W poprzednim wpisie z dnia 24 lipca 2022 r. odniosłem się do unieważnienie przez Panią p. o. GGK Alicję Kulkę konkursów dotyczących:
- "Opracowania internetowego walidatora danych EGiB, GESUT i BDOT500", ogłoszonego 2 maja 2022 r.
- "Opracowanie walidatora usług sieciowych dotyczących EGiB", ogłoszonego 9 maja 2022 r.
Natomiast z ogromnym zdziwieniem 14 lipca 2022 r. przyjąłem informację, że ogłoszony 30 grudnia 2021 r. konkurs na ,,Opracowanie wtyczki oprogramowania QGIS
przeznaczonej do wizualizacji graficznej plików GML zawierających dane EGiB, GESUT,
BDOT500” także został unieważniony, i to już po wpłynięciu prac konkursowych.
Rysunek 1. Pismo dotyczące odwołania konkursu na wtyczkę do QGIS
Takie działanie wraz z przedstawionym uzasadnieniem, że rozstrzygnięcie konkursu "byłoby sprzeczne z interesem publicznym oraz zasadą celowego i racjonalnego wydatkowania środków publicznych" nie znajduje żadnego logicznego uzasadnienia, a włączenie do uzasadnienia wywodów o kontroli NIK i wpływie jej wyników na konieczność odwołanie konkursu ma mniej więcej takie samo absurdalne znaczenia jak wpływ opadów śniegu w roku 1964 na rozpoczęcie ataku Rosji na Ukrainę w roku 2022 r. Nie ma w tym nic dziwnego, że firmy które wystartowały w konkursie są wzburzone takim rozwiązaniem. Jedna z firm szczegółowo opisała swoje zbulwersowanie na facebooku.
Nie wiem czy jest to samodzielna decyzje Pani p.o. GGK czy nacisk ze strony Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji naszego Ministerstwa Rozwoju i Technologii, ale niezależnie od tego, działania te jednoznacznie oceniam jako destrukcyjne, wstrzymujące informatyzację geodezji i kartografii. A należy przypomnieć, że zasadniczym celem konkursu było udostępnienie obywatelom i administracji publicznej, narzędzia pozwalającego na wizualizację i prace z danymi geodezyjnymi, zapisanymi w formatach zgodnych z wymogami prawnymi, bez konieczności ponoszenia kosztów zakupów licencji oprogramowania komercyjnego.
Dlaczego wtyczka jest potrzebna?
Dzięki wykorzystania wtyczki każdy użytkownik oprogramowania QGIS mógłby uzyskać obraz pliku GML w postaci wizualizacji zbliżonej do mapy zasadniczej, jak przedstawiono to na rys. 2.
Rysunek 2.Wizualizacja danych mapy zasadniczej w QGIS z zastosowaniem wtyczki
Brak takiej wtyczki będzie powodował, że użytkownik QGIS uzyska jedynie obraz samych danych bez redakcji kartograficznej (rys. 3) i będzie musiał realizować ją samodzielnie, co jest zawsze dosyć uciążliwe, a dla niektórych użytkowników wręcz niemożliwe.
Czyli należy stwierdzić, że opracowanie takiej wtyczki było bardzo potrzebne, tym bardziej, że istnieją analogiczne wtyczki dla prezentacji baz danych BDOO i BDOT10k, które zostały opracowane przez GUGiK w latach poprzednich i wtyczki te doskonale sprawdzają się w praktyce przy prezentacji danych z wymienionych baz.
Do BDOO i BDOT10k są wtyczki opracowane przez GUGiK i są bardzo przydatne
Poniżej przedstawiam też porównanie wizualizacji danych BDTO10k wczytanych wprost do programu QGIS (rys. 4 strona lewa) i tych samych danych wczytanych z wykorzystaniem wtyczki BDOT10k_GML_SHP (rys. 4 strona prawa).
W zaistniałej sytuacji należy liczyć na opamiętanie GUGiK i rozstrzygniecie konkursu, o co zabiegają firmy, które złożyły prace konkursowe, aby użytkownicy uzyskali bezpłatne, obiektywne narzędzie do wizualizacji danych dotyczących mapy zasadniczej.
Zasadne jest też zadanie kilku konkretnych pytań do Pani p.o. GGK:
- Z jakich powodów GUGiK uznał, że wydatkowanie środków na wtyczkę byłoby sprzeczne z interesem publicznym? Czy istnieje jakaś opinia ekspercka w tym zakresie?
- Czy w związku z unieważnieniem konkursu, grożą Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii roszczenia finansowe od firm, które złożyły swoje opracowania konkursowe?
- Czy brak wtyczki do wizualizacji nie utrudni wdrożenia w realizacji prac geodezyjnych formatu GML, który zgodnie z obowiązującymi przepisami staje się obowiązkowy od 1 stycznia 2023 r.?
- Jaki faktyczny związek ma unieważnienie konkursu na ,,Opracowanie wtyczki oprogramowania QGIS przeznaczonej do wizualizacji graficznej plików GML zawierających dane EGiB, GESUT, BDOT500” z kontrolą NIK dotyczącą cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków na szczeblu powiatowym?
- Jakie są łączne finansowe potrzeby powiatów w zakresie cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków?
- Jaką wysokością środków dysponuje GUGiK na wspomaganie procesu cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów w powiatach?
- Jakie są plany wykorzystania środków będących w dyspozycji GUGiK na wspomaganie procesu cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów w powiatach?
- W jaki konkretny sposób środki zaoszczędzone na wtyczce, wspomogą proces
cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów w powiatach? Czy zostały już wyasygnowane
na cyfryzację egib w którymś powiecie i co będzie za te środki zrealizowane?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski