piątek, 15 lipca 2022

Integracja usług ewidencji gruntów i budynków 5 lat później

O usłudze KIEG (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów i Budynków) pisałem już wielokrotnie przy okazji różnych publikacjach. Z istotnych informacji warto pamiętać, że usługa KIEG jest usługą przeglądania danych ewidencji gruntów i budynków i została uruchomiona w lipcu 2017 r. (5 lat temu) według koncepcji, którą opisałem w artykułach opublikowanych w 2017 r. (1 2 3).

Usługę uruchomiła na swoich serwerach firma Geo-system Sp. z o.o., w której wówczas byłem Prezesem Zarządu. Następnie 28 września 2017 roku usługę KIEG podłączono do serwisu geoportal.gov.pl, o czym informował komunikat z 7 grudnia 2017 r. umieszczony na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Rys. 1 Informacje ze strony Ministerstwa Cyfryzacji w 6 grudnia 2017 r.

W 2018 roku, kiedy byłem już Głównym Geodetą Kraju usługa KIEG została przekazana bezpłatnie do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który administruje usługą do dnia dzisiejszego. Z opinii użytkowników wynika, że na przestrzeni tych pięciu lat usługa dobrze spełniła rolę integratora danych egib na poziomie kraju, co potwierdzają także statystyki. W szczytowych czasie usługa notowała nawet ok. 300 milionów zapytań miesięcznie, a ogólna liczba dotychczasowych zapytań to prawie 9 miliardów. Szczegółową statystkę za ostatnich 5 lat przedstawiono na rys. 2.

Rys. 2 Statystyka usługi KIEG

Oczywiście usługa miała także swoje mankamenty związane głównie z niejednorodnością usług powiatowych, które w sobie integrowała oraz ze stabilnością działania usług w niektórych powiatach. 

Aby rozwiązać te problemy i wejść na wyższy poziom korzystania z danych ewidencji gruntów i budynków należało dokonać integracji na innym poziomie. Takie działania zapowiadałem  w swoim artykule w PG (luty 2022 r. i maj 2022 r.), ale już nie będę mógł ich zrealizować w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii lecz w działalności komercyjnej.

Istota nowego poziomu integracji usług egib

Wejście na wyższy poziom technologiczny integracji usług powiatowych stał się możliwy dzięki nowym przepisom prawnym, a konkretnie dzięki rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków zobowiązującym powiaty do udostępniania zestandaryzowanych usług WFS dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków.

Obecnie już wszystkie powiaty taką usługę oferują, a adresy tych usług są dostępne na stronie Ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (https://integracja.gugik.gov.pl/eziudp/). Pisałem o tym bardziej szczegółowo w swoim artykule opublikowanym w PG w lutym 2022 r.

Dzięki tym temu utworzyliśmy w firmie Geo-system Sp. z o.o. nową usługę WMS o nazwie Polish Cadaster Data Integration (PCDI), która służy do przeglądania danych ewidencji gruntów i budynków z obszaru całej Polski i bazuje na integracji baz ewidencji gruntów i budynków realizowanej usługami WFS.

Dane prezentowane w usłudze aktualizowane są codziennie, a podstawową cechą odróżniającą nową usługę PCDI od usługi KIEG, jest jednolitość prezentacji graficznej na obszarze całej Polski, możliwość jej dowolnej konfiguracji tej prezentacji oraz niezależność od ewentualnych awarii powiatowych usług WMS. 

Obecnie usługa PCDI wykorzystywana jest w portalach funkcjonujących w domenie e-mapa.net, a dla innym użytkowników udostępniana jest na zasadach komercyjnych.

Rys. 3 Portal polska.e-mapa.net z nową usługa integrującą PCDI

W fazie testów jest także analogiczna, co do treści usługa WMTS, a najbliższym czasie powstaną także inne usługi ułatwiające korzystanie ze zintegrowanych danych egib.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W załączeniu komentarz do bloga Waldemar Izdebski