poniedziałek, 19 września 2022

Analiza zgodności obrębów w EGiB z obębami w PRG #07

W niniejszym poście kontynuuję kontrolę zgodności obrębów występujących w EGiB z obrębami w rejestrze PRG*. Kontrola obejmuje dwa kluczowe zagadnienia:
  1. Sprawdzenie istnienia w rejestrze PRG obrębów wykorzystywanych w EGiB
  2. Sprawdzenie istnienia w EGiB obrębów występujących w rejestrze PRG

    O wynikach inicjalnych kontroli szczegółowo informowałem Państwa odpowiednio 24 sierpnia 2022 r. i 25 sierpnia 2022 r., następnie przedstawiłem aktualizacje:

a poniżej przedstawiam stan aktualny na dzisiaj, który zbliża się już do pełnej zgodności. Pozostały jeszcze błędy wskazujące na potencjalne braki obrębów w PRG, ale liczba powiatów z błędami zmniejszyła się z 35 pozycji na starcie do jedynie 3, a i tak nie wszystkie błędy wskazują na braki obrębów w PRG lecz czasami na użycie błędnego numeru w EGiB.

1. Wykaz obrębów, których brakuje w PRG

l.p.powiatliczba rekordów
1. 0602 - biłgorajski rozwiń / zwiń2 Po analizie sytuacji stwierdzono, że działki ujawnione w tym powiecie są przypisane do złych (nieistniejących) obrębów i jeśli się poprawi te 5 działek to sprawa jest rozwiązana. Wystąpiłem w tej sprawie z dwoma wnioskami do starosty o poprawę danych. Wniosek1, Wniosek2.
2. 0617 - świdnicki rozwiń / zwiń1 Po analizie sytuacji stwierdzono, że działki ujawnione w tym powiecie są przypisane do złego (nieistniejącego) obrębu i jeśli się je poprawnie przypisze to problem znika. Wystąpiłem w tej sprawie z wnioskiem do Starosty o poprawę danych.
3. 1219 - wielicki rozwiń / zwiń1 Przekazano prośbę o wyjaśnienie do GUGiK, powiatu wielickiego i powiatu bocheńskiego, ponieważ problem dotyczy podwójnego pokrycia obszaru wsi Stanisławice. Raz jest ona w EGiB powiatu bocheńskiego w obrębie
120102_2.0031 (taki obręb jest w PRG) a drugi raz w EGiB powiatu wielickiego w  obrębie 121903_2.0007. Obszar wsi Stanisławice był przedmiotem przejęcie z powiatu wielickiego przez powiat bocheński od 1 stycznia 2004  (Dz. U. 134 poz 1248) i późniejszych działań w tym zakresie. Czekam na wyjaśnienia w tej kwestii.

2. Podsumowanie

     Kolejne kontrole i wprowadzone poprawki dowodzą że upublicznienie rejestrów zawsze wpływa korzystanie na podnoszenie ich jakości. Ważne i zasadne było więc uruchomienie usług WFS dotyczących danych EGiB, bo są one pełnoprawnym mechanizmem udostępniania danych wynikającym z art. 24 ust. 3 pkt 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, a więc gwarantującym zgodność pobieranych danych ze stanem EGiB.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski