czwartek, 1 września 2022

Podsumowanie okresu pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju

    Minęło już ponad 3 miesiące od odwołania mnie z funkcji Głównego Geodety Kraju. Korzystając jeszcze z chwili wakacji postanowiłem zamknąć ten okres w podsumowaniu przedstawiającym najważniejsze osiągnięcia z okresu sprawowania funkcji Głównego Geodety Kraju. Jednocześnie przypominam, że każdy rok mojego funkcjonowania miał swoje bardziej szczegółowe podsumowanie, publikowane na bieżąco na łamach Przeglądu Geodezyjnego:
  • Podsumowanie pierwszego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju 
  • Podsumowanie drugiego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju 
  • Podsumowanie trzeciego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju 
  • Podsumowanie czwartego roku pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju 

Główne priorytety podczas pełnienia funkcji GGK

     Moje kluczowe założenia związane z objęciem funkcji Głównego Geodety Kraju dotyczyły przede wszystkim informatyzacji geodezji i kartografii, co jest oczywiście mocno połączone z usprawnieniem dostępu do danych geodezyjnych i kartograficznych, czy może bardziej ogólnie do danych przestrzennych. Z podejmowanych działań i wypowiedzi zawsze wynikało to bardzo wyraźnie, a dowodzi tego chociażby jeden z wywiadów, w którym redakcja Magazynu Geoinformacyjnego GEODETA użyła znamiennego podtytułu Informatyzacji nie odpuszczę nikomu
 

     Jako osoba od pond 30 lat informatyzująca polską geodezję i kartografię w firmie komercyjnej i jednocześnie pracownik naukowy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej - uważam, że tylko dzięki informatyzacji możemy sprostać współczesnym oczekiwaniom obywateli, administracji i firm komercyjnych, w szczególności dotyczącym łatwego dostępu do danych geodezyjnych i kartograficznych, które są bardzo istotnym elementem rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Tak modne słowa jak: SmartCity, nawigacja, pojazdy autonomiczne nie mogą zaistnieć bez danych geodezyjnych, czy w szerszym rozumieniu - danych przestrzennych.
    Oprócz informatyzacji, istotne działania musiały być także zrealizowane w otoczeniu prawnym, aby ułatwić i przyspieszyć procesy, za które odpowiedzialna jest geodezja i kartografia.
     
    Dzięki podjętym działaniom w okresie pełnienia przeze mnie funkcji Głównego Geodety Kraju poziom informatyzacji uległ znacznemu podwyższeniu, a także przygotowano nowelizacje wielu przepisów, które już korzystnie wpłynęły na funkcjonowanie geodezji i kartografii i które będą miały także korzystny wpływ na funkcjonowanie geodezji i kartografii w najbliższej przyszłości.

    Podejmowane działania były widoczne i doceniane nie tylko w kraju, ale także za granicą, czego konkretnym dowodem jest przyznana Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii w 2021 r. nagroda Geospatial World Innovation Award w kategorii "Spatial Data Infrastructure". 
 

    W uzasadnieniu przyznania nagrody przeczytamy, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii został nagrodzony za ułatwienie dostępu do oficjalnych danych przestrzennych z wykorzystaniem serwisu www.geoportal.gov.pl oraz za uwolnienie znacznej części danych przestrzennych sprzyjające ich popularyzacji w społeczeństwie i zwiększeniu poziomu wykorzystania.
 

Najważniejsze osiągnięcia w okresie pełnienia funkcji

 Najważniejsze osiągnięcia w okresu pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju przedstawiono poniżej w podziale na 11 podstawowych obszarów.

  1. Utworzenie sieci usług danych przestrzennych (geodezyjnych) dla obywateli, instytucji, administracji i inwestorów. Dzisiaj dla dowolnego miejsca w Polsce dostępne są bardzo szczegółowe dane geodezyjne z wielu rejestrów. Dane udostępniane są z wykorzystaniem odpowiednich usług, które widoczne są nie tylko geoportalu krajowym www.geoportal.gov.pl, ale są także dostępne dla systemów informacyjnych państwa i systemów komercyjnych, a więc służą całemu społeczeństwu. Szczegółowy opis utworzonych usług znajduje się poniżej:   (rozwin/zwiń)
  2. W całym okresie pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju podejmowałem intensywne działania umożliwiające rozwój rządowego serwisu www.geoportal.gov.pl zarówno pod względem funkcjonalności, jak i dostępnych danych. W tym okresie rozbudowano serwisu o nowe dane i funkcjonalności umożliwiające jego szerokie wykorzystanie przez obywateli oraz systemy informatyczne państwa. Aktualnie serwis oferuje łatwy dostęp do kompleksowej, aktualnej i wiarygodnej informacji przestrzennej. Do najistotniejszych zmian należą zaliczyć: (rozwin/zwiń)
  3. Działania podejmowane przeze mnie i moich współpracowników związane z popularyzacją bardzo zaniedbanego i niezwykle potrzebnego systemu ZSIN doprowadziły do rozwoju wielu nowych funkcjonalności. Na szczególną uwagę zasługuje:(rozwin/zwiń)
  4. Zrealizowano szereg działań związanych z podniesieniem poziomu aktualności i dostępności bazy BDOT10k. Na uwagę zasługują następujące działania: (rozwin/zwiń)
  5. Konsekwentnie realizowane rożne prace wdrożeniowe w powiatach takie jak wdrożenie układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH czy narad koordynacyjnych. (rozwin/zwiń)
  6. Zmiany organizacyjne przeprowadzone w GUGiK w zakresie zamówień publicznych, które pozytywnie wpłynęły na usprawnienie ich realizacji. (rozwin/zwiń)
  7. Usprawnienie procesu nadawania uprawnień zawodowych (rozwin/zwiń)
  8. Zmiany w przepisach, to przede wszystkim przeprowadzenie nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, która była skoncentrowana na ułatwieniu pracy geodetom oraz jej maksymalnej informatyzacji i uwolnieniu danych, a także usprawnieniu całego procesu inwestycyjnego. W wyniku reformy wiele rzeczy się uprościło, a dodatkowo o ok. 30% wzrosły dochody do budżetów powiatów. Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne: (rozwin/zwiń)
  9. Zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 2020 r. spowodowały konieczność opracowania nowych przepisów wykonawczych do tej ustawy. Na opracowanie 14 rozporządzeń ustawodawca przewidział tylko 12 miesięcy. Z dumą mogę powiedzieć, że w tym czasie i przy ogromie pracy udało się wprowadzić przełomowe zmiany w geodezji. W szczególności mam tu na uwadze operat elektroniczny i podniesienie rangi geodety uprawnionego - kierownika prac geodezyjnych. Od 1 stycznia 2022 r. do weryfikacji mogą być przekazywane operaty tylko w formie elektronicznej, zapisane w plikach PDF, a operat przyjęty do zasobu jest automatycznie gotowy do udostępniania i nie wymaga od pracowników ośrodków dokumentacji żadnych działań. Zważywszy, że w Polsce jest ok. 1.200.000 operatów rocznie, więc skala informatyzacji i usprawnień jest bardzo istotna. Choć wprowadzenie tych zmian nie było łatwe to korzyści płynące z takiej formy komunikacji z urzędem przyniosły wymierne korzyści, szczególne w okresie pandemii, której nie mogłem  przewidzieć na etapie ich wprowadzania. Poniżej wykaz wszystkich rozporządzeń: (rozwin/zwiń)
  10. Nowelizacja ustawy z 2020 r. uwolniła znaczną ilość danych geodezyjnych, które już służą społeczeństwu, w ostatnim roku przygotowano projekty zmian legislacyjnych do uwolnienia dalszych danych, a także usług. Potencjał danych geodezyjnych skłonił mnie do podjęcia działań prowadzących do przygotowania projektów uwolnienia pozostałcyh danych geodezyjnych (opłaty pozostałyby wyłącznie za wydawane dokumenty), a także zwolnienia z opłat za korzystanie z systemu ASG-EUPOS. Szczegóły poniżej:  (rozwin/zwiń)
  11. W ramach innych działań warto zapamiętać, że:(rozwin/zwiń)

Podsumowanie

    Blisko cztery lata pełnienia przeze mnie funkcji  Głównego Geodety Kraju przyniosło bardzo dużo zmian, które mam nadzieje przysłużą się podniesieniu rangi zawodu geodety i usprawnia wykonywanie prac geodezyjnych. Jest jeszcze wiele do zrobienia i będę dopingował moich następców do działania. Jednocześnie mam nadzieję, że ciężka prac wykonana przeze mnie i moich współpracowników nie zostanie zaprzepaszczona przez obecną Panią p.o. GGK. 

Podziękowania

   W tym miejscu serdecznie dziękuję, tym wszystkim którzy współpracowali ze mną i wspierali moje działania w okresie pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju. Nie wymieniam z imienia i nazwiska, ale zainteresowani wiedzą o kogo chodzi. Bardzo Wam dziękuję, było warto, zrobiliście fantastyczne rzeczy, które najpełniej zostaną docenione dopiero w przyszłości!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski