wtorek, 18 października 2022

Aktualizacja stanu powiatowych usług WFS w zakresie ich podstawowej zgodności z rozporządzeniem ws. EGiB #09

 Aktualne rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków, które zobowiązuje powiaty do udostępniania zestandaryzowanych usług pobierania (WFS), dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków, znacznie ułatwiło dostęp do aktualnych danych wprost ze źródłowego rejestru, czyli baz prowadzonych w powiatach. Od 6 maja 2022 r. wszystkie powiaty udostępniają usługi WFS, a ich adresy są dostępne w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju.

1. Walidacja usług

   Szerzej o potrzebie walidacji powiatowych usług WFS pisałem 26 sierpnia 2022 r. i tam też przedstawiłem pierwszą ocenę dostępnych usług, przypisując każdej z nich punktację w zakresie od 0 do 10 punktów. W rezultacie uzyskano średnią ocenę usług 4.53, czyli jak na maksimum wynoszące 10 punktów, to wartość dosyć niska. Najnowsza średnia ocena walidacji to 5.47, czyli kolejny minimalny wzrost, a zestawienie wszystkich poprzednich ocen wraz z linkami przedstawiam poniżej:

  1. Ocena inicjalna 26 sierpnia 2022 r. średnia 4.53.
  2. Ocena z 6 września 2022 r. średnia 4,57.
  3. Ocena z 9 września 2022 r. średnia 5.00.
  4. Ocena z 19 września 2022 r. średnia 5.13.
  5. Ocena z 21 września 2022 r. średnia 5.25.
  6. Ocena z 26 września 2022 r. średnia 5.28. 
  7. Ocena z 28 września 2022 r. średnia 5.35. 
  8. Ocena z 3 października 2022 r. średnia 5.40. 

 
      Przedstawiony proces oceny usług spowodował ożywioną dyskusję w środowisku, a jednym z głównych wątków podnoszonych w dyskusji był komercyjny charakter walidatora, który użyto do oceny usług. Odnosząc się do tego wyjaśniam ponownie, że jako Główny Geodeta Kraju  9 maja 2022 r. ogłosiłem konkurs na "Opracowanie walidatora usług sieciowych dotyczących EGiB". Ponieważ w dniu 13 maja 2022 r. zostałem odwołany ze stanowiska Głównego Geodety Kraju, a aktualna p.o. GGK Pani Alicja Kulka w dniu 3 czerwca 2022 r. odwołała konkurs, więc oficjalnego walidatora usług WFS/WMS dotyczących egib nie ma i nie da się określić daty jego powstania. Z pisma unieważniającego wspomniany konkurs wynika, że przyczyną unieważnienia jest: "uznanie, że korzystniejszym z punktu widzenia Zamawiającego, będzie udzielenie zamówienia w innej procedurze, w której Zamawiający sam dokona wyczerpującego opisu przedmiotu zamówienia".

    Niestety minęło już cztery miesiące i wbrew zapowiedziom Pani p. o. GGK nie podjęła jeszcze żadnych działań w przedmiotowym temacie, a na zadawane pytania odpowiedzi są dosyć zdawkowe, że postępowanie na walidator będzie ogłoszone w III kwartale 2022 r. Pisałem o tym szerzej 8 sierpnia 2022 r.  Ponieważ III kwartał się już zakończył, a o inicjatywie Pani p. o. GGK nic nie słychać, więc zapytałem, w trybie dostępu do informacji publicznej, o postęp w temacie walidatora.
     Z nowej odpowiedzi wynika, że nie będzie postępowania na walidator w III kwartale, ale za to Główny Urząd Geodezji i Kartografii sam zrobi walidator do końca października. Pełna odpowiedź poniżej.

2. Aktualny stan usług

    Publikowanie ocen walidacji spowodowało mobilizację wielu jednostek do poniesienia jakości usługi, co wpłynęło pozytywnie na obecny stan usług. Dzisiaj przedstawiam kolejne wyniki oceny  powiatowych usług WFS dotyczących ewidencji gruntów i budynków w zakresie ich podstawowej zgodności z rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków. Od oceny wykorzystuje  walidator firmy Geo-System Sp. z o.o. badając jedynie dwie podstawowe warstwy z usługi tj. "Działki" i "Budynki" oraz  deklarowany wykaz zwracanych atrybutów dla obiektów z tych warstw (DescribeFeatureType) oraz sam fakt zwracanych danych na wymienionych warstwach.
    Szczegółowe wyniki badania przedstawiono poniżej wraz z punktacją przyznaną poszczególnym usługom w zależności od poziomu zgodności. Działająca usługa dostaje na starcie 0,5 pkt, a potem za warstwę "Działki" wraz ze stosownymi atrybutami 6,5 punktów, a w obszarze warstwy "Budynki" 3 punkty. Dla usług z ograniczonym dostępem ocenę końcową oblicza się jako 50% uzyskanych punktów z walidacji. Szczegóły ocen na poniższy rysunku.
    W wykazie poniżej przedstawiamy aktualną punktację dla każdej usługi, ale także w kolejnej kolumnie mamy punktację z poprzedniej oceny. Kliknięcie na liczbie punktów w obydwu przypadkach pobiera odpowiedni raport szczegółowy.
 
Szczegółowa tabela ocen usług powiatowych   »»»   rozwiń / zwiń

     W większości usługi zachowały swoją dotychczasową punktację, ale jest także kilka wzrostów i kilka spadków, które wynikają głównie z niedostępności niektórych usług w chwili badania.
    Aby lepiej pokazać wyniki analizy w serwisie www.polska.e-mapa.net funkcjonuje specjalna warstwę, na której opublikowano aktualne wyniki walidacji.  Zasady prezentacji są takie, że im ciemniejszy kolor, tym lepszy wynik walidacji. Kliknięcie na konkretny powiat przedstawia wyniki walidacji dla tego powiatu.
 
 

    W wyniku całej analizy należy jednak stwierdzić, że notujemy ciągły postęp w poprawie jakości usług, ponieważ ze średniej oceny 4,53 , na starcie, mamy obecnie ocenę 5.47. Na uwagę  zasługuje fakt, że już prawie 1/3 powiatów posiada ocenę nie mniejszą niż 9.5 pkt. 
    Poniżej przedstawiam wykres średnich ocen usług WFS uzyskanych w poszczególnych województwach oraz ocen dotyczących poszczególnych twórców usług. 
    Najlepiej w tych ocenach wojewódzkich prezentują się kolejno województwa:  pomorskie - 7.85, dolnośląskie - 7.37 oraz kujawsko-pomorskie - 7.26.
 
          Najlepiej w ocenach usług od poszczególnych dostawców prezentują się kolejno:  Comarch S.A. - 10 pkt (maximum - gratulacje), Geo-System Sp. z o.o.- 9.80 pkt  oraz GUGiK - 9.32.
 
   Wierzę, że wartość ocen będzie dalej wzrastać, tym bardziej, że w niektórych usługach tak niewiele brakuje , aby ich ocena się znacznie poniosła. W tym miejscu zwracam się do jednostek wykorzystujących technologię firmy GEOBID Sp. z o.o, która to firma jest niekonsekwentna w swoich działaniach, co przyczynia się  niestety do obniżenia oceny Państwa usług. Na stronie firmy GEOBID Sp. z o.o. ukazała się 29 sierpnia 2022 r. taka informacja:

 Z której wynika, że firma nie udostępnia w usłudze WFS danych, które są wymienione w rozporządzeniu ws. ewidencji gruntów  i budynków, ponieważ według firmy jest to sprzeczne z prawem geodezyjnym i kartograficznym. Jednocześnie w swoich portalach mapowych bez problemy taką informację publikują. Przykład poniżej, w którym pokazuję występowanie atrybutów, których brakuje w usługach WFS tworzonych przez firmę  GEOBID Sp. z o.o., tj.:
  • numerDziałki,
  • numerObrebu,
  • numerJednostkiEwidencyjnej,
  • nazwaJednostki,
  • nazwaObrebu,
  • wykazKlasouzytkow,
  • poleEwidencyjne

Może warto więc wyegzekwować od firmy umieszczenie w usłudze WMS wymienionych i nie budzących kontrowersji atrybutów, co podniesie znacznie ocenę Państwa usług, przynajmniej do poziomu 7.5 pkt.

3. Podsumowanie

    O wynikach przeprowadzonej analizy informuje na bieżąco geodetów powiatowych, wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz Głównego Geodety Kraju. W wystąpieniach proszę o analizę opublikowanych wyników adekwatnie do swojego umocowania w strukturze Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski