piątek, 14 października 2022

Udostępniono narzędzie do oceny powiatowych usług WFS

 Aktualne rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków, które zobowiązuje powiaty do udostępniania zestandaryzowanych usług pobierania (WFS), dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków, znacznie ułatwiło dostęp do aktualnych danych wprost ze źródłowego rejestru, czyli baz prowadzonych w powiatach. Od 6 maja 2022 r. wszystkie powiaty udostępniają usługi WFS, a ich adresy są dostępne w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju.

1. Walidacja usług

   Szerzej o potrzebie walidacji powiatowych usług WFS pisałem 26 sierpnia 2022 r. i tam też przedstawiłem pierwszą ocenę dostępnych usług, przypisując każdej z nich punktację w zakresie od 0 do 10 punktów. Następnie systematycznie realizowałem kolejne serie walidacji, których wyniki  Państwu przedstawiałem:

  1. Ocena inicjalna 26 sierpnia 2022 r. średnia 4.53.
  2. Ocena z 6 września 2022 r. średnia 4,57.
  3. Ocena z 9 września 2022 r. średnia 5.00.
  4. Ocena z 19 września 2022 r. średnia 5.13.
  5. Ocena z 21 września 2022 r. średnia 5.25.
  6. Ocena z 26 września 2022 r. średnia 5.28. 
  7. Ocena z 28 września 2022 r. średnia 5.35. 
  8. Ocena z 3 października 2022 r. średnia 5.40. 
Wyniki kolejnej oceny usług przedstawię w poniedziałek 17 października 2022 r.
 
      Przedstawiony proces oceny usług spowodował ożywioną dyskusję w środowisku, a jednym z głównych wątków podnoszonych w dyskusji był komercyjny charakter walidatora, który użyto do oceny usług. Odnosząc się do tego wyjaśniam ponownie, że jako Główny Geodeta Kraju  9 maja 2022 r. ogłosiłem konkurs na "Opracowanie walidatora usług sieciowych dotyczących EGiB". Ponieważ w dniu 13 maja 2022 r. zostałem odwołany ze stanowiska Głównego Geodety Kraju, a aktualna p.o. GGK Pani Alicja Kulka w dniu 3 czerwca 2022 r. odwołała konkurs, więc oficjalnego walidatora usług WFS/WMS dotyczących egib nie ma i nie da się określić daty jego powstania. Z pisma unieważniającego wspomniany konkurs wynika, że przyczyną unieważnienia jest: "uznanie, że korzystniejszym z punktu widzenia Zamawiającego, będzie udzielenie zamówienia w innej procedurze, w której Zamawiający sam dokona wyczerpującego opisu przedmiotu zamówienia".

  Niestety minęło już cztery miesiące i wbrew zapowiedziom Pani p. o. GGK nie podjęła jeszcze żadnych działań w przedmiotowym temacie, a na zadawane pytania odpowiedzi są dosyć zdawkowe, że postępowanie na walidator będzie ogłoszone w III kwartale 2022 r. Pisałem o tym szerzej 8 sierpnia 2022 r.  Ponieważ III kwartał się już zakończył, a o inicjatywie Pani p. o. GGK nic nie słychać, więc zapytałem, w trybie dostępu do informacji publicznej, o postęp w temacie walidatora. Odpowiedzi jeszcze nie mam.

2. Proponowana metodyka oceny usług WFS

    Na bazie doświadczeń z wykorzystania usług zaproponowałem metodykę ich oceny, którą przedstawiam poniżej. 
    Ocenie podlegają obecnie dwie podstawowe warstwy z usługi WFS tj. "Działki" i "Budynki",   deklarowany wykaz zwracanych atrybutów dla obiektów z tych warstw (DescribeFeatureType) oraz sam fakt zwracanych danych na wymienionych warstwach.  
    Działająca usługa dostaje na starcie 0,5 pkt, a potem za warstwę "Działki" wraz ze stosownymi atrybutami 6,5 punktów, a za warstwę "Budynki" 3 punkty. Dla usług z ograniczonym dostępem ocenę końcową oblicza się jako 50% uzyskanych punktów z walidacji. Szczegóły ocen na poniższy rysunku.
 
 

3. Udostępnienie oceny w walidatorze firmy Geo-System

  Do oceny wykorzystuję walidator firmy Geo-System Sp. z o.o., który na tę okoliczność został wyposażony w opisaną powyżej metodykę i udostępniony w serwisie www.smartsdi.pl w pozycji "Ocena powiatowych usług WFS".
 
 
  Uruchomienie walidatora w tej konfiguracji przenosi użytkownika na stronę z wykazem wszystkich powiatowych usług WFS wynikających z Ewidencji Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych, na której dla dowolnej usługi można przez jedno kliknięcie uzyskać raport z oceny usługi "Pobierz raport oceny usługi WFS" lub dla zbadać inne jej parametry takie jak dostępność (GetCapabilities), czy deklarowane atrybuty (DescribeFeatureType). 
 
 
  Na każdym raporcie z oceny usługi, w prawym dolnym narożniku znajdziemy liczbę punktów jaką usługa uzyskała według zaproponowanej metodyki kontroli.

 

  3. Podsumowanie

    Przedstawione narzędzie oceny jest dostępne publiczne i mam nadzieję, że rozwiąże to problem wielu użytkowników, którzy potrzebują takiej oceny w realizacji swoich zadań. W szczególności dedykuję to Wojewódzkim Inspektorom Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, którzy w metodyce kontroli realizowanej w powiatach powinni sprawdzać jakość powiatowych usług WFS zadeklarowanych w Ewidencji Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych, a to narzędzie doskonale się w tym zadaniu sprawdzi i w kilka sekund daje kontrolerom obiektywną ocenę usługi.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski