czwartek, 28 lipca 2022

Proponowane zmiany w rozporządzeniu EGiB - podsumowanie

 Jak wynika z informacji podanych przez GUGiK w dniu 21 lipca 2022 r. Pani p.o. GGK wystąpiła do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych zmiany rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Jakie zmiany GUGiK proponuje? 

    Do najważniejsze zmian zaproponowanych do wprowadzenia w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków należą m.in.:

  1. wprowadzenie możliwości wykazania adresu do korespondencji, w tym adresu do e-doręczeń;
  2. możliwość wydawania wypisów z rejestru gruntów dla wybranych działek ewidencyjnych oraz likwidacja uproszczonych wypisów z rejestru gruntów;
  3. wprowadzenie na stałe specjalnego trybu ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych zajętych pod cieki i zbiorniki wodne;
  4. przywrócenie możliwości oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej;
  5. dopuszczenie szczególnego sposobu numeracji działek po uzgodnieniu z WINGiK;
  6. zmiana sposobu tworzenia jednostek rejestrowych;
  7. uproszczenie zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi.

    Nie wiem jakie konkretnie rozwiązania zostaną ostatecznie zaproponowane, ale po samej  propozycji, do czterech zmian pkt 1, 4, 5 i 6 odniosłem się wcześniej, a dzisiaj przedstawię swoją opinie do pkt 2, 3 i 7.

2. Likwidacja wypisów uproszczonych

    To jest bardzo dobra propozycja, z tym, że trzeba będzie zmienić prawo geodezyjne i kartograficzne ponieważ mamy tam w cenniku taki twór jak wypis uproszczony (tabela 11 pkt 13), czyli bez adnotacji dotyczących jakości danych ewidencyjnych oraz klauzuli upoważniającej do oznaczania nieruchomości w księdze wieczystej na podstawie tego dokumentu. Dlatego w obecnym rozporządzeniu taki twór pozostał, do czasu kiedy planowaliśmy zmienić prawo geodezyjne i kartograficzne. Jeśli teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii zechce wprowadzić likwidację wypisu uproszczonego, to chyba też najpierw będzie musiało zmienić ustawę?

    Po likwidacji wypisu uproszczonego będzie tylko jeden wypis i oczywiście powinien być dostępny także dla wybranych działek ewidencyjnych, a nie tylko dla całej jednostki rejestrowej.

3. Wprowadzenie na stałe specjalnego trybu ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych zajętych pod cieki i zbiorniki wodne

    Należy poczekać na skonkretyzowanie zapisów tej propozycji. Warto tylko pamiętać, że sprawa ustalenia linii brzegu jest uregulowana w ustawie prawo wodne i rozporządzenie ws. ewidencji gruntów i budynków nie może wyręczać innych organów za wydawanie odpowiednich decyzji.

7. Uproszczenie zasad zaliczania gruntów do użytków B, Ba i Bi 

   W tej kwestii poczekajmy również na skonkretyzowanie zapisów. Należy jednak zwrócić uwagę, że podstawowe problemy w tej kwestii wynikają z braku precyzyjnego określenia obszaru (zasięgu geometrycznego) wyłączenia gruntów z produkcji rolnej lub leśnej w decyzjach wydawanych na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W związku z tym najpierw powinno się dokonać się odpowiednich zmian w tej ustawie, aby na etapie wyłączenia określony był precyzyjnie jego obszar, a nie tylko sama powierzchnia wyłączenia.

Podsumowanie 

    Podsumowując przeprowadzoną analizę zasadne jest więc skierowanie prośby do Pani p.o. GGK o udostępnienie wniosków jakie wpłynęły do GUGiK w kwestii zmian rozporządzenia egib w proponowanym zakresie. Uczyniłem to dzisiaj (28 lipca 2022 r.), w trybie dostępu do informacji publicznej prosząc o:
  1. Udostępnienie wszystkich wniosków jakie wpłynęły do GUGiK w kwestii konieczności zmian przedmiotowego rozporządzenia.
  2. Udostępnienia kopii wniosku z 21 lipca 2022 r. skierowanego do MRiT wraz z kompletem załączników.
Mam nadzieję, że odpowiedź szybko uzyskam i będę mógł się nią z Państwem podzielić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski