy "Monitoring pozyskiwania danych", na której na bieżącego publikowana jest informacja o planowanych i realizowanych aktualizacjach: ortofotomapy, danych LIDAR i BDOT10k.
- Uruchomiono nową kompozycję mapową serwisu www.geoportal.gov.pl dostosowaną do urządzeń mobilnych. Kompozycja uruchamia się automatycznie w chwili wejścia z takiego urządzenia na adres www.geoportal.gov.pl oraz zawsze może być uruchomiona niezależnie.
- Wprowadzono mechanizm do analiz przestrzennych
dotyczących danych BDOT10k oraz rozbudowano narzędzia do analiz z
wykorzystaniem NMT i NMPT oraz planowania tras.
- W interfejsie użytkownika aplikacji
mapowej wprowadzona została dodatkowa pozycję w menu „Pobieranie
danych”, w której zaimplementowano narzędzia służące do bezpośredniego
pozyskania danych z wykorzystaniem usług WCS i WFS.
- W
wyniku podpisanego porozumienia pomiędzy Głównym Urzędem Geodezji i
Kartografii oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, odpowiedzialnym
za serwis eRolnik, możliwe jest bezpośrednie przejście z tego serwisu do
serwisu www.geoportal.gov.pl, wykadrowanego na widoku danej działki.
- Wprowadzono w serwisie funkcjonalności oparte na usłudze NMT pozwalające odczytać, na podstawie numerycznego modelu terenu (NMT), wysokość terenu w dowolnym punkcie leżącym na terytorium Polski.
- Wprowadzenie funkcjonalności związanych z wykorzystaniem usługi NMT, takich jak: profil podłużny terenu, analiza widoczności czy obliczanie objętości mas ziemnych.
- Umożliwienie przejścia z geoportalu do rejestru Elektronicznej Księgi Wieczystej na podstawie numeru księgi wieczystej zaznaczonej działki (obecnie funkcjonalność wstrzymana na podstawie decyzji Prezesa UODO z 24 sierpnia 2020 r., do czasu wyjaśnienia, czy numer księgi wieczystej należy uznawać za daną osobową).
- Wprowadzono możliwości wprowadzania własnych treści graficznych (szkicownik), które następnie mogą być wydrukowane razem z treścią prezentowaną w geoportalu.
- Wprowadzono warstwy obrazującej tereny zamknięte.
- Wprowadzono warstwę przebiegu sieci najwyższego napięcia z zasobów PSE S.A.
- Wprowadzono panel porównawczy, dający możliwość wygodnego porównywania danych.
- Wprowadzono „Newsletter", czyli narzędzie umożliwiające otrzymywanie na podany adres e-mail informacji publikowanych w sekcji ,,Aktualności" serwisu geoportal.
- Wprowadzono warstwę „Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń" udostępniającej lokalizację oraz informacje o wnioskach, decyzjach i zgłoszeniach w sprawach budowlanych,
- Wprowadzenie narzędzia do przeglądania i analiz (np. pomiary, przekroje) na podstawie danych pochodzących ze skaningu laserowego.
- Działania
podejmowane przeze mnie i moich współpracowników związane z
popularyzacją bardzo zaniedbanego i niezwykle potrzebnego systemu ZSIN
doprowadziły do rozwoju wielu nowych funkcjonalności. Na szczególną
uwagę zasługuje:(rozwin/zwiń)
- Wzbogacenie portalu ZSIN nowymi warstwami takimi jak: orofotomapa, uzbrojenie terenu, plany zagospodarowania przestrzennego oraz wprowadzenie ulepszonego wyszukiwania działek ewidencyjnych opartego na usłudze ULDK.
- Wprowadzenie usług sieciowych do wizualizacji danych, Aktualnie w ZSIN możemy znaleźć każdą działkę ewidencyjna
i zobaczyć jej podstawowe atrybuty, a przez połączenie z Elektroniczną Księgą Wieczystą dotrzeć także do informacji o właścicielach.
- Wprowadzono komunikację powiatowych systemów do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków z systemem Elektronicznej Księgi Wieczystej. Funkcjonalność jest już wdrożona we wszystkich 380 jednostkach prowadzących ewidencję gruntów i budynków.
- Udostępnienie powiatowym systemom do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków możliwości bezpośredniej komunikacji z rejestrem PESEL. Funkcjonalność jest już wdrożona we wszystkich 380 jednostkach prowadzących ewidencję gruntów i budynków i ponieważ znacznie ułatwia prowadzenie ewidencji gruntów i budynków cieszy się bardzo dużym wykorzystaniem.
- Udostępnienie powiatowym systemom do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków możliwości bezpośredniej komunikacji z rejestrem REGON.
- Uruchomiono elektroniczną komunikację rejestrów ewidencji gruntów i
budynków z księgami wieczystymi z wykorzystaniem mechanizmów ZSIN.
Uruchomienie tego narzędzia wymaga prowadzenia rozmów między GUGiK,
Ministerstwem Sprawiedliwości, starostami prowadzącymi egib oraz
prezesami sądów rejonowych prowadzącymi księgi wieczyste. Niemniej,
obecnie już blisko 200 powiatów odbiera zawiadomienia o zmianach z ksiąg
wieczystych. Łącznie od chwili wdrożenia usługi pobierania zawiadomień,
pobrano już ponad 800.000 dokumentów elektronicznych. Efektem
tych działań są już znaczne oszczędności związane z wysyłką zawiadomień papierowych rzędu kilku milionów złotych, ale korzyści będą jeszcze większe po wdrożeniu we wszystkich powiatach.
- W
czasie kiedy jeszcze byłem GGK odbyły się również z sukcesem testy
komunikacji w drugą stronę tzn. przekazywania zawiadomień z ewidencji
gruntów i budynków do ksiąg wieczystych. Produkcyjne wdrożenie tej
funkcjonalności będzie jednak możliwe po wejściu w życie nowego rozporządzenia ws. ZSIN.
- Zrealizowano szereg działań związanych z podniesieniem poziomu aktualności i dostępności bazy BDOT10k. Na uwagę zasługują następujące działania: (rozwin/zwiń)
- Udostępnienie bazy BDOT10k do pobierania z paczkach powiatowych i wojewódzkich.
- Udostępnienie wtyczki do GQIS słyzącej do wizualizacji kartograficznej bazy BDOT10k.
- Opracowanie portalu do wizualizacji i analiz danych BDOT10k (bdot10k.geoportal.gov.pl).
- Opracowanie automatycznego procesu generowanie wizualizacji kartograficznej bazy BDOT10k w skali 1 :10 000 i udostępnienie ich w formacie PDF.
- Opracowanie automatycznego procesu generowania
wizualizacji kartograficznej bazy BDOT10k w skali 1:25 000 i
udostępnienie ich w formacie PDF.
- Wprowadzono systematyczne aktualizowanie bazy BDOT10k w powiązaniu z pozyskiwaniem innych dancyh takich jak ortofotomapa czy LIDAR.
- Konsekwentnie realizowane rożne prace wdrożeniowe w powiatach takie jak wdrożenie układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH czy narad koordynacyjnych. (rozwin/zwiń)
- Nowy układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH jest obecnie wdrożony już 272 powiatów, czyli 71% wszystkich
powiatów, wdrożyło nowy układ. W czerwcu 2018 r., kiedy zaczynałem pełnić funkcję GGK jedynie ok. 20 powiatów pracowało w nowym układzie. Przez cały okres pełnienia funkcji GGK udzielałem wsparcia merytorycznego i finansowego. Porozumienia w tym zakresie były podpisane z kilkudziesięcioma powiatami, a kwota przeznaczona na wsparcie znacznie przekroczyła już 8 mln złotych.
- Aktualny prowadzenie elektronicznych
narad koordynacyjnych funkcjonuje w 328 powiatów, czyli 86% wszystkich
powiatów.
Przypominam, że gdy zaczynałem w czerwcu 2018 r., to narady
koordynacyjne były zinformatyzowane jedynie w kilkunastu powiatach.
- Zmiany
organizacyjne przeprowadzone w GUGiK w zakresie zamówień publicznych, które
pozytywnie wpłynęły na usprawnienie ich realizacji. (rozwin/zwiń)
- Wprowadzono prowadzenie postępowań na aktualizację baz BDOT10k w układzie powiatowym.
- Wprowadzono konkursy jako efektywne narzędzie wysokiego poziomu merytorycznego realizacji zamówień i wprowadzające realny wzrost konkurencyjności.
- Usprawnienie procesu nadawania uprawnień zawodowych (rozwin/zwiń)
- Wprowadzono zinformatyzowany sposób
prowadzenia egzaminów.
- Wprowadzono portal do testowania swojej wiedzy.
- Wprowadzono automatyczną aktualizację wykazu geodetów uprawnionych.
- Zmiany w przepisach, to przede wszystkim przeprowadzenie nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, która była skoncentrowana na ułatwieniu pracy geodetom oraz jej maksymalnej informatyzacji i uwolnieniu danych, a także usprawnieniu całego procesu inwestycyjnego. W wyniku reformy wiele rzeczy się uprościło, a dodatkowo o ok. 30% wzrosły dochody do budżetów powiatów. Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne: (rozwin/zwiń)
- eliminuje zjawiska biurokratyczne w obsłudze prac geodezyjnych (np. dokument licencji wydawany obecnie praktycznie do każdego dokumentu wydawanego z ośrodków dokumentacji),
- wprowadza uproszczony i jednorazowy sposób opłat za materiały do prac geodezyjnych, uwalnia dane o osnowie szczegółowej z zasobów powiatowych oraz o osnowie podstawowej z zasobu centralnego, co powoduje, że geodeci będą mogli wykorzystywać informacje o dowolnych punktach osnowy bez żadnych ograniczeń,
- umożliwia zgłoszenie prac geodezyjnych w 5 dni po ich rozpoczęciu, a więc - w powiązaniu z powszechną dostępnością osnowy - wykonanie pomiaru nie będzie związane z koniecznością wcześniejszego zgłoszenia pracy geodezyjnej, bo zgłoszenie takie będzie można wykonać później,
- eliminuje konieczność zgłaszania prac geodezyjnych związanych z tyczeniem budynków i sieci uzbrojenia terenu,
- informatyzuje proces inwestycyjny, wprowadzając numeryczną postać mapy do celów projektowych i numeryczną postać inwentaryzacji powykonawczej,
- uwalnia geometrię i podstawowe atrybuty opisowe działek ewidencyjnych i budynków z zasobów powiatowych,
- wprowadza mechanizmy ułatwiające wprowadzanie niektórych zmian w ewidencji gruntów i budynków, tzw zmiany w trybie czynności materialno-technicznej,
- uwalnia wszystkie istotne zasoby danych geodezyjnych ze szczebla wojewódzkiego i centralnego, takie jak BDOTl0k, NMT, dane pomiarowe LI DAR, ortofotomapę,
- wprowadza zabezpieczenie dla powiatów, że w budżecie na kolejny rok ma znaleźć się na geodezję przynajmniej tyle środków, ile przychodów z geodezji osiągnięto w roku bieżącym.
- Zmiany
ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 2020 r. spowodowały konieczność opracowania nowych przepisów wykonawczych do tej ustawy. Na
opracowanie 14 rozporządzeń ustawodawca przewidział tylko 12 miesięcy. Z
dumą mogę powiedzieć, że w tym czasie i przy ogromie pracy udało się
wprowadzić przełomowe zmiany w geodezji. W szczególności mam tu na
uwadze operat elektroniczny i podniesienie rangi geodety uprawnionego -
kierownika prac geodezyjnych. Od 1 stycznia 2022 r. do weryfikacji mogą
być przekazywane operaty tylko w formie elektronicznej, zapisane w
plikach PDF, a operat przyjęty do zasobu jest automatycznie gotowy do
udostępniania i nie wymaga od pracowników ośrodków dokumentacji żadnych
działań. Zważywszy, że w Polsce jest ok. 1.200.000 operatów rocznie,
więc skala informatyzacji i usprawnień jest bardzo istotna. Choć
wprowadzenie tych zmian nie było łatwe to korzyści płynące z takiej
formy komunikacji z urzędem przyniosły wymierne korzyści, szczególne w
okresie pandemii, której nie mogłem przewidzieć na etapie ich
wprowadzania. Poniżej wykaz wszystkich rozporządzeń: (rozwin/zwiń)
- Rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii,
- Rozporządzenie w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu.
- Rozporządzenie w sprawie formularzy dotyczących zgłaszania prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.
- Rozporządzenie w sprawie udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty.
- Rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych.
- Rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Rozporządzenie w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
- Rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
- Rozporządzenie w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
- Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogolnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych.
- Rozporządzenie w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów.
- Rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.
- Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.
- Nowelizacja
ustawy z 2020 r. uwolniła znaczną ilość danych geodezyjnych, które już
służą społeczeństwu, w ostatnim roku przygotowano projekty zmian legislacyjnych do uwolnienia dalszych danych, a także usług. Potencjał danych geodezyjnych skłonił mnie do
podjęcia działań prowadzących do przygotowania projektów uwolnienia pozostałcyh danych
geodezyjnych (opłaty pozostałyby wyłącznie za wydawane dokumenty), a
także zwolnienia z opłat za korzystanie z systemu ASG-EUPOS. Szczegóły poniżej: (rozwin/zwiń)
- W najbliższym czasie wejdą w życie
przepisy zwalniające z opłat za korzystanie z systemu ASG-EUPOS.
- Opracowano projektu rozporządzenia ws. ZSIN i przeprowadzono jego konsultacje i opiniowanie. Aktualnie rozporządzenie jest na końcowym etapie procedowania w RCL.
- Niestety pozostałe zmiany, które proponowałem w kolejnej nowelizacji
zostały zablokowane przez mają następczynię.
- W ramach innych działań warto zapamiętać, że:(rozwin/zwiń)
- W roku 2019 przygotowano, a następnie w 2021 zaktualizowano budynki 3D w standardzie LoD1 dla obszaru całej Polski.
- Opracowano wysokorozdzielczą ortofotomapę dla prawie wszystkich miast w Polsce.
- Pozyskano dane LIDAR dla znacznego obszaru Polski.
- Opracowano długookresowy plan pozyskiwania danych centralnego zasobu
geodezyjnego i kartograficznego obejmującego ortofotomapę, LIDAR i
BDOT10k.
- Zainicjowano przejmowanei stacji referencyjnych ASG-EUPOS, które dotychas były zarządzane przez inne instytucje (Mielcu, Proszowice, Nowym Sącz, Tarnów i Nowy Targ).
- Ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs na aplikację do łączenia plików PDF, która została udostępniona dla uzytkowników wraz z odpowiednimi filmami instruktażowymi.
- Opracowanie modelu quasi-geoidy, co zrealizowano w formie konkursu zorganizowanego przez Głównego Geodetę Kraju.
- W konsorcjum z Chorwacją i Holandią zrealizowano projekt wspomagający budowę Infrastruktury Danych Przestrzennych w Mołdawii.
- Zakończono realizację projektu dotyczącego „Podnoszenie kompetencji cyfrowych e administracji – działania edukacyjno-szkoleniowe dla użytkowników infrastruktury informacji przestrzennej – etap II” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W trakcie trwania Projektu przeszkolono 1078 pracowników administracji państwowej i samorządowej z 300 różnych instytucji.
- W ramach projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 opublikowano
książkę pt. „Praktyczne Aspekty Infrastruktury Danych Przestrzennych w
Polsce część I”. Książka jest bardzo przydatna dla wszystkich
użytkowników danych przestrzennych w Polsce.
- W ramach projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 opublikowano książkę pt. „Praktyczne Aspekty Infrastruktury Danych Przestrzennych w Polsce część II”. Książka jest bardzo przydatna dla wszystkich użytkowników danych przestrzennych w Polsce.
- Przeniesiono stronę internetową GUGiK na platformę gov.pl
- Uruchomienie specjalnego portalu mapowego https://prng.geoportal.gov.pl, w
którym można przeglądać polskie nazwy geograficzne świata na tle danych przestrzennych.
- Wspieranie służb takich jak: Policja, Straż Pożarna, Powiadamianie
Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, KAS i innych w umożliwieniu
wygodnego korzystania z aktualnych danych geodezyjnych zgromadzonych w
Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym.
- W zakresie wykorzystania serwisu www.geoportal.gov.pl przeszkolono ponad tysiąc pracowników
administracji centralnej.
- Zrealizowano wiele wideokonferencji, które popularyzowały dane przestrzenne zgromadzone w PZGiK,
usługi danych przestrzennych oraz serwis www.geoportal.gov.pl.
- Ogłoszono konkurs na opracowanie walidatora plików GML dotyczących baz EGiB, GESUT i BDOT500. Niestety natępczyni konkurs anaulowała.
- Ogłoszono konkurs na wtyczki do QGIS słuzące do wizualizacji plików GML w formie mapy zasadniczej. Niestety natępczyni konkurs anaulowała.
- Opracowano i udostępniono „Wytyczne do przygotowania projektu modernizacji ewidencji gruntów i budynków i jej wykonania” oraz „Przykładowy projekt modernizacji”.
- Opracowanie nowej metodyki kontroli stosowanej przez Wojewódzką Inspekcję Geodezyjną i Kartograficzną podczas kontroli w powiatach.
Podsumowanie
Blisko cztery lata pełnienia przeze mnie funkcji Głównego Geodety Kraju przyniosło bardzo dużo zmian, które mam nadzieje przysłużą się podniesieniu rangi zawodu geodety i usprawnia wykonywanie prac geodezyjnych. Jest jeszcze wiele do zrobienia i będę dopingował moich następców do działania. Jednocześnie mam nadzieję, że ciężka prac wykonana przeze mnie i moich współpracowników nie zostanie zaprzepaszczona przez obecną Panią p.o. GGK.
Podziękowania
W tym miejscu serdecznie dziękuję, tym wszystkim którzy współpracowali ze mną i wspierali moje działania w okresie pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju. Nie wymieniam z imienia i nazwiska, ale zainteresowani wiedzą o kogo chodzi. Bardzo Wam dziękuję, było warto, zrobiliście fantastyczne rzeczy, które najpełniej zostaną docenione dopiero w przyszłości!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski