Na stronie RCL ukazał się projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane, który zmienia zapisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zmiany konsumują część propozycji jakie zostały złożone przez GUGiK jeszcze w 2021 r. do tzw. "Tarczy prawnej".
W przedmiotowej nowelizacji główne zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym dotyczą prowadzenia narad koordynacyjnych. Jak czytamy w uzasadnieniu część powiatów, które nie wykorzystują narzędzi informatycznych do prowadzenia narad koordynacyjnych, wskazywało na brak przepisów prawa, które by ich do tego obligowały. W związku z tym proponuje się:
- wprowadzenie pełnej cyfryzacji przeprowadzania narad koordynacyjnych oraz dostosowanie obowiązujących przepisów do nowej, obligatoryjnej formy przeprowadzania narad,
- wprowadza się przepisy określające czas ważności rezultatów narady koordynacyjnej, które zachowywać będą ważność przez 36 miesięcy od dnia zakończenia narady, chyba że inwestor lub projektant przekaże do starosty informację o konieczności wydłużenia tego terminu, a w przypadku, gdy inwestor dla obiektów będących przedmiotem narady koordynacyjnej, w ww. terminie nie uzyska decyzji o pozwoleniu na budowę lub nie dokona zgłoszenia budowy, o których mowa w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, będzie musiał wystąpić o przeprowadzenie nowej narady koordynacyjnej.
- wprowadza się przepis, na podstawie którego projektowane zamierzenia budowlane po upływie 36 miesięcy od zakończenia narady koordynacyjnej (lub terminu wydłużonego wskazanego przez inwestora lub projektanta do starosty) będą archiwizowane w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) prowadzonej przez starostę. W obecnej sytuacji w przypadku gdy inwestor z jakiegoś powodu zrezygnował z realizacji inwestycji w bazie danych GESUT projektowana sieć cały czas istnieje. Takich sytuacji jest bardzo dużo i powoduje to nieczytelność danych. Zdążają się także coraz częściej sytuacje gdy dochodzi do kolizji nowych inwestycji z takimi niezrealizowanymi projektami
Pełny tekst projektu ustawy nowelizującej przekazanej do konsultacji publicznych znajduje się pod linkiem, a termin zgłaszania uwag upływa 10 października 2022 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski